معرفی و دانلود کتاب معماری و رمز جاودانگی

عکس جلد کتاب معماری و رمز جاودانگی
قیمت:
۲۹۵۰۰ تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب معماری و رمز جاودانگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب معماری و رمز جاودانگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب معماری و رمز جاودانگی

کریستوفر الکساندر در کتاب معماری و رمز جاودانگی، با نگاهی انتقادی به معماری معاصر و مدرن، سعی در نشان دادن راهی برای بازگشت به اصالت، سادگی و عمق در معماری دارد.

کتاب معماری و رمز جاودانگی (The Timless Way Of Bulding)، به رغم بسیاری از کتاب‌های معماری یا فلسفه، مجموعه‌ای از اطلاعات یا نظریه‌های پیچیده نیست؛ بلکه همچون خود عالَم از منظر نویسنده و همچون نظریه‌ای که در کتاب تبیین می‌شود، ساده، منسجم و یکپارچه است. عمقی که در آن نهفته، مانند عمق پدیده‌های طبیعی، آن را تا مرتبۀ داشتن ظاهری ساده و بی‌پیرایه بالا برده است.

کریستوفر الکساندر (Chritopher Alexander) منشاء بی‌روحی، نا‌مطلوبی و عدم انسجام در محیط مصنوع دوران جدید را، در پاره‌پاره شدن حیات آدمی و تقسیم آن به حوزه‌های متعدد تخصصی می‌داند. او این نگاه به معماری را با این کتاب آغاز کرد و کتاب های «زبان الگو»، «تجربه ی اُرِگان» و «ماهیت نظم» را در پی آن منتشر ساخت.

الکساندر جزو معدود معماران معاصر است که در مواجهه با معماری و شهرسازی می‌کوشد با پرداختن به «مظروف» راهی برای تبیین «ظرف» بیابد. این نوع نگاه، خصوصاً برای ما در وضع فعلی، اهمیتی ویژه دارد؛ زیرا به نظر می‌رسد بحران کنونی معماری بیش از آنکه معلول ناآگاهی و تسلط نداشتن معماران بر تنظیم کالبدی مکان باشد، معلول بی‌توجهی به عاملی اصلی است که هر اثر معماری موجودیتش را مدیون آن است. الکساندر در کتاب معماری و رمز جاودانگی به روش ویژۀ خود ما را به توجه به چنین اصلی و و درک آن فرامی‌خواند توجه به این اصل که هر معمار و به تبع آن هر اثر معماری، فقط یک داعیه دارد و آن درک و ارتقای کیفیت زندگی انسان است. هر تصمیمی اعم از انتخاب اندازه‌ها، رنگ‌ها، حضور نور و سایه، نسبت بین مکان‌ها، صورت ظاهری ساختمان و حتی مفهومی که اثر منتقل‌ می‌کند همه و همه وقتی موضوعیت می‌یابند که هدف خود را بهره‌مندی بیشتر مخاطب قرار داده باشند.

شیوه‌ نگارش این کتاب به گونه‌ای است که هر فصل مقدمه‌ای بر فصل بعدی است که به این ترتیب نویسنده، می‌تواند ذهن خواننده را مرحله به مرحله در فهم محتوای کتاب جلو ببرد و در آخر روش درست ساختن را آن‌گونه که انسان به آن نیاز دارد به وی بیاموزد.

نثر کتاب معماری و رمز جاودانگی، نثری ساده دارای مفاهیمی عمیق است. مثال‌های بیشماری که در متن و در فصل‌های مختلف کتاب آورده شده است، ما را در فهم مطالب یاری می‌کند.

در بخشی از کتاب معماری و رمز جاودانگی می‌خوانیم:

در عالمِ چیزهای زنده، هر نظامی می‌تواند کمابیش اصیل، یا با خود کمابیش سازگار باشد. هیچ نظامی نمی‌تواند با نسخه‌برداری از معیاری بیرونی و تحمیلی دربارۀ اینکه چه باید باشد، به سازگاری بیشتری با خود نایل شود. اما می‌توان جریانی تعریف کرد که به ما بگوید هر نظامی چگونه می‌تواند با خود سازگارتر باشد؛ خلاصه اینکه صرفاً بر این اساس که آن نظام «چه هست»، بگوید «چه باید باشد».

این یگانگی، یا نبودِ آن، کیفیت اساسی همه چیز است. این کیفیت، خواه در شعری باشد، یا در انسانی، یا در بنایی پر از انسان، یا در جنگلی، یا در شهری، هرچه رخ می‌دهد از آن نشئت می‌گیرد. این کیفیت همه چیز را شامل می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

تقریظ
دیباچۀ مترجم
دربارۀ طرز خواندن این کتاب
فهرست تفصیلی
معماری و راز جاوادنگی
فصل 1: راه جاودانه
کیفیت
فصل 2: کیفیت بی‌نام
فصل 3: زنده بودن
فصل 4: الگوی رویداد
فصل 5: الگوی مکان
فصل 6: الگوهایی که زنده‌اند
فصل 7: کثرت الگوهای زنده
فصل 8: خودِ کیفیت
دروازه
فصل 9: گل و دانه
فصل 10: زبان‌های الگوی ما
فصل 11: زبان‌های الگوی ما: دنباله
فصل 12: قدرت خلاق زبان
فصل 13: از کار افتادن زبان
فصل 14: الگوهای مشترک
فصل 15: واقعیت الگوها
فصل 16: ساختار زبان
فصل 17: تکامل زبان مشترک شهر
راه
فصل 18: قدرت ژنتیک زبان
فصل 19: تشخص فضا
فصل 20: هر بار یک الگو
فصل 21: شکل دادن یک بنا
فصل 22: شکل دادن یک مجموعه بنا
فصل 23: جریانِ ساخت
فصل 24: جریان ترمیم و به‌سازی
فصل 25: پدید آمدن تدریجی شهر
فصل 26: هویت جاودانه
محور راه
فصل 27: محور راه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب معماری و رمز جاودانگی
نویسنده
مترجممهرداد قیومی بیدهندی
ناشر چاپیانتشارات روزنه
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۶۰
زبانفارسی
شابک978-964-334-335-4
موضوع کتابکتاب‌های معماری
قیمت نسخه الکترونیک
۲۹۵۰۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب معماری و رمز جاودانگی

Alireza S
۱۳۹۹/۲/۱۴
من قبلا نسخه چاپی کتاب را خریده و خیلی جاهای آن را خوانده ام. این کتاب فقط کتابی درباره معماری نیست و غیر معماران هم خوب است -اگر نگویم باید- آن را بخوانند تا جایی که به نظرم علاوه بر کتاب «سرشت نظم» او، یکی از صد کتابی است که می‌توان پیشنهاد داد هرکس قبل مرگ باید بخواند. مترجم فاضل کتاب هم در سنگ ترجمه تمام گذاشته. الکساندر نگاه آدم را به پدیده‌ها، به ساختن، به نظم، به طبیعت، به زیبایی و به جهان تغییر می‌دهد. در اینجا بریده‌ای درخشان از کتاب را پیشکش می‌کنم: "راهی جاودانه برای ساختن هست. عمر این راه به هزاران سال می‌رسد؛ و امروز نیز همان است که همیشه بوده است. بناهای بزرگ سنتی و روستاها و خیمه‌ها و معابدی را که انسان در آن‌ها همچون خانۀ خود احساس راحتی می‌کند همواره کسانی ساخته‌اند که با جوهر این راه قرابت بسیار داشته‌اند. ساختن بناهای بزرگ، مکان‌های زیبا، مکان‌هایی که در آن‌ها بتوان خود را دریافت، مکان‌هایی که در آن‌ها بتوان احساس حیات کرد جز از این راه ممکن نیست. و همان‌طور که خواهید دید، این راه هر کس را که قدم در آن بگذارد به بناهایی می‌رساند که شکلشان کهن است؛ همان‌قدر که شکل درختان و تپه‌ها و چهرۀ خود ما کهن است. " با این کتاب معمار درون خود را بیدار کنید!
Vaheid Shoaei
۱۴۰۰/۲/۱۰
کتاب خوبی بود
نمیشه گفت راه حل، ولی چالشی ایجاد میکنه که بیشتر و عمیق تر فکر کنیم به اینکه چطور میتونیم فضاها و بناهای زنده و با احساس خلق کنیم
فکر کنیم به اینکه چطور اجزا بنا بایستی همنشینی مناسبی داشته باشند برای بوجود آوردن یک کل منسجم...
Mohammad Bahrampour
۱۳۹۸/۳/۲۱
اسم ترجمه‌ی کتاب که مترجم انتخاب کرده معماری و "راز" جاودانگی هست لطفا اصلاح کنین چون تو سرچ نمیاره کتابو و صد البته معنی متفاوتی هم داره
فرزانه احدی
۱۳۹۹/۵/۲۸
یک کتاب خسته کننده! شاید یک چهارم مطالب مفید بود و سه چهارم تکرار همان یک چهارم. به نظرم نویسنده علاقه عجیبی به اسراف در لغات و توضیحات اضافه داشته.
Luna Z
۱۳۹۷/۱۰/۴
این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های ساختار شکن و معنا گرا در معماریه با نگارشی روان و جذاب
میترا بیات
۱۳۹۹/۴/۶
کتاب خوبی است مسائلی را مطرح میکند ک دیرگاهی است از نظر معماران دور مانده
Sattar Raiisi
۱۴۰۰/۱/۱۹
اگر قراره معماری بخونین این کتاب شروع خوبیه البته میشه گفت کتابیه در زمینه‌ی معماری و عرفان
مژگان درفشی
۱۳۹۹/۱/۲۷
میشه لطفا کتابهای معماری رو هم صوتی کنید. بسیار سپاسگزارم🙏
رسول بخشی
۱۴۰۱/۵/۵
کتاب بسیار ارزشمندیه که هر دانشجو و فارغ التحصیل معماری باید حداقل یکبار بخونه
شقایق ه
۱۳۹۸/۱۲/۲۹
واقعا پیشنهاد میشه خیلی روان و خالص بیان شده
mohaddeseh golbaz
۱۴۰۰/۹/۱۶
عالی منتظر کتاب‌های معماری بیشتری هستم🤩
آرزو قنبری
۱۴۰۱/۵/۲
از بهترین کتاب‌های معماری
مشاهده همه نظرات ۱۲

راهنمای مطالعه کتاب معماری و رمز جاودانگی

برای دریافت کتاب معماری و رمز جاودانگی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.