معرفی و دانلود کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش

عکس جلد کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش
قیمت:
35500 تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش

مایکل هایلند با بیانی روان و جذاب، کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش را برای دانشجویانی که به‌تازگی وارد رشته روانشناسی شده‌اند تألیف کرده است. این اثر تاریخ تحولات و اختلاف‌نظرهای مهم روانشناسی را شرح می‌دهد و باعث می‌شود دنیای روانشناسی امروز را بهتر درک کنیم.

درباره کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش:

کتاب‌های تاریخی طرفداران وفاداری دارند که دانشجویان روانشناسی معمولاً جز آن‌ها نیستند. جوانان پر شور و اشتیاقی که به دانشگاه آمده‌اند تا رمز و رازهای روانشناسی را یاد بگیرند، نه اینکه کتاب‌های خسته‌کننده تاریخی بخوانند! چطور می‌شود این درس دوست‌نداشتنی را برای دانشجویان جذاب کرد؟ یک سؤال مهم‌تر، اصلاً مطالعه این مطالب چه اهمیتی برای دانشجویان دارد؟

واقعیت این است که آنچه امروز به عنوان علم می‌شناسیم، بر پایه تلاش‌های گذشتگان ساخته شده. شاید بتوانید بدون درک اینکه روانشناسی چطور آغاز شد و چه مسیری را طی کرد فارغ‌التحصیل شوید، اما شما واقعا یک روانشناس نیستید. ادعای بزرگی است، اما حقیقت دارد. اگر علم را به یک برج تشبیه کنیم، نظریه‌های امروز طبقه آخر آن هستند. برای رسیدن به طبقه آخر باید از ورودی شروع کنید و به آرامی راه خود را به سمت بالاترین طبقه پیدا کنید. خب، شاید یک بالگرد در خانه پنهان کرده‌اید یا چترباز ماهری هستید، اما این پاراگراف را دوباره بخوانید: در این شرایط شما یک فارغ‌التحصیل روانشناسی هستید، همین و بس.

تاریخ روانشناسی معمولا به دو روش ارائه می‌شود: توضیح یک تاریخچه کوتاه در ابتدای هر مبحث یا تدریس تاریخ در یک کلاس جداگانه. هر کدام از این روش‌ها خوبی و بدی‌های خود را دارند اما در یک نقطه مشترکند: باید برای دانشجو جذاب باشند. مایکل هایلند، نویسنده کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش (A History of Psychology in Ten Questions) معتقد است بهترین راه طرح پرسش و درگیر کردن دانشجو است. به همین دلیل بعد از یک مقدمه تاریخی برای هر فصل، این سوال را می‌پرسد که موضوع مطرح شده چه ارتباطی با روانشناسی امروز دارد؟ این روش مایکل هایلند برای تدریس تاریخ روانشناسی با استقبال دانشجویان رو به رو شد و باعث شد برای معرفی مهم‌ترین مباحث روانشناسی، کتابی با این سبک تالیف کند.

مایکل هایلند در این کتاب از ده سؤال مهم کمک می‌گیرد تا تاریخ روانشناسی را با آنچه در دنیای امروز این علم می‌گذرد پیوند دهد. کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش مباحث مختلفی از علوم اعصاب و هوش مصنوعی گرفته تا هرمنوتیک و تحقیقات کیفی را شامل می‌شود و به زبانی ساده دانشجو را با این حوزه‌ها آشنا می‌کند. ویژگی متمایز این اثر، مهارت نویسنده در توضیح چگونگی شکل‌گیری رویکردها است و مطالعه آن حتی برای افراد آشنا با تاریخ روانشناسی خالی از لطف نیست.

کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش مناسب چه کسانی است؟

مطالعه این کتاب به دانشجویان کارشناسی روانشناسی توصیه می‌شود.

با مایکل هایلند بیشتر آشنا شویم:

مایکل هایلند (Michael Hyland) یک روان‌شناس سلامت است که در دانشگاه پلیموث تدریس می‌کرد. هایلند پس از 44 سال تدریس تاریخ و نظریه در روانشناسی در سال 2018 بازنشسته شد.

در بخشی از کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش می‌خوانیم:

بحث وراثت - محیط بر این فرض استوار است که می‌گوید وراثت و محیط مشارکت‌کنندگان مستقل در فنوتیپ یا رفتار شخص هستند. آن‌ها و محیط به ایجاد فنوتیپ کمک می‌کنند. این دیدگاه درست نیست: ژن‌ها و محیط با هم در تعامل‌اند. ژن‌ها ممکن است تحت‌تأثیر محیط خاموش و روشن شوند. نه‌تنها ژن‌ها ممکن است در کل زندگی فرد روشن باشند، بلکه ژن‌های خاموش و روشن نیز می‌تواند به فرد ارث برسد. وَراژن‌شناسی اصطلاحی است که به مطالعۀ چگونگی روشن و خاموش شدن ژن‌ها اطلاق می‌شود.

مثال زیر نشان می‌دهد که چطور ژن‌ها و محیط با هم در تعامل‌اند. بیایید فرض کنیم که ژن‌هایی برای توانایی موسیقیایی وجود دارد. شخصی با ژن‌های موسیقی مهارت‌های موسیقیایی‌اش را رشد و توسعه می‌دهد تنها اگر در معرض موسیقی قرار بگیرد. شاید این فرد توانایی بالقوۀ ژنتیکی فوق‌العاده‌ای برای نواختن ویولن داشته باشد، اما اگر دسترسی به ویولن نداشته باشد نمی‌تواند به‌خوبی ویولن بنوازد. مهارت موسیقیایی تنها زمانی رشد می‌کند که ژن‌های موسیقی با آموزش موسیقی ترکیب شوند. در خانواده‌هایی که ژن توانایی موسیقی دارند، والدین کودکان نیز احتمالاً در موسیقی قوی هستند و محیطی با موسیقی برای کوکانشان فراهم می‌کنند. اگر کودکانی با ژن‌های موسیقی در معرض موسیقی قرار نگیرند توانایی موسیقی محدود می‌شود؛ بنابراین، اگرچه به نظر می‌رسد که «موسیقی در خانواده‌ها ارثی است» و به ژن بستگی دارد، در واقع محیط در تعامل با ژن‌ها نقشی ایفا می‌کند.

ژن‌ها و محیط فقط با اضافه کردن چیزی به ایجاد فنوتیپ منجر نمی‌شوند. آن‌ها در هم تأثیر متقابل دارند. همین برهان در مورد بحث شخص - موقعیت نیز صادق است. عوامل مربوط به شخص و عوامل موقعیتی به‌جای آنکه بر هم اضافه شوند تأثیر متقابل می‌گذارند.

عامل فرعی دیگری نیز وجود دارد که باید در درک تعامل ژن - محیط به حساب بیاوریم. اگر محیط گروهی از افراد خیلی به هم شبیه باشد، در مقایسه با محیطی که در بین گروهی از افراد تفاوت دارد، وراثت در نتیجۀ به دست آمده نقش مهم‌تری دارد. اگر هر فردی در معرض تجربۀ موسیقیایی یکسانی قرار بگیرد، فقط ژن‌های موسیقی هستند که نتیجه را معلوم می‌کنند. بااین‌حال، اگر برخی از افراد در معرض محیط موسیقیایی قرار می‌گیرند و برخی قرار نمی‌گیرند، پس تعامل بین ژن‌ها و محیط است که نتیجه را تعیین می‌کند. ازاین‌رو، سهم گوناگونی منسوب به وراثت به تغییرپذیری موقعیت بستگی دارد.

فهرست مطالب کتاب

سخن ناشر
تاریخ روانشناسی در ده پرسش
پیش‌گفتار
1: علم چیست و دانشمندان چه‌کار می‌کنند؟
2: روانشناسی چگونه به علم تبدیل شد و در کدام دسته از علوم قرار گرفت؟
3: روانشناسی چگونه به علمی کاربردی تبدیل شد و امروزه ارتباط میان روانشناسی کاربردی و غیرکاربردی چیست؟
4: علت پیدایش رفتارگرایی چه بود، این مکتب چه شکلی به خود گرفت و چرا و چگونه جای خود را به روانشناسی شناختی داد که الگوی مسلط در روانشناسی است؟
5: آیا روانکاوی علمی است، فرضیه‌های آن چیست، چرا درمان مؤثر است و میراث امروزه‌ی روانکاوی چیست؟
6: روانشناسی و فیزیولوژی چه ارتباطی با هم دارند، آیا عصب‌شناسی جای روانشناسی را خواهد گرفت و مکتب تعامل‌گرایی زیستی روانی اجتماعی چیست؟
7: در تاریخ روانشناسی بحث وراثت-محیط چطور مطرح شده است و این مبحث چطور تحت‌تأثیر موقعیت فرد و درک مدرن از وَراژن‌شناسی قرار می‌گیرد؟
8: روانشناسی چطور این واقعیت را که هر فردی به نوعی متفاوت از دیگران است، تعیین کرده و توضیح می‌دهد؟
9: فرضیه‌های روانشناسانی که از شیوه‌ی پژوهشی کیفی استفاده می‌کنند چیست و روانشناسی درمانی در جایگاه علمی طبیعی چه جایگزین‌هایی می‌تواند داشته باشد؟
10: آیا کل بزرگ‌تر از مجموع اجزایش است؟ از روانشناسی گشتالت تا هوش مصنوعی
11: فرضیه‌های در حال تغییرِ روانشناسی
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش
نویسنده
مترجمصبا راستگار
ناشر چاپیانتشارات پندار تابان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات364
زبانفارسی
شابک978-622-281-018-4
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی بزرگسالان، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
35500 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش

برای دریافت کتاب تاریخ روانشناسی در ده پرسش و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.