معرفی و دانلود کتاب مامور سیگاری خدا

عکس جلد کتاب مامور سیگاری خدا
قیمت:
22000 تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب مامور سیگاری خدا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مامور سیگاری خدا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مامور سیگاری خدا

محسن حسام مظاهری جامعه‌شناس جوان و قصه‌نویس پرکار معاصر است. او در کتاب مامور سیگاری خدا، با تأمل در مشاهدات گوناگون خویش از جامعه‌ی ایرانی، مجموعه‌ای از داستان‌های رئالیستیِ خوش‌خوان را برایمان روایت کرده است.

درباره کتاب مامور سیگاری خدا

«مردم‌نگاری» واژه‌ای است که در اطلاق به گونه‌ی خاصی از نوشته‌های جامعه‌شناسانه به کار می‌رود. در مردم‌نگاری‌، هدف پژوهشگر و نویسنده تببینِ پاره‌ای از خصوصیات فکری و فرهنگیِ مردم یک سرزمین، از طریقِ تمرکز بر کردارهای ایشان در حوزه‌های گوناگون زندگی فردی و اجتماعی است. هدف از نگارش مردم‌نگاری‌ها، عمدتاً چیزی نیست جز نیل به نتایجی ارزشمند در حیطه‌ی علم جامعه‌شناسی؛ نتایجی که بتوان بر پایه‌ی آن‌ها، اگر نه یک نظریه‌ی جامع و کلی، دست‌کم یک فرضیه‌ی خاص و موردی را ارائه نمود.

خوشبختانه در سالیان اخیر شاهد توجه بیش از پیشِ محققین ایرانی به نوشتار مردم‌نگارانه بوده‌ایم. در این میان می‌توان به اسامی بسیاری اشاره کرد. ما امّا، به فراخور موضوع مطلب خویش (که کتابی خاص در حوزه‌ی مردم‌نگاری است)، مایلیم تنها به یک نام اشاره کنیم: محسن حسام مظاهری؛ نویسنده، پژوهشگر و محققی جوان که با جدیتی درخور تحسین به بررسی وجوه گوناگون زیست امروز ایرانیان پرداخته و در این زمینه، آثاری ارزنده را نیز به طبع رسانیده است. کتاب مامور سیگاری خدا یکی از بهترینِ این آثار به شمار می‌رود.

مظاهری در اثر نام‌برده، از خلالِ روایتِ مشاهدات خویش در حین تاکسی‌سواری‌هایش در خیابان‌های ایران، یک مطالعه‌ی مردم‌شناسانه‌ی جذاب و آموزنده را به ارمغان آورده است؛ مطالعه‌ای که البته نه در قالب نوشتار خشکِ علمی، بلکه در جامه‌ی قصه‌های شیرین و خوش‌خوانِ ادبی به ما عرضه شده‌اند. (در همین راستا، بد نیست بخشی از مقدمه‌ی نویسنده بر این اثر را با یکدیگر مرور کنیم: من داستان‌نویس نیستم و مطالبی هم که در این مجموعه می‌خوانید داستان‌های من نیستند. من یک راوی‌ام و این‌ها روایت‌های پراکنده‌ی من‌اند از تجارب تاکسی‌ سوار شدنم در شهر.)

در کتاب مامور سیگاری خدا مخاطب خرده‌روایت‌هایی نیمه‌مستقل خواهید بود که در کنار یکدیگر، پرتره‌ای گیرا از جامعه‌ی امروزِ ایران را پیش چشمان‌تان مجسم می‌سازند. پرتره‌ای که با دقت در آن می‌توان مطالب فراوانی در باب زشتی‌ها و زیبایی‌های زیست اجتماعی شهروندان ایرانی آموخت.

شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که بخش اعظمی از جذابیت کتاب مامور سیگاری خدا، در لحن کمیک و طنزآمیز آن نهفته است. لحنی که سبب شده مطالعه‌ی اثر، بیش‌وکم برای تمام مخاطبین، با هر گرایش فکری و سلیقه‌ی ادبی، به یک اندازه لذت‌بخش باشد. آگاهی از این امر، در کنار توجه به مطالب گفته‌شده‌ در فوق، احتمالاً برای ترغیب مخاطبِ احتمالی به مطالعه‌ی اثر پیش رو، بسنده می‌نماید. به همین خاطر، سخن را بیش از این به درازا نمی‌کشانیم و مطلب مختصر خویش را در همین نقطه به پایان می‌بریم.

کتاب مامور سیگاری خدا مناسب چه کسانی است؟

از تمام علاقه‌مندان به ادبیات داستانی معاصر، و همچنین، از همه‌ی دوست‌داران مباحث جامعه‌شناختی، دعوت می‌کنیم که مخاطب داستان‌های زیبای مجموعه‌ی مامور سیگاری خدا از محسن حسام مظاهری باشند.

با محسن حسام مظاهری بیشتر آشنا شویم

محسن حسام مظاهری به سال 1361، در پایتخت فرهنگی ایران، اصفهانِ بزرگ، دیده به جهان گشوده است. مظاهری بیش از آن‌که داستان‌نویس باشد، پژوهشگری کوشا در حوزه‌ی تاریخِ ایران و اسلام است. وی هدف پروژه‌ی فکری و انتقادی خود را «تبیین و فهمِ منطقِ تحولات مناسک شیعی» می‌داند. مظاهری در راستای تحقق این هدف، تلاش‌هایی ارزنده به عمل آورده و نتایج این تلاش‌ها را در مجموعه‌ آثار گوناگون خویش عرضه داشته است.

مظاهری در رشته‌ی جامعه‌شناسیِ دانشگاه تهران تحصیل کرده. وی، علاوه بر نگارش داستان و مقالات علمی و پژوهشی، در زمینه‌ی کار مطبوعاتی نیز فعالیت‌هایی جدی داشته است. (در این زمینه می‌توان به همکاری وی با نشریات «هابیل» و «فتیان» اشاره نمود.)

آنچه در ادامه می‌بینید، عناوین برخی از بهترین آثار محسن حسام مظاهری است:

«مجالس مذهبی در ایران معاصر»، «ساکن خیابان ایران»، «تراژدی جهان اسلام»، «خطر سقوط بهمن»، «اسطوره‌ی همت»، «کتاب راشد»، «بنی هندل»، «مامور سیگاری خدا»، «رسانه‌ی شیعه».

افتخارات محسن حسام مظاهری

- منتخب بیست و چهارمین دوره‌ی کتاب سال دانشجویی
- منتخب پانزدهمین دوره‌ی کتاب سال دفاع مقدس
- برنده‌ی جایزه‌ی دومین دوره‌ی کتاب سال عاشورا
و ...

در بخشی از کتاب مامور سیگاری خدا می‌خوانیم

یک لحظه حس می‌کنم انگار توی سینما فرهنگ نشسته‌ام و فیلم "دوئل" را تماشا می‌کنم. چند نارنجک هم‌زمان می‌خورد اطرافمان. پاکت کتاب‌ها از دستم ول می‌شود کف ماشین. راننده نچ‌نچی می‌کند و زیرلب فحشی حواله می‌کند به مهاجم ناشناس. دست می‌برم و کتاب‌ها را برمی‌دارم.

راننده: خدایی آدم خودشو خیس می‌کنه! سگ‌مصب دیدی چه صدایی داش؟

برمی‌گردد و نگاه می‌کند به من. سری به تأسف تکان می‌دهم. کتاب‌ها شکر خدا سالم‌اند. روی‌ هم می‌گذارم‌شان و محکم با دست می‌گیرم‌شان.

راننده: دوباره این چهارشنبه‌سوریِ کوفتی اومدو مکافات ما شروع شد! انگار دارَن می‌رَن جنگ ایرانو عراق! به‌خدا انگار می‌رَن رو مین! حالا نمی‌دونم امشب اینو کجا قایمِش کنم؟

منظورش ماشینش است. بنده‌ی خدا حق دارد. هنوز روکش پلاستیکی صندلی‌هاش را نکنده است.

راننده: می‌ترسم بذارم تو خیابون خدای نکرده یه بلایی سرش بیارن.

من: چی بگم؟ بعید نیس!

راننده: آخه پیش‌ازظهر داشتم از نواب رد می‌شدم، یه‌هو دیدم یه چیزی از آسمون همین‌طور سوت‌کشون اومدُ دارقی خورد کنار ماشین! هنوز سرم داره سوت می‌کشه! پست‌فطرت معلوم نشد از کجا اومد! حالا بازم خوبه نیفتاد رو سقف یا رو کاپوت.

پسری که صندلی عقب نشسته و ریش پروفسوری مرتبی دارد پوزخندی می‌زند و می‌گوید: ولی امشب ایران تعطیله‌ها! ببین! همه مغازه‌دارا دارن بند و بساط‌شونو جَم می‌کنن.

فهرست مطالب کتاب

به‌جای مقدمه
 «تاکسی‌نگاری» دیگر چه صیغه‌ای است؟
یا راهنمای جامع تاکسی سوار شدن
روسری آبی
چند ماه خدمتی؟
آزادی بهتره یا میلاد؟
پل
کارخانه‌ی شیطان
آخه به تو چه؟
شاه‌عباس چرا به اصفهان آمد؟
بیگلی‌بیگلی
این جوانانِ ناشادِ مأیوس
صدایِ خیسِ سه‌تار
مأمورِ سیگاریِ خدا
حوری
پارازیت
نانوا در تنور
خراب‌شده‌ی‌ بی‌پدر
منطقه‌ی ممنوعه
دوئل
آخر خط
بندِ پ
سبز، زرد، نارنجی
پفک
دانشجوی پیرو خط امام
ایستگاه آزادی پیاده می‌شویم

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مامور سیگاری خدا
نویسنده
ناشر چاپینشر افق
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات152
زبانفارسی
شابک978-964-369-803-4
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های علوم اجتماعی
قیمت نسخه الکترونیک
22000 ت - 2.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مامور سیگاری خدا

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب مامور سیگاری خدا

برای دریافت کتاب مامور سیگاری خدا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.