معرفی و دانلود کتاب سرباز شکلاتی

عکس جلد کتاب سرباز شکلاتی
قیمت:
12500 تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب سرباز شکلاتی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سرباز شکلاتی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سرباز شکلاتی

کتاب سرباز شکلاتی، نمایشنامه‌‌ای با نگاهی انتقادی همراه با طنزی تلخ از جنگ است. برنارد شاو در سرباز شکلاتی، با به‌ تصویر کشیدن چهره‌ای طنزآلود از جنگ، مخالفت خود با هر نوع جنگ را نشان می‌دهد.

نمایشنامه در متن انگلیسی‌اش «مرد و سلاح» نام دارد، اما در ترجمه‌ای که سیمین‌ دانشور از این اثر به دست داده، نام آن به سرباز شکلاتی (Arms And The Man) تغییر داده شده و تمسخر جنگ از همین عنوان کتاب هم برمی‌آید. اگرچه جنگ موضوع اصلی نمایشنامه شاو است، اما در آن نه خبری از بدبختی‌ها و ویرانی‌های بعد از جنگ است و نه خبری از حماسه‌ها و قهرمانی‌های سربازان.

«سرباز شکلاتی» شامل سه‌ پرده است. در پرده اول که به ظاهر ربط چندانی به موضوع جنگ ندارد؛ خواننده با شخصیت یک مادر و دختر آشنا می‌شود. مادری که خبر خوب شروع جنگ را به دخترش می‌هد و دختر که تا حالا فقط با قهرمان‌های جنگ در کتاب‌ها آشنا بوده، از اینکه مجالی برای دیدار با قهرمان برایش فراهم خواهد شد، بسیار خوشحال است. در پرده دوم روی دیگر جنگ آشکار می‌شود. یکی از سربازهای فراری وارد اتاق دختر می‌شود و او را با اسلحه تهدید می‌کند. اینجا است که کم‌کم دختر متوجه می‌شود قهرمان جنگ فقط در داستان‌ها و رمان‌ها شکل واقعیت به خود می‌گیرد نه در دنیای حقیقی.

برنارد شاو (George Bernard Shaw) در این نمایشنامه سربازهایی را به صحنه می‌کشد که نه تنها قهرمان نیستند، بلکه افرادیاند که بنا به وضعیت نابسامان موجود در پی منافع خود حرکت می‌کنند تا به هر طریق از این شرایط غیر عادی خلاص شوند. نویسنده در این اثر روی دیگر جنگ و قهرمانان جنگ را با نگاهی انتقادی بیان می‌کند تا حقیقت تلخ را جایگزین واقعیت‌های موجود کند.

در نمایشنامه شاو، خبری از نگاه اسطوره‌ای به جنگ و قهرمانان آن وجود ندارد بلکه به قول آل‌احمد «این نمایشنامه مسخره‌ای است از جنگ. تخطئه انسانی است که سلاح به دوش می‌گیرد و خودش هم نمی‌داند چرا و برای چه و برای که کشتار می‌کند یا کشته می‌شود».
شخصیت‌های «سرباز شکلاتی»، چه داوطلبانه به جنگ رفته باشند و چه به اجبار، گلایه و شکایتی از وضعیتشان ندارد و انگار جنگ برای‌شان کار روزمره‌ای است مثل بقیه کارها. آن‌ها حتی اگر برخلاف میل‌شان به جنگ رفته‌ باشند، اما آدم‌هایی اسیر دست سرنوشت نیستند و جنگ برای‌شان کسب‌وکاری است که دقیقا می‌دانند در آن باید به دنبال چه چیزی بود.

در بخشی از کتاب سرباز شکلاتی می‌خوانیم:

پنجره اتاق کاملاً گشوده است. در بیرون آن، معجر چوبى که به خارج گشوده مى‌شود نیز باز است. در مهتابى، خانمى جوان، مبهوت زیبایى‌هاى شب شده است، زیبایى و جوانى خودش نیز قسمت مهمى از آن همه زیبایى است، و خودش هم مى‌داند و خیره مى‌نگرد. لباس خواب در بر دارد و روى آن روپوشى از پوست که قیمت آن زیاد گیج‌کننده نیست پوشیده است ولى بیش از سه برابر ارزش اثاثیه اتاق خوابش مى‌ارزد.

فهرست مطالب کتاب

با خواننده
چند نکته / جلال آل احمد
پرده اول
پرده دوم
پرده سوم

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سرباز شکلاتی
نویسنده
مترجمسیمین دانشور
ناشر چاپیانتشارات روزنه
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات168
زبانفارسی
شابک978-964-334-449-8
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
12500 ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سرباز شکلاتی

arman khademi
۱۴۰۰/۳/۵
بسیار نمایشنامه‌ی خوب و دقیقی بود، تصویرسازی عالی، انتقادهای عالی با قالب طنز. برای اهمیت این اثر کافی ببینید که سیمین دانشور ترجمش کرده، جلال آل احمد مقدمشو نوشته و صادق چوبک هم نقش یک شخصیتشو بازی کرده! اهمیت این اثر بین اهل ادب کاملا مشهوده.
سید حسین میرباقری
۱۴۰۲/۴/۱۵
اثری قابل تامل که هر چند ترجمه به ظرافت و زیبایی اصل اثر نیست ولی خواندن اثر برنارد شاو حتما برای هر علاقه مند این زمینه به نظرم ضروری است
پریا ساعدی
۱۴۰۱/۱/۱
یکمی عادی بود ولی در کل خوب بود
Majid Ebrahimi
۱۴۰۰/۳/۱۳
کتاب زیبا با ترجمه لطیف خ دانشور
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب سرباز شکلاتی

برای دریافت کتاب سرباز شکلاتی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.