معرفی و دانلود کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم

عکس جلد کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم
قیمت:
16000 تومان - 3.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم

کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم نوشته‌ی ابوالفضل بیهقی، یکی از درخشان‌ترین و ماندگارترین کتاب‌های تاریخ ادبیات ایران است که به نقد و بررسی رویدادهای دوران سلطنت سلطان مسعود غزنوی می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب صوتی تاریخ بیهقی:

تاریخ بیهقی در 30 جلد به نگارش درآمد که در طی جنگ‌ها و آتش‌سوزی‌های متداول در کشور ایران، از بین رفته و تنها شش جلد از آن باقی مانده و در دسترس ما قرار گرفته است. بیهقی بیان کرده که در این اثر، 50 سال تاریخ ایران گنجانده شده است، اما فقط قسمتی از آن باقی مانده که درباره‌ی سلطنت سلطان مسعود غزنوی است. به همین خاطر عنوان دیگر این کتاب، «تاریخ مسعودی» است.

این اثر کتابی تاریخی است، اما نه تاریخی معمولی و ساده. نگارش این شاهکار تاریخی توسط ابوالفضل بیهقی به مدت 20 سال طول کشیده است تا او بتواند روایتی جامع، کامل و معتبر از تاریخ معاصر خودش ارائه کند و آن را به دست آیندگان برساند تا خطاهای آن‌ها را مرتکب نشوند و تاریخ معاصر خود را به گونه‌ای دیگر رقم بزنند. این کتاب شما را با نثر قرن چهارم و پنجم آشنا می‌کند و دایره لغات شما را نیز افزایش می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که بیهقی در این اثر به آن‌ توجه زیادی کرده، بررسی‌های نقادانه و ریشه‌یابی رویدادهای تاریخی است. تقریبا کلیه افرادی که این کتاب را می‌خوانند و یا می‌شنوند زیبایی و جذابیت نثر آن را ستایش می‌کنند و شیفته‌اش می‌شوند. بسیاری بر این باورند که این اثر با آن که تاریخی است، اما در دسته‌ی ادبیات نیز طبقه‌بندی می‌شود، چون برجسته‌ترین برتری آن نسبت به دیگر کتب تاریخی رمان‌گونگی آن است و به همین خاطر است که مخاطب با اثری پرکشش و جذاب روبه‌رو می‌شود.

کتاب تاریخ بیهقی چند ویژگی آشکار دارد: صراحت، شجاعت، شهامت و صداقت در بیان، حتی اگر به ضرر خود بیهقی باشد. از دیگر ویژگی‌های بیهقی که تاثیر بسیار زیادی در گیرایی و جذابیت این کتاب گذاشته، این است که او شخصا در پی اشخاص درگیر در ماجراها و جریانات ‌رفته و از منابع دسته اول برای نگارش کتابش استفاده کرده است.

تاریخ‌نگاری ایرانیان:

تاریخ‌نگاری ایرانیان از چه زمانی شروع شد؟ این همان سوالی است که پس از تحقیقات و بررسی‌های جامع براساس مستندات درمی‌یابیم که مربوط به قرن سوم و چهارم هجری و دوران غزنویان رهنمون است و اگر بخواهیم نگاهی دقیق‌تر بیاندازیم، تاریخ بیهقی به گونه‌ی شگفت‌انگیزی آن را به نمایش می‌گذارد. این کتاب سندی تاریخی از تاریخ‌نگاری ایرانی است که تاریخ سرزمین‌مان را شرح می‌دهد. تا قبل از تاریخ بیهقی، تاریخ این سرزمین توسط افسانه، اسطوره یا حماسه بیان می‌شد و به جای مورخان، این شاعران، اسطوره‌سازان و نقالان بودند که تاریخ این کشور را روایت می‌کردند.

ابوالفضل بیهقی را بیشتر بشناسیم:

ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی، مورخ و نویسنده درخشان ایرانی در سال 370 هجری شمسی در سبزوار به دنیا آمد. عمده‌ی شهرت او به خاطر نوشتن کتاب تاریخی با عنوان تاریخ بیهقی است که اصلی‌ترین منبع تاریخ درباره‌ی حکومت غزنوی است، زیرا او بیشتر عمر خود را در دربار غزنوی گذراند. او در ابتدا در نیشابور به تحصیل پرداخت و پس از فوت دبیر دیوان شاهی، بونصر مشکان به عنوان دبیر وارد دیوان محمود غزنوی و حکمرانان پس از او شد. سپس صاحب دیوان رسالت شد.

چندین سال از عمر خود را به دلیل خشم و بدگمانی امیر در زندان بود. زمانی که از زندان رها شد، نگارش کتاب تاریخ بیهقی را آغاز کرد. از 30 جلد کتاب تاریخ بیهقی تنها 6 ‌جلد به یادگار مانده است. این کتاب ارزش تاریخی بسیار زیادی دارد و بخاطر نثر روان و گویای آن، از منابع باارزش ادبیات نیز به‌ شمار می‌آید. ابوالفضل بیهقی در سال 456 هجری شمسی در غزنین درگذشت.

شنیدن کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم به چه کسانی پیشنهاد می‌شود:

زمانی که اسم کتاب‌های تاریخی به میان می‌آید، افراد بسیاری به دلیل متون نافهم و سنگین از آن‌ها دوری می‌کنند. اما کسانی که اهل کتب تاریخی هستند می‌دانند که داستان به آن پیچدگی هم نیست و بسیاری از آن‌ها زبانی شیرین و جذاب دارند.

کتاب صوتی حاضر یکی از کتاب‌های ارزشمند تاریخی است که به شما کمک می‌کند با تاریخ آشتی کنید و از گذشته درس عبرت بگیرید و آینده‌ی بهتر و درخشان‌تری برای خود را رقم بزنید.

در قسمتی از کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم می‌شنویم:

روز شنبه نهم ماه رجب میان دو نماز بارانکی خرد خرد می‌بارید، چنان که زمین تر گونه می‌کرد و گروهی از گله‌داران در میان رود غزنین فرود آمده بودند و گاوان بدان جا بداشته، هر چند گفتند که از آن‌جا برخیزید که محال بود بر گذر سیل بودند. فرمان نمی‌بردند تا باران قوی‌تر شد. کاهل‌وار برخاستند و خویشتن را با آن دیوارها افکندند که به محلت دیحه آهنگران پیوسته است.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
8 دقیقه
آغاز مجلد هفتم
26 دقیقه
یادکرد فروگیری سبکتکین قاضی
19 دقیقه
بر تخت پدر و جد
18 دقیقه
سیل بزرگ
21 دقیقه
عزم امیر بر فروگیری ترکمانان
31 دقیقه
پسران علی نوکی در دیوان رسالت
18 دقیقه
مراسم دشت شابهار و عزیمت تاش فراش به ری
29 دقیقه
پیش آمدن رسول خلیفه و ماتم داشتن به گذشتن او
55 دقیقه
ذكر احوال بوسهل محمد بن حسین زوزنی و فرو گرفتن او
18 دقیقه
دیوان عرض پس از بوسهل زوزنی
44 دقیقه
جنگ خوارزمشاه با علی تگین
17 دقیقه
کشیدن سوی غزنین و هرات
23 دقیقه
گذشتن خواجه احمد حسن و فرود آمدن به نشابور
22 دقیقه
پیش آمدن رسول خلیفه و خلعت و کرامات
31 دقیقه
فصل در معنی دنیا

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم
نویسنده
گویندهاحسان چریکی
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۶ ساعت و ۲۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
16000 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم

Pedram Pedram
۱۳۹۹/۸/۱۳
با تشکر فراوان از کتابراه. بیش از همه گوینده محترم فوقالعاده عالی و صحیح و با لهجه‌های مناسب اجرا میکند. من کتب صوتی زیادی گوش کردم هیچکدام به این خوبی بیان نشده بود
hamid reza shahmoradi
۱۳۹۹/۷/۹
بسیار لذت بخش و عالی. برای کسانی چون خود من که فرصتی برای کتاب خوندن نداریم بسیار مفیده. ممنون از زحماتتون...
نریمان نوروزی
۱۴۰۰/۱/۲۷
سلام از تمام کسانی که دراین راستا برای بالابردن معلومات همنوعان خودشان باید دست همشونوبوسید
محمدرضا عابدی
۱۴۰۱/۹/۳
سلام. ممنون از تمامی زحمت کشان کتاب راه. بیدارکردن یک ملت با خواندن میسر می‌شود
nazanin lakzaei
۱۳۹۹/۹/۲۱
کتاب بسیارخوب واموزنده. ممنون ازکتابراه عزیز🌹🌹🙏🏻
بهنام وثوق
۱۴۰۱/۱۰/۱
گوش دادن چندین و چندباره بخش‌های کتاب کاریه که انجام میدم!
جلال مدرسی
۱۴۰۱/۱۱/۲۲
کتاب عالی با صدای گوینده عالی و مسلط
عادل محمدی
۱۴۰۱/۱۰/۱۵
خدا قوت عالی خیلی عالی
مشاهده همه نظرات 8

راهنمای مطالعه کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم

برای دریافت کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد هفتم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.