معرفی و دانلود کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS)

عکس جلد کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS)
قیمت:
۸۰۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS)  و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS)  و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS)

کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS) نوشته‌ی علیرضا دودمان کوشکی به بررسی انواع اتصالات در سازه‌ها پرداخته و با آزمایشات مختلف در این زمینه مشاهدات مفیدی طی روند انجام این آزمایشات ارائه داده است.

بعد از زلزله‌های نورثریج و کوبه در سال‌های 1994 و 1995 تحقیقات گسترده‌ای در جهت بالا بردن استحکام و شکل‌پذیری اتصالات فلزی تیر به ستون انجام شد. بررسی‌های انجام گرفته نشان می‌دهد که بیش‌ترین تنش‌ها در اتصالات، در جایی که تیر به ستون متصل می‌شود، اتفاق می‌افتاد. متاسفانه این قسمت ضعیف‌ترین بخش اتصال بوده است. در راستای ایجاد شکل‌پذیری و توانایی مقاومت در برابر تغییر شکل‌های بزرگ، در این کتاب ارائۀ یک سخت کننده جدید توسط جان آکاردئونی با زاویه 11 درجه با اتصال فلنجی و سخت کننده مورد مطالعه آزمایشگاهی قرار گرفته است.

در کتاب حاضر نمونه اتصالات در آزمایشگاه به صورت چرخه‌ای و یکسان تحت بارگذاری قرار گرفته است. نتایج آزمایشگاهی نشان می‌دهد که اتصالات استفاده شده بر توزیع نیروهای داخلی و تغییر شکل سازه‌های فولادی اثر مهمی دارد و می‌تواند مبین قابلیت تامین شکل‌پذیری قابل قبول این اتصالات باشد.

هر سازه پایدار یا مقاوم در برابر زلزله باید هم به صورت کلی و هم به صورت یک مجموعه کامل، شکل‌پذیری که یکی از خواص بسیار مهم سازه‌ای است را دارا باشد یعنی تحت تاثیر نیروهای لرزه‌ای شکل‌پذیر باشد. بنابراین با توجه به نوع سازه‌ای که برای مناطق زلزله خیز طراحی می‌شود، باید مصالح بکار رفته در آن‌ها به نحوی اختیار و ترکیب شوند که نتیجه رفتار آن‌ها، شکل پذیر بودن را تامین نماید. انتظار می‌رود که نحوه بکارگیری مصالح در این کتاب که به منظور افزایش شکل پذیری و جابه‌جایی مفصل پلاستیک انجام گرفته مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد.

هدف اولیه این کتاب تعیین توزیع مناسب تسلیم شدن و بالا بردن شکل پذیری سازه و حفاظت اتصال تیر به ستون در برابر زلزله است. اتصالی آسان و کم هزینه که با افزایش شکل پذیری از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

در بخشی از کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS) می‌خوانیم:

اتصال صلب یا اتصال خمشی یا اتصال گیردار به اتصالی گفته می‌شود که چرخش نسبی بین اعضا به علت سختی کافی اتصال برقرار می‌کند. در این اتصال لنگر خمشی انتهای تیر به ستون منتقل می‌شود. از آن جا که عمده لنگر خمشی تیر در بال‌های آن می‌باشد لذا اتصال بال‌های تیر به بال و یا جان ستون برای انتقال لنگر خمشی لازم می‌باشد، البته برای انتقال نیروی برشی تیر به ستون از نبشی که از طرفی به جان تیر و از طرف دیگر به بال و یا جان ستون بوسیله جوش کاری و پیچ و مهره متصل می‌شد و یا بوسیله استفاده از نشیمن زیر تیر و یا روش‌های دیگر انجام می‌پذیرد.

در تکیه گاه کاملاً گیردار، دوران زاویه‌ای (چرخشی) بین تیر و ستون انجام نمی‌گیرد، در این نوع اتصال تکیه گاهی، تامین درصد گیرداری در حدود 90 درصد یا بیشتر برای جلوگیری از تغییر زاویه ضرورت دارد. مقصود طراح در هنگام استفاده از اتصال صلب تیر به ستون این است که اتصال قادر به انتقال کامل لنگر باشد و هیچ‌گونه چرخش نسبی بین اعضای وارد به اتصال به وجود نیاید. تنوع اتصا‌لات صلب تیر به ستون آنقدر زیاد است که مشکل بتوان لیست کاملی از آن‌ها تهیه نمود، لیکن اتصالات رایج نشان داده شده‌، امروزه به نحو گسترده‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند. قسمتی از جوش اغلب این اتصا‌لات در کارخانه‌ یا در روی زمین انجام می‌شود و مابقی آن پس ازنصب توسط جوش در محل و یا پیچ‌های پرمقاومت تکمیل می‌شود

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
پیشگفتار
فصل اول: کلیات
فصل دوم: مروری بر مطالعات گذشته
فصل سوم: بررسی انواع اتصالات در سازه‌ها
فصل چهارم: چیدمان آزمایش و تجهیزات آزمایشگاهی
فصل پنجم: بررسی مشاهدات صورت گرفته طی روند انجام آزمایش نمونه‌ها
فصل ششم: جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
نتیجه‌گیری
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات فرزانگان دانشگاه
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۳۶
زبانفارسی
شابک978-622-6538-50-3
موضوع کتابکتاب‌های مهندسی عمران
قیمت نسخه الکترونیک
۸۰۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS)

برای دریافت کتاب بررسی اتصال تیر به ستون با مقاطع کاهش یافته (RBS) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.