معرفی و دانلود کتاب ادراک زندگی: شیوه‌های ادراک خود و جهان

عکس جلد کتاب ادراک زندگی: شیوه‌های ادراک خود و جهان
قیمت:
۲۹۵۰۰ تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب ادراک زندگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ادراک زندگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ادراک زندگی: شیوه‌های ادراک خود و جهان

کتاب ادراک زندگی که توسط اصغر ایزدی جیران گردآوری و ترجمه شده، به موضوع انسان‌شناسی حس‌ها می‌پردازد. این حوزه از دانش حدود سی سال پیش متولد شد اما هنوز در ایران ناشناخته است. ایزدی جیران مانند سایر آثارش نگاهی متفاوت به یکی از عادی‌ترین بخش‌های زندگی، یعنی حواس پنجگانه دارد و خواننده را با رابطه درهم پیچیده حواس و فرهنگ آشنا می‌کند.

درباره کتاب ادراک زندگی:

حواس پنجگانه ویژگی مشترک تمام انسان‌ها است و با وجود تفاوت‌های فردی، تقریبا تمام ما شبیه هم هستیم. اما از نظر فرهنگی، حواس در فرهنگ‌های مختلف به گونه‌ای متفاوت تصور می‌شوند. هر حس ادراک شده مفهومی را به ذهن ما می‌آورد و بین این مفاهیم روابط متقابلی وجود دارد. بعضی از این مفاهیم به طور مفصل مورد بحث قرار گرفته‌اند در حالی که بعضی دیگر کمتر مورد توجه افراد هستند.

فرهنگ‌های بشری در زمان‌ها و مکان‌های مختلف تردیدهایی در مورد اعتبار داده‌های حسی به‌عنوان وسیله‌ای برای شناخت جهان ابراز می‌کنند. که وجود این تردیدها در فرهنگ‌های شفاهی چندان رایج نیست. شاید به این دلیل که مردم معمولا طبقه‌بندی دقیقی از تجربه حسی را مانند ارسطو ایجاد نمی‌کنند. در گفتگوهای روزمره درباره حواس صحبت نمی‌کنیم، اما فرهنگ مکتوب همیشه تمایل داشته به موضوعات مختلف بپردازد و مفاهیم را صریح‌تر کند. کتاب ادراک زندگی نیز در دو بخش انسان‌شناسی حس‌ها را معرفی می‌کند و نقطه آغاز خوبی برای دانشجویان انسان‌شناسی است که قصد دارند در این حوزه فعالیت کنند یا به دنبال گسترش اطلاعات خود هستند.

کتاب ادراک زندگی چه کسانی مناسب است؟

دانشجویان انسان‌شناسی یا سایر افرادی که در این حوزه مشغول به تحصیل و فعالیت هستند مطالعه این کتاب را سودمند خواهند یافت. دانشجویان علوم اجتماعی در تمام گرایش‌ها نیز می‌توانند از این یافته‌های جدید استفاده کنند.

درباره اصغر ایزدی جیران بیشتر بدانیم:

نام اصغر ایزدی جیران برای افرادی که در گرایش‌های مختلف علوم اجتماعی فعال هستند، آشناست. او پژوهش‌های بسیاری در حوزه مردم‌شناسی و انسان‌شناسی ایران انجام داده است و سابقه تالیف و ترجمه چند کتاب را در کارنامه خود دارد. ایزدی جیران هم اکنون استادیار گروه اجتماعی در دانشگاه تبریز است.

در بخشی از کتاب ادراک زندگی می‌خوانیم:

کار میدانی خوشمزۀ بعدی من در مناسک محرم محله‌های جنوب تهران در دو پاییز پیاپی 1391 و 1392 رخ داد. غذاهای مرتبط با مناسک محرم چنان نقش کلیدی و جدی در تجربۀ مناسکی و وجود اجتماعی و فرهنگی دارند که کلیت جامعه را درگیر خود می‌کنند و افرادْ درگیریِ در ارتباط چشایی با مناسک را ضروری پنداشته و آن را در زندگی فردی خود شدیداً تأثیرگذار می‌دانند. با طرح مفهوم غذاواره به‌مثابۀ اتمسفر چشایی یا رخداد چشایی مناسک در مقالۀ «چشیدن مناسک: مردم‌نگاری حسی غذای نذری در تهران» به دنبال آن بودم تا فهمی جدید از این مناسک بر اساس خوردن ارائه دهم. در بررسی بعدِ چشایی مناسک محرم، از این موضع نظری‌ام حرکت می‌کردم که شاید چشیدن مهم‌ترین و عمیق‌ترین عمل فیزیکی باشد که می‌تواند به بهترین وجهی فرهنگ را به فرد بفهماند و بچشاند.

مزه‌های خوراکی‌ها مزه‌های فرهنگ هم هستند. مزه‌ها با چیزها، رخدادها و اعمال خاصی در درون فرهنگ آمیخته می‌شوند و بدین ترتیب طعم ویژه‌ای نیز بدان‌ها منتسب گشته یا با آن‌ها تجربه شده و یا با آن‌ها یادآوری می‌شود. غذاهای محرمی با تشکیل صف‌ها به‌مثابۀ اجتماع مناسکی و پخش آن در سطح شهر به ایجاد فضایی مناسکی کمک می‌کنند. عزاداران از یک طرف و غذا دهندگان از طرف دیگر طیفی از تجربۀ چشایی را پدید می‌آورند که خود تولیدکنندۀ معناست: از سختی به آسایش. زندگینامۀ حس چشایی عزاداران در بین این دو قطب طی می‌شود. مزۀ غذا نیز از زیبایی‌شناسی مزه، بو و ظاهر خاصی پیروی می‌کند که به عواملی چون زمینۀ مناسکی، انتساب به شخصیت معنوی و تداعی‌ها بستگی دارد. در نهایت، انرژی معنوی تبدیل به ادراک حسی می‌شود. انرژی معنوی را باید خورد و جزئی از خود کرد تا تأثیرگذار گردد.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه‌ی مترجم
بخش 1: انقلاب حسی
1: ترک حس‌هایمان: پژوهشی در حس‌ها و نقد انقلاب متنی در نظریه‌ی مردم‌نگارانه
2: فهم فرهنگ: انسان‌شناسی به مثابه‌ی تجربه‌ی حسی
3: بنیان‌هایی برای انسان‌شناسی حس‌ها
4: روابط حسی
5: آمدن به سوی حس‌هایمان: چرخش حسی در فهم انسان‌شناختی
بخش 2: رشته‌های حسی
6: طنین طرح‌های حسی
7: حیات اجتماعی حس‌ها
8: حوزه‌ی رو به گسترش مطالعات حسی
پی‌نوشت‌ها
واژگان و اصطلاحات
اسامی اماکن و اشخاص

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ادراک زندگی: شیوه‌های ادراک خود و جهان
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات فروغ اندیشان هنر
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۸۰
زبانفارسی
شابک978-600-96285-3-7
موضوع کتابکتاب‌های علوم اجتماعی، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
۲۹۵۰۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ادراک زندگی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب ادراک زندگی

برای دریافت کتاب ادراک زندگی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.