معرفی و دانلود رایگان کتاب کلیات خمسه نظامی

عکس جلد کتاب کلیات خمسه نظامی
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب کلیات خمسه نظامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کلیات خمسه نظامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کلیات خمسه نظامی

نظامی گنجه‌ای (گنجوی)، جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی متخلص به نظامی (زادهٔ ۵۳۵ در گنجه - درگذشتهٔ ۶۰۷-۶۱۲) شاعر و داستان‌سرای ایرانی و پارسی‌گوی قرن ششم هجری، که به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی شناخته شده‌است.
نظامی از شاعرانی است که باید او را در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. وی از آن سخنگویانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یابد. اگر چه داستان‌سرایی در زبان فارسی به وسیله نظامی شروع نشده لیکن تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانسته‌است شعر تمثیلی را به حد اعلای تکامل برساند نظامی است.
وی در انتخاب الفاظ و کلمات مناسب و ایجاد ترکیبات خاص تازه و ابداع معانی و مضامین نو و دلپسند و تصویر جزئیات بانیروی تخیل و دقت در وصف مناظر و توصیف طبیعت و اشخاص و به کار بردن تشبیهات و استعارات مطبوع و نو، در شمار کسانی است که بعد از خود نظیری نیافته‌است.
اثر معروف و شاهکار بی‌مانند نظامی، خمسه یا پنج گنج است که در قلمرو داستان‌های غنایی امتیاز بسیار دارد و او را باید پیشوای این‌گونه شعر در ادب فارسی دانست. خمسه یا پنج گنج نظامی شامل پنج مثنوی است:
مخزن الاسرار، در بحر سریع، در حدود ۲۲۶۰ بیت مشتمل بر ۲۰ مقاله در اخلاق و مواعظ و حکمت. در حدود سال ۵۷۰ به اتمام رسیده‌ است.
خسرو و شیرین، در بحر هزج مسدس مقصور و محذوف، در ۶۵۰۰ بیت، که به سال ۵۷۶ ه. ق. نظمش پایان گرفته‌ است.
لیلی و مجنون، در بحر هزج مسدس اخرب مقبوض مقصور و محذوف، در ۴۷۰۰ بیت. نظم این مثنوی به سال ۵۸۸ هجری به پایان رسیده‌است.
هفت پیکر (که آن را بهرام‌نامه و هفت گنبد نیز خوانده‌اند)، در بحر خفیف مسدس مخبون مقصور و محذوف، در ۵۱۳۶ بیت، در سرگذشت افسانه‌ای بهرام گور.
اسکندرنامه، در بحر متقارب مثمن مقصور و محذوف، در ۱۰۵۰۰ بیت، مشتمل بر دو بخش شرفنامه و اقبالنامه که در حوالی سال ۶۰۰ به اتمام رسیده‌است.

فهرست مطالب کتاب

خسرو و شیرین
لیلی و مجنون
هفت پیکر
اسکندرنامه (شرف نامه - خردنامه)
مخزن الاسرار

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کلیات خمسه نظامی
نویسنده
سال انتشار۱۳۸۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۶۸
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب کلیات خمسه نظامی

احسان حسین زاده
۱۳۹۷/۶/۶
نظامی، رودکی، سعدی، فردوسی و دیگر شاعران و ادیبان و بزرگان ایران مانند ناصر خسرو قبادیانی و... گنجینه‌های فرهنگ ایران زمین هستند، سخنان گهر بار و روح بخش و به کمال رساننده ایشان موجبات اوج روح و روان انسان‌ها رو فراهم میکنه و انسان رو به خداوند نزدیک تر، خوندن دیوان ایشان و بر گرفتن سخنان ایشان بر هر کسی واجب هست چرا که آدمی رو به کمال مبرسانند با کلام خداشناسانهی خودشون و باعث اعتلا و ارتقای فرهنگ آدمی میشن، صد هزار درود بر روان پاک این بزرگان ایران زمین
سیدمهدی حسینی
۱۴۰۰/۱۲/۲۳
کتاب کلیات خمسه (پنجگانه؛ هفت پیکر و لیلی ومجنون و خسروشیرین و مخزن الاسرار...) نظامی از نمونه‌های برجسته شعر فارسی با نثر روان و ساده هر مخاطبی رو جذب خودش میکنه..... در این کتاب، برگزیده اشعار و نعت‌های جناب نظامی آورده شده که بسیار حساب شده و دقیق و دلنشین با مخاطب ارتباط برقرار میکند.... یک و و بیتی دوبیتی‌های جذاب دلنشینی در بین اشعارش موجوده که توصیه میکنم حتما مطالعه بفرمایید.... سپاسگزارم.
احسان حسین زاده
۱۳۹۷/۶/۶
نظامی کنجوی، خواجوی کرمانی، سعدی، فردوسی و رودکی و دیگر شاعران و ادیبان ایران، از جمله ناصر خسرو قبادیانی و.... گنجینه‌های فرهنگ و ادب ایران زمین هستن، کلام روح افزای این بزرگان کمال رو برای آدمیان به ارمغان میاره و راه درست رو فرا روی انسان‌ها قرار میده، بر گرفتن از کلام و سخن این بزرگان که راهنمای سعادت بشری هستن بر هر ایرانی و بلکه بر هر انسانی واجب هست، هزاران هزار درود بر روان پاک این بزرگان
Hemmat .N
۱۳۹۴/۴/۱۹
نظامی از بزرگترین شاعران و سخن سرایان ایران مخصوصأ در داستان پردازی است.
خمسه‌ی او از آثاری است که علاوه بر زیبایی‌های خاص ادبی و زیبایی شناسی بعدها دستمایه‌ی تأثیر بر دیگر شاعران پارسی گوی گردید که به تقلید از نظامی منظومه‌هایی بلند بوجود آورند اما هیچگاه به پای کل
Seyede Ayat
۱۳۹۹/۱/۱۳
عالیهههه من همیشه میخواستم داستان خسرو و شیرین رو از اولش بخونم کاش معنی بعضی لغات رو میشد دراورد مثلا لغت نامه دهخدا رو به کتاب وصل میکردید، 👈 وقتی میزدیم رو‌ی کلمه معنیشو بالاش می‌نوشت! 😃کاشکی کناب صوتی هم بود😍
فرشاد دارابی
۱۴۰۰/۱/۵
داستانهایی که نظامی تعریف میکنه برامون، واقعا انسان رو میخکوب میکنه اما حیف این نسخه الکترونیک بدلیل استفاده از شماره گذاری برای سرفصلها، دچار درهم ریختگی و ترتیب بر اساس اعداد شده و بهم ریخته...
وگرنه فوق العاده ست
hamid babaei
۱۴۰۰/۷/۲۲
خود اثر که فوق‌العاده هست. اما یه چیزی جور در نمیاد. شاید به خاطر یکدست بودن نوشتار باشه که با چند نقش زیباتر می‌شد. شاید معنی هم لینک داشت بهتر میشد. اما در کل متشکرم.
مهدی احمدوند
۱۳۹۶/۱۲/۲۰
فرهنگ کتاب خوانی در دنیای امروز نیاز به بروز شدن دارد و کتابهای صوتی گامی بلند در این میدان رقابت تکنولوژی است من چهار ستاره میدهم
محمدحسین پرورده
۱۳۹۵/۸/۲۹
فوق العاده و بی‌نظیر در حقیقت ما کی باشیم درباره حکیم نظامی نظر بدیم ممنون از تلاشتون
vahid hassanpour
۱۴۰۰/۸/۲۲
شاعری بی نظیر با کنایه‌ها و تشبیهات دوست داشتنی. همچین با آهنگین بودن نوع سرایش اشعار تلاش میکنه ریتم خوبی به ذهن خواننده بده.
saodat hofizi
۱۳۹۴/۳/۱۱
رحمت برای کتاب‌های خوبی که می‌گزارید
لطفا کتاب دکتر الاهی قمشه‌ای را در مورد خمسه نظامی و همه دگر کتاب هایشان را بگزارید
سپاس!
منصور میرزایی نیا
۱۴۰۰/۴/۱۹
درود بیکران. باید در حفظ میراث فرهنگی کشورمان که دیگران به هر نحوی سعی در تصاحب آن دارند، کوشا باشیم.
فاطمه عبدالهی
۱۴۰۰/۱/۱۹
در عالی بودن این اثر شکی نیست ولی‌ای کاش معنی بعضی لغات و یا حتی معنی بعضی بیت‌های سخت در خود کتاب قرار داده میشد.
Gh Trs
۱۳۹۹/۱۲/۱۳
فکر نمیکنم بشه در باره این کتاب نظر شخصی داد!
کتاب بزرگان رو فقط باید مطالعه کرد و لذت برد
عارفه اژدری
۱۴۰۰/۹/۳
من کلا شعر‌های نظامی را خیلی دوست دارم از نظرم خیلی زیبا و با مفهوم و زبان ساده‌ای هم دارد
مشاهده همه نظرات ۷۸

راهنمای مطالعه کتاب کلیات خمسه نظامی

برای دریافت کتاب کلیات خمسه نظامی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.