معرفی و دانلود PDF کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی

برای دانلود قانونی کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی

کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در برابر قومیت‌های آذری، کرد و بلوچ می‌پردازد و از مزایا و معایب چنین شرایطی می‌گوید.

با وجود این‌که حدود شصت درصد جمعیت ایران را فارسی‌زبانان تشکیل می‌دهند، شش قومیت عمده و چند اقلیت مذهبی، ایران را به یکی از کشورهای حساس در حوزه ناسیونالیسم قومی و مذهبی در جهان تبدیل کرده است.

این تنوع قومی گسترده در کشور و اعمال برخی از سیاست‌های دولت پهلوی به همراه بروز برخی از حوادث بین‌المللی در طول قرن بیستم زمینه‌ی ایجاد کشمکش‌های قومی در جامعه ایران را پدید آورد. به همین روی سیاست‌هایی که امروزه جمهوری اسلامی در این رابطه پیش می‌گیرد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی نیز با توجه به چنین مسائلی این قضیه را بررسی می‌کند و مزایا و معایت یک کشور چند قومیتی را هم برمی‌شمارد.

در بخشی از کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی می‌خوانیم:

نظریه استعمار داخلی وامدار اصطلاح استعمار به معنای کلی و کلاسیک آن در نظریه‌پردازی‌ها و مباحث و نیز تعمیم روابط نابرابر میان استعمارگران و مستعمرات به حوزه مناسبات داخلی است. استعمار در مفهوم اولیه آن ناظر بر استعمار خارجی یا توسعه‌طلبی‌ اروپایی‌ها در مناطق غیر اروپایی نظیر آسیا، آفریقا و آمریکا بوده که از قرن پانزدهم آغاز شده و اقتصاد و سیاست جهانی را تحت تأثیر قرار داده است. استعمارگران اروپایی اعم از پرتغال، اسپانیا، بلژیک، هلند، انگلیس و فرانسه از طریق غلبه، اعمال زور و خشونت با تحت سلطه درآوردن مردمان بومی و محدودکردن تحرک اجتماعی و سیاسی، تحقیر فرهنگی و استقرار روابط کهتر - مهتری، به استثمار مردمان بومی و غارت مواد خام این کشورها و مناطق پرداختند و با فتح بازارهای محلی، موجب تسریع روند انقلاب صنعتی و توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشورهای خود شدند.

نظریه استعمار داخلی با تعمیم این مناسبات به داخل کشورها بر وجود روابط نابرابر فرهنگی بین فرهنگ سلطه‌گر و فرهنگ‌های زیر سلطه در این جوامع تأکید دارد. این مباحث ابتدا در آثار افرادی مانند لنین و گرامشی که مارکسیست بودند، مطرح شد، سپس در آثار غیرمارکسیست‌هایی مانند روبرت بلونر و مایکل هشتر به کار رفت و گسترش یافت.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: کلیات قومیت
فصل دوم: ژئوپلیتیک اقوام در ایران
فصل سوم: اقوام در دنیای مدرن
فصل چهارم: سیاست‌های قومی و الگوهای آن
فصل پنجم: سیاست‌های قومی در ایران معاصر
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی
نویسنده، ، ،
ناشر چاپیانتشارات دانشگاه عالی دفاع ملی تهران
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۱۹۰
زبانفارسی
شابک978-622-6350-39-6
موضوع کتابکتاب‌های علوم سیاسی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۰۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی

برای دریافت کتاب سیاست‌های قومی و اقوام ایرانی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.