معرفی و دانلود کتاب آزادی و سیاست

عکس جلد کتاب آزادی و سیاست
قیمت:
۸۸۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب آزادی و سیاست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آزادی و سیاست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آزادی و سیاست

کتاب آزادی و سیاست مجموعه دو رسالۀ عبدالرحیم طالبوف تبریزی به نام‌های «ایضاحات درخصوص آزادی» و «سیاست طالبی» است. در کتاب اول طالبوف از مفهوم آزادی، مجلس شورای ملی و فایده‌های آن و تکلیف وکلای ملت و قوانین آتیه ایران و مالیات و قانون اساسی سخن می‌گوید و در کتاب دوم به موضوع سیاست می‌پردازد.

این دو کتاب در شناخت افکار سیاسی و اجتماعی طالبوف تبریزی تاثیرگذار بوده است و به عنوان مردی روشن فکر و آزادی خواه در قرن اخیر برای روشن کردن افکار و رواج آزادی در ایران کوشش بسیاری کرده است.

ایضاحات درخصوص آزادی که در تاریخ اول ذیحجه سال 1324 ه‌. ق نوشته شده و به دستور مجدالاسلام، مدیر روزنامه ندای وطن، در تاریخ ربیع الثانی 1325 ه‌ ق در تهران چاپ شده است. سیاست طالبی، آخرین کتابی از طالبوف است که بعد از مرگش به چاپ رسید.

عبدالرحیم معروف به طالبوف در سال 1250 ه‌. ق در کوی سرخاب تبریز در خانواده‌ای فقیر متولد شد. او شانزده یا هفده ساله بود که تبریز را ترک کرد و به تفلیس، که در آن هنگام کانون آزادگان و انقلابیان بود، رفت و در آن‌جا به کسب و کار مشغول شد و در ضمن به تحصیل زبان روسی و ادبیات آن پرداخت.

عبدالرحیم ثروت قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد و نزد حکام و علمای روسیه به درستکاری و راست گفتاری شناخته شد و بعد از مدتی از تفلیس به ولادی قفقاز رفت و در «تمرخان شوره»، مرکز حکومت داغستان رفت و تا آخر عمر با عزت و سربلندی زندگی کرد.

در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه که آزادی خواهان و روشنفکران ایران برای تحصیل آزادی و قانون در داخل و خارج کشور تلاش می‌کردند، طالبوف نیز که از مجرای زبان روسی اطلاعاتی به دست آورده بود، از راه قلم برای بیداری مردم می‌کوشید و آنان را به مشکلات حکومت استبدادی و لزوم استقرار مشروطه آشنا می‌ساخت. و نوشته‌های او را در این باره می‌توان «الفبای آزادی» نامید.

مردم آذربایجان برای تشکر از خدمات او در دوره اول مجلس وی را به نمایندگی انتخاب کردند. او نمایندگی را پذیرفت و قول داد که در ماه صفر (یعنی سه چهار ماه بعد) روانه تهران شود، ولی به عهدش وفا نکرد.

در بخشی از کتاب آزادی و سیاست می‌خوانیم:

چه اگر غیر از این بود و ما از معنی این کلمه مجرده به اندازه همان سرور و حبور پاکوبی و کف‌ زنی نطاقی و رجز خوانی آشنا بودیم از بزرگی تکلیف و سنگینی وظیفه و فقر علم و ثروت شایسته این عطیه، و از انفعال اینکه با دست خالی سر زده چه سان داخل جرگه ملل متمدنه بشویم جوقه جوقه می‌شدیم، مثل مادران پسر مرده می‌گریستیم، همدیگر را تعزیت می‌گفتیم، بیدار می‌شدیم، هشیار می‌گشتیم، متفقاً و متحداً خار می‌خوردیم و بار می‌بردیم تا خودمان را قابل عنوان کبیر حریت و اجرای وظایف مقدسه او می‌نمودیم. آن وقت به نیل این موهبت عظیمه عیدها می‌گرفتیم، نطق‌ها می‌ساختیم، تهنیت‌ها می‌سرودیم و حالت وجد و سماع خودمان را به اخلاف توصیه امتداد می‌دادیم.

هر ایرانی معنی دان که در مطالب آتیه اندکی تأمل فرماید بی‌تردید صدق قول بنده را اعتراف می‌نماید.

اگر واقعاً آزادی این است که هرکس هر فضولی می‌خواهد بکند، قطاع‌الطریق هر قافله را می‌خواهد بزند، الوار هر چه می‌خواهد بقاپد، اشرار بزند بکشد بچابد، هر بی‌سواد هر چه به خیالش بیاید از تهمت و افترا بنویسد، رجاله جمع شود هرچه می‌خواهد بگذارد هر چه می‌خواهد بردارد، یا سلمنا تجار و علما مجلس کنند هرچه به عقلشان گنجید او را برای مردم چون کلمات آسمانی واجب‌الاذعان شمارند، متمرد را بگیرند ببندند تنبیه نمایند، به این بی لجامی و حوش و هرج و مرج دهشت انگیز نمی‌توان همدیگر را تهنیت گفت و چراغانی نمود. یا باید تا زود است سر خود را گرفته به در رفت و به مأمنی گریخت.

فهرست مطالب کتاب

زندگی‌نامه مؤلف
ایضاحات در خصوص آزادی
در تحقیق معنای آزادی
در بیان مجلس شورای ملی
در فواید مجلس شورای ملی
درتکلیف وکلای ملت
در بیان تکلیف ملت
در بیان قوانین آتیه ایران
در باب مالیات
در بیان قانون اساسی
سیاست طالبی
مقاله سیاسی
حواشی مقاله سیاسی
مقاله ملکی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آزادی و سیاست
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات امید فردا
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۰۰
زبانفارسی
شابک978-964-5731-86-9
موضوع کتابکتاب‌های علوم سیاسی، کتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
۸۸۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب آزادی و سیاست

ایرانی ایرانی
۱۳۹۹/۱۱/۶
سلام اگر از چندتا مقاله بحث نمایندگان دول روس وانگلیس فوق العاده مفیده حتما خوانده شوداین بزرگ وار مثل یک مکانیک کار آزموده و با تجربه و باسواد عیب کارو پیدا و عمیق ریشه یابی شده واقعیت رو بیان میکنه هر میهن پرستی باید این کتابو بخونه
البته ایشون چنتا کاتب دیگه دارن که متاسفانه کتاب راه فقط دوتا شو داره
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب آزادی و سیاست

برای دریافت کتاب آزادی و سیاست و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.