معرفی و دانلود کتاب صوتی نیرنگستان

عکس جلد کتاب صوتی نیرنگستان
قیمت:
۱۸۰۰۰ تومان - 3.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی نیرنگستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی نیرنگستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی نیرنگستان

کتاب صوتی نیرنگستان کاری پژوهشی از ادیب و نویسنده‌ی بزرگ ایرانی، صادق هدایت است. موضوع این اثر، باورهای عامیانه‌ی ایرانیان، از زمان باستان تا امروز است. گفتنی است واژه‌ی «نیرنگ» که در عنوان کتاب حاضر به کار رفته، کلمه‌ای پهلوی، مترادف با «آیین» و «نیایش» است، و ربطی به دلالت‌های امروزین این واژه که مفاهیمی چون حقه و کلک را به ذهن می‌رساند، ندارد.

درباره کتاب صوتی نیرنگستان:

موافقان و مخالفان هدایت، جملگی بر سر این نکته متفق‌القول‌اند که او از اولین و تأثیرگذارترین فرهیختگان ایرانی بود که شایسته‌ی «روشنفکر» نامیده شدن است. چه، دامنه‌ی آثار قلمی او بسیار گسترده و اثرگذاری‌اش بر حیطه‌های گوناگون زیست ایرانی، از ادبیات گرفته تا صحنه‌ی اجتماع، بی‌اندازه عمیق است.

آنچه از صادق هدایت (Sadegh Hedayat)، به عنوان میراث حقیقی‌اش به جا مانده، آنچه او را بدل به «صادق هدایتی» نموده که همه‌ی ما می‌شناسیم (حتی اگر آثارش را نخوانده باشیم)، داستان‌های کوتاه و بلندی‌ست که نوشته است؛ به واقع، عظمتِ هدایتِ هنرمند - نویسنده است که هدایت پژوهشگر، هدایتِ کنشگر، هدایتِ منتقد و... را زنده نگاه داشته است. با این حال، این امر موجب نمی‌شود که تلاش‌های بی‌دریغ و در نوع خود ممتاز این ادیب و روشنفکر برجسته در حیطه‌هایی جز ادبیات داستانی را جدی نگیریم. مطالعه‌ی یکی از آثار پژوهشی او کافی‌ست تا نشان دهد که نویسنده‌ی آن از چه دانش گسترده‌ای بهره‌مند بوده است. در همین راستا، ما به شما کتاب بی‌نظیر نیرنگستان را پیشنهاد می‌کنیم.

در این اثر هدایت پژوهشگر را می‌بینید، که بی‌ کنار نهادن دید ادبی - هنریِ خود، با دقت نظری که شایسته‌ی هر کار تحقیقی‌ درخوری‌ست، به تأمل در آثار به جامانده از ایران باستان و البته فرهنگ عوام نشسته و به غور در باورهای امروز و دیروز ما پرداخته. حاصل این غور و تأمل، کتابی شنیدنی‌ست که به واقع گزیده‌ای از اهمِ عناصر موجود در فرهنگ عامه‌ی ایرانی‌ست.

متدولوژی هدایت در کتاب نیرنگستان، پیرو قواعد جامعه‌شناسی تاریخی است. در این راستا، او سعی در توضیح و تببین عناصر فرهنگ عامیانه‌ی ایرانی، با عطف توجه به مسائل تاریخی داشته است. موضوعاتی که در این بررسی مورد توجه هدایت قرار گرفته‌اند (چنانچه از مطالعه‌ی فهرست ذیل پیداست) طیف گسترده‌ای از مسائل مطرح در زندگی آدمی، از تولد و مرگ گرفته، تا تشریفات ازدواج، روش‌های ارتزاق، باورهای مذهبی و... را شامل می‌شوند.

کتاب صوتی نیرنگستان مناسب چه کسانی است؟

اثر حاضر را به علاقه‌مندان به آثار پژوهشی در زمینه‌ی ادبیات و فرهنگ عامه پیشنهاد می‌کنیم.

با صادق هدایت بیشتر آشنا شویم:

وی مهم‌ترین نویسنده‌ی معاصر فارسی زبان است. رمان ایرانی با بوف کورِ او بود که به معنای دقیق کلمه «مدرن»، و متناسب با روح زمانه گشت. در کارنامه‌ی ادبی هدایت آثار بلند و کوتاه فراوانی دیده می‌شوند، اما شاید هیچ‌یک از کارهایش به اندازه‌ی بوف کور شناخته‌شده نباشند. این رمان کوتاه نخستین بار در سال 1315 خورشیدی، در شهر بمبئی و با هزینه‌ی شخصی نویسنده منتشر شد. انتشار آن در در ایران چند سال بعد محقق شد... باری، این رمان رفته‌رفته منزلتی خاص در نگاه منتقدین، و جایگاهی ویژه در چشم عامه‌ی خوانندگان یافت.

به طوری که تاکنون ده‌ها کتاب و صدها مقاله درباره‌ی آن به چاپ رسیده است. هدایت پیش و پس از بوف کور نیز آثاری نوشته است که برخی‌شان در نوع خود بسیار مهم و خواندنی‌اند. از مطرح‌ترین این آثار، می‌توان به این عناوین اشاره کرد: «سگ ولگرد»، «مردی که نفسش را کشت»، «سه قطره خون»، «داش آکل»، «زنده بگور»، «توپ مرواری» و ...

ذکر این نکته ضروری‌ست که نظامِ اندیشه‌ی صادق هدایت در مقام یک روشنفکر و منتقد اجتماعی، به اندازه‌ی آثار ادبی‌اش ویژه و درخور توجه است (اگرچه ناسیونالیسم او به گمان برخی به افراط گراییده و در مواردی رنگ و بوی نژادپرستانه به خود می‌گیرد). همچنین، زندگی و سرگذشت تراژیک او، به‌خصوص مرگ خودخواسته‌اش، در شکل گرفتن تصویری رازآلود و جذاب از او در اذهان بی‌تأثیر نبوده است.

در بخشی از کتاب صوتی نیرنگستان می‌شنویم:

شب جمعه‌ها مرده‌ها آزادند و می‌آیند بالای سرشان. بنابراین نباید از آنها غیبت کرد و باید به دعای خیر از آنها یاد کرد. هر کسی یک ستاره روی آسمان دارد. وقتی که می‌میرد، ستاره‌اش می‌افتد. هرگاه در خواب مرده‌ای را ببینند، باید شصت پای او را گرفت تا از آن دنیا حکایت بکند. کسی که شب بدخواب بشود و تا صبح بیدار بماند، نشان این است که یکی از مرده‌هایش را شکنجه می‌کنند.

صبح زود که سگ‌ها زوزه می‌کشند، برای این است که عزرائیل را می‌بینند، و برای اینکه عزرائیل توی خانه نیاید، باید لنگه کفش را دمر کرد. هفت قدم دنبال تابوت بروند ثواب دارد. برای ثواب، هر مردی که تابوت را می‌بیند، خوب است زیر آن برود هفت قدم آن را به دوش ببرد. و یا اینکه در صورتی که از جهت مخالف می‌رود، قدم از راه سیر تابوت بردارد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۲ دقیقه
شناسنامه‌ی کتاب
۱۳ دقیقه
دیباچه (بخش یک)
۱۹ دقیقه
دیباچه (بخش دو)
۷ دقیقه
آداب و تشریفات زناشویی
۸ دقیقه
زن آبستن
۱۲ دقیقه
بچه
۱۷ دقیقه
اعتقادات و تشریفات گوناگون
۱۴ دقیقه
برای برآمدن حاجت
۲ دقیقه
خواب
۵ دقیقه
مرگ
۵ دقیقه
تفائل ناشی از اعضای بدن
۸ دقیقه
تفأل، نفوس، مروا، مرغوا
۹ دقیقه
ساعت، وقت، روز
۹ دقیقه
احکام عمومی
۹ دقیقه
دستورها و احکام عملی
۷ دقیقه
چند اصطلاح و مثل
۱۱ دقیقه
چیزها و خاصیت آنها
۸ دقیقه
گیاه‌ها و دانه‌ها
۶ دقیقه
خزندگان و گزندگان
۸ دقیقه
پرندگان و ماکیان
۸ دقیقه
دام و دد
۱۷ دقیقه
بعضی از جشن‌های باستان
۱۳ دقیقه
جاها و چیزهای معروف (بخش یک)
۱۴ دقیقه
جاها و چیزهای معروف (بخش دو)

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی نیرنگستان
نویسنده
گویندههوتن شاطری پور
ناشر چاپیانتشارات کتاب نشر نیکا
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۵۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های نقد و بررسی
قیمت نسخه صوتی
۱۸۰۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی نیرنگستان

زانیار محمدی
۱۴۰۰/۱۰/۱
بسیار عالی، دستتون درد نکنه. ممنون از شما.
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب صوتی نیرنگستان

برای دریافت کتاب صوتی نیرنگستان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.