معرفی و دانلود کتاب صوتی درباره خوب بودن

عکس جلد کتاب صوتی درباره خوب بودن
قیمت:
۲۴۰۰۰ تومان - 4.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی درباره خوب بودن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی درباره خوب بودن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی درباره خوب بودن

کتاب صوتی درباره خوب بودن از آثار سودمندی است که ذیل مجموعه‌ی مدرسه‌ی زندگی منتشر شده‌اند. آلن دوباتن، نویسنده‌ی پرمخاطب سوئیسی، در این اثر به سراغ مفهوم پردامنه‌ی «خوبی» رفته است. او کوشیده تا این مفهوم و برداشت‌های گوناگون از آن را از منظر فلسفه، روانشناسی و جامعه‌شناسی بررسی کند، و به این سوال اساسی که انسان خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، پاسخی قانع‌کننده ارائه دهد.

درباره کتاب صوتی درباره خوب بودن:

تقریبا تمام انسان‌ها خوبی را از صمیم قلب ستایش می‌کنند، اما خودشان چندان تلاشی برای خوب بودن نمی‌کنند. آنها در عین اینکه با صداقتی بی‌شائبه، از لزوم برخورداری از شرافت و انسانیت سخن می‌گویند، در بیشتر موقعیت‌های زندگی به نحوی رفتار می‌کنند که گویی تا به حال کمترین آشنایی‌ با این دو واژه نداشته‌اند. این تناقض از کجا ریشه می‌گیرد؟ چرا خیر و نیکی تنها در وادی نظر پذیرفتنی و ضروری تلقی می‌شود، و در عمل تا این حد به آن بی‌اعتنایی می‌شود؟ اما شاید طرح سوالی اساسی‌تر از این نیز ممکن باشد: خوبی را چه کسی تعیین نموده است؟ به عبارتی، مگر جز این است که آنچه در یک بافت فرهنگی خاص به عنوان امر خوب شناخته می‌شود، ممکن است که در یک محیط فرهنگی دیگر به عنوان امری ناپسند نکوهیده گردد؟ اگر چنین باشد، صحبت کردن از خوبی بی‌پایه و بی‌اساس نیست؟ اینها برخی از مهم‌ترین سوالاتی‌اند که آلن دوباتن در کتاب درباره خوب بودن (On Being Nice) به آنها پاسخ داده است.

او در این اثر شنیدنی، ابتدا برداشت‌های گوناگون از مفهوم خوبی را در مهم‌ترین نظام‌های فکری و عقیدتی مغرب زمین بررسی نموده است. مثلا مفهوم خوبی در مسیحیت، پیوندی ناگسستنی با فضیلتِ تواضع دارد؛ تا آنجا که در کتاب مقدس، عیسای ناصری که به تعبیر مسیحیان «خدای متجسد» است، چونان خادمی دون‌پایه تصویر شده است. در مقابل، در نظام فکری رمانتیک‌ها، تواضع نه تنها فضیلت نیست، بلکه از حقیرانه‌ترین اشکال رذیلت است. به طور خلاصه، تلقی رمانتیک‌ها (اگرچه در میانشان مسیحیان پرشوری نیز یافت می‌شده) از امر نیک، به کل متفاوت با تلقی مسیحی بوده است. غرض آنکه هیچگاه درباره‌ی اینکه نیکی چیست و انسان نیک کدام است، توافقی خدشه‌‌ناپذیر میان انسان‌ها وجود نداشته، و هر فردی بنا بر نظام عقیدتی‌ای که به آن باور دارد، تعریف خاص خود از خوبی را پذیرفتنی می‌داند؛ و این امری است که آلن دوباتن به خوبی در فصول نخستین کتابش نشان داده است.

پس از این، او نکاتی چند درباره‌ی رابطه‌ی «خوبی» با مسئله‌ی «جذابیت» می‌گوید، و به این پرسشِ جالب توجه پاسخ می‌دهد که چرا اغلب انسانی‌های خوب، چندان بهره‌ای از جذابیت ندارند؛ یا به عبارتی، چرا ویژگی‌های ناپسندی چون سلطه‌گری، برون‌ریزی هیجانی، بی‌رحمی، دروغگویی، شرارت و...، اگر از حد و اندازه‌ای خاص تجاوز نکنند، برای بسیاری از افراد جاذبه‌ای انکارناپذیر دارند.

پس از این بحث‌ها نیز، سرانجام در بخشی مفصل از کتاب، توصیه‌هایی در جهت خوب بودن و خوب زیستن به مخاطبین اثر ارائه شده؛ اما این کار نه به نحوی کلیشه‌ای و شعارآلوده، بلکه همانطور که از دوباتن انتظار می‌رود، به گونه‌ای ظریف و طنازانه انجام شده است.

کتاب صوتی درباره خوب بودن مناسب چه کسانی است؟

افرادی که به دنبال دریافتِ توصیه‌هایی عملی و سودمند در جهت خوب و اخلاقی زیستن‌اند، مخاطبین اصلی این کتاب صوتی‌اند.

درباره مدرسه زندگی:

آلن دوباتن درباره‌ی ماهیت و کارکرد مدرسه‌ی زندگی (The School of Life Library) می‌گوید: «مدرسه زندگی بیش از همه در جهت به چالش کشیدن دانشگاه‌های سنتی و نگرش آکادمیکِ حاکم بر آنها راه‌اندازی شده است. ما با این کار قصد داشتیم که دانش و فرهنگ را به نفع مردم عادی، از نو سازماندهی کنیم.» مدرسه زندگی یک برند جهانی به شمار می‌رود و با داشتن بیش از 5 میلیون مشترک در یوتیوب، 343 هزار دنبال کننده در فیس بوک، 183 هزار دنبال کننده در اینستاگرام و 160 هزار دنبال کننده در توییتر، نزد بسیاری از افراد در سرتاسر جهان شناخته‌شده و معتبر است.

با آلن دو باتن بیشتر آشنا شویم:

او فیلسوف و نویسنده‌ای شناخته‌شده است که در آثار خود، از منظری فلسفی به موضوعاتی نظیر عشق، مرگ، شهرت، دوستی، افسردگی، اندوه، پوچی و... می‌پردازد. ویژگی متمایز آلن دوباتن (Alain de botton)، نگاه خاص او به مسائل گوناگون، و سبک نگارش شیرین و ساده‌اش است. از دوباتن کتاب‌های متعددی به فارسی ترجمه شده که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: «تسلی‌بخشی‌های فلسفه، جستارهایی در باب عشق، معنای زندگی، شغل مورد علاقه، روان‌درمانی چیست؟»

در بخشی از کتاب صوتی درباره خوب بودن می‌شنویم:

ویژگی آخر و شخصی‌تری که با خوب بودن در ذهن تداعی می‌شود، این باور است که آدم خوب نمی‌تواند به لحاظ جنسی دلخواه باشد! زیرا کیفیت‌های لازم برای اینکه ما جذاب باشیم، با صفاتی نظیر وحشی بودن، سلطه‌گر بودن و بی‌باک بودن پیوند خورده‌ است، و اینها همه با لطافت و سادگی خوب بودن در تضاد است.

یک بار دیگر انتخابی دشوار خود را به ما عرضه می‌کند. انتخاب میان یک دوست دلپذیر بودن که با او به پارک می‌روید، یا یک همنشین خطرناک که با او در اتاقی تاریک همبستر می‌شوید. با این همه حقیقت این است که ما خوب بودن را خیلی دوست داریم و حتی بیشتر از اینها به آن وابسته‌ایم. تنها موضوع این است که فرهنگ خاصی باعث شده است به صورت غیرمنصفانه‌ای، احساس کنیم اگر خوب بودن را تأیید کنیم، یعنی بی‌دست و پا هستیم. این موضوع ذهنیت واقعی ما از خوب بودن را سرکوب کرده است.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۲ دقیقه
بخش اول: چرا واقعاً نمی‌خواهیم خوب باشیم؟
۲ دقیقه
یک: میراث مسیحیت؛ خوب اما ضعیف
۱ دقیقه
دو: میراث رمانتیسیسم؛ خوب اما ملال‌آور
۱ دقیقه
سه: میراث سرمایه‌داری؛ خوب اما ورشکسته
۴ دقیقه
چهار: میراث تن‌کام‌خواهی؛ خوب اما بی‌بخار
۵ دقیقه
بخش دوم: مهربانی - یک: بخشندگی
۶ دقیقه
دو: نقطه ضعف قدرت
۷ دقیقه
سه: بازنده‌ها و قهرمان‌های تراژیک
۱۱ دقیقه
چهار: انگیزه‌ها
۵ دقیقه
پنج: رنج کشیدن و میان‌مایگی
۲۳ دقیقه
شش: مودب بودن
۱۱ دقیقه
بخش سوم: دلنشینی - یک: هدف از دوستی چیست؟
۱۰ دقیقه
دو: مشکل محبت بیش از حد
۱۱ دقیقه
سه: چگونه بر شرم فائق آییم؟
۶ دقیقه
چهار: چرا با محبت سربه‌سر گذاشتن خوب و لازم است؟
۷ دقیقه
پنج: چگونه گرم باشیم؟
۱۲ دقیقه
شش: چرا اظهار علاقه کردن مهم است؟
۱۰ دقیقه
هفت: چرا آدم‌های مهربان همیشه دروغ می‌گویند؟
۱۲ دقیقه
هشت: چگونه شنونده‌ی خوبی باشیم؟
۱۰ دقیقه
نه: چگونه ذهن بازی داشته باشیم؟
۸ دقیقه
ده: چگونه خسته‌کننده نباشیم؟
۶ دقیقه
یازده: چگونه درباره خودمان سخن بگوییم؟
۹ دقیقه
دوازده: چگونه وراجی نکنیم؟
۶ دقیقه
سیزده: افسون آسیب‌پذیری
۱۰ دقیقه
چهارده: آزمون نهایی مهارت‌های اجتماعی

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی درباره خوب بودن
نویسنده
مترجمعطا حشمتی
گویندهکاظم طباطبایی
ناشر چاپیانتشارات کتاب سرای نیک
ناشر صوتی واوخوان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۱۴ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی روانشناسی و موفقیت، کتاب موفقیت و خودسازی
قیمت نسخه صوتی
۲۴۰۰۰ ت - 4.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی درباره خوب بودن

Bbj Jbj
۱۴۰۰/۶/۴
کتاب مثل همه کتابهای آلن دو باتن پرمحتوا و گیرا و عمیق هست و خوندنش رو پیشنهاد می‌کنم. متاسفانه خوانش کتاب رو دوست نداشتم چون بسیاری از جملات به طرز اشتباهی خونده شدند به طوری که جمله یا نامفهوم بود یا کلا مفهومش عوض شده بود. به نظرم راوی محترم می‌بایست چندین بار کتاب رو مطالعه کنن تا حداقل جملات رو درست ادا کنن. صدای ملچ و مولوچ بین جمله‌ها هم خیلی آزاردهنده بود.
حسین محمودزاده
۱۴۰۱/۲/۲۶
کتاب جالبی است. اما گوینده صدای جذاب و دلچسبی ندارد و مهم تر از آن، بعضی مطالب کتاب که نیاز به تامل دارد سرعت گوینده بالاست و درک مطلب با توجه به این سرعت بالا، مشکل و حداقل برای من غیر ممکن است
مشاهده همه نظرات ۲

راهنمای مطالعه کتاب صوتی درباره خوب بودن

برای دریافت کتاب صوتی درباره خوب بودن و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.