معرفی و دانلود کتاب صوتی سوانح العشاق

عکس جلد کتاب صوتی سوانح العشاق
قیمت:
۱۸۰۰۰ تومان - 3.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سوانح العشاق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سوانح العشاق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سوانح العشاق

کتاب صوتی سوانح العشاق یکی از مهم‌ترین نوشته‌های ادبیات عرفانی کلاسیک ایران به شمار می‌رود و احمد غزالی عارف و فقیه برجسته سده پنجم هجری تلاش کرده تا با نثری شعرگونه و زیبا، مفهوم عشق و جایگاه عاشق و معشوق را بررسی کند.

درباره کتاب صوتی سوانح العشاق:

ادبیات کهن فارسی یکی از گنجینه‌های اصیل و باشکوه فرهنگ ایرانی‌ست و آثار داستانی و غیرداستانی فراوانی وجود دارد که آموزه‌های عمیق اخلاقی و انسانی را به خوانندگان خود منتقل می‌کند. کتاب صوتی سوانح العشاق اثر برجسته احمد غزالی نیز یکی از همین آثار مهم ادبی به شمار می‌رود که به مفهوم عشق و رابطه عاشق و معشوق می‌پردازد.

به جرات می‌توان گفت سوانح العشاق اولین کتابی‌ست که درباره عشق نوشته شده و رویکردی روانشناسانه به رابطه محبت‌آمیز میان دو نفر دارد. این عشق می‌تواند هم آسمانی باشد و هم زمینی و غزالی نیز اشاره‌ی مستقیمی به این موضوع نکرده و تنها از عشق مطلق و حقیقت آن سخن می‌گوید.

در کتاب صوتی سوانح العشاق حکایت‌هایی از عشاق معروف تاریخ یعنی لیلی و مجنون و محمود و ایاز آورده شده و غزالی با نثر آهنگین و شعرگونه خود، به خوبی احساسات پرشور عاشق و معشوق را توصیف کرده است. درواقع این کتاب حاصل تجربیات و سیر و سلوک‌های عرفانی خود نویسنده به شمار می‌رود که با نگاهی موشکافانه و دقیق، روحیات و روان انسان‌ها را تحلیل کرده است.

در مقدمه کتاب «روایتی از سوانح احمد غزالی» قاسم کشکولی داستان‌نویس ایرانی می‌گوید:

«غزالی در این اثر با پرداختن به روانشناسی عشق که به جرات می‌توان گفت عمیق‌ترین اثری است که تاکنون در این حوزه در ادب پارسی نوشته شده و به قول هلموت ریتر این اثر نخستین بار توسط او به ایرانیان معرفی شد، مشکل بتوان کتابی یافت که روان‌شناسی را تا چنین مرتبه بلند به بررسی نشسته باشد، در اوج حاکمیت مرد سالاری به زن (معشوق) برتری داده و با ارائه تفکری انتقادی ریای عشاق آسمانی را بر ملا ساخته است.»

کتاب صوتی سوانح العشاق برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به ادبیات کهن ایرانی علاقه‌مند هستید و از شنیدن نوشته‌های آهنگین و عاشقانه لذت می‌برید، این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

احمد غزالی را بیشتر بشناسیم:

یکی از بزرگ‌ترین فقیهان و عارفان سده پنجم هجری، شیخ احمد غزالی نام دارد. او برادر کوچکتر امام محمد غزالی، فقیه و متکلم مشهور ایرانی‌ست و هر دو با فاصله‌ی زمانی اندک در طابران طوس به دنیا آمدند.

احمد غزالی به ابوالفتوح، مجدالدین، زین الدین و حجه الاسلام معروف بود و از او به عنوان یکی از والاترین عارفان و صوفیان عصر خود نام می‌برند.

او علاوه بر داشتن مجالس وعظ و درس در شهر بغداد، بسیار اهل سفر بود و به همین سبب در بسیاری از کشورهای اسلامی، سخنرانی‌های خود را برگزار می‌کرد و شاگردان زیادی را تربیت می‌نمود. همچنین به دلیل تسلط بالا بر مباحث وعظ، بسیاری از بزرگان و اندیشمندان نیز پای درس غزالی می‌نشستند و از علم و دانشش استفاده می‌کردند.

شیخ غزالی با نوشتن کتاب سوانح العشاق، تاثیری فراوانی بر نویسندگان و شاعران پس از خود گذاشت؛ چرا که او با ترکیب نثر و شعر و خلق یک قالب جدید، تحولی اساسی در شیوه نگارش متون عرفانی ایجاد کرد. سعدی در نوشتن گلستان، حمید الدین ناگواری برای لوایح، فخرالدین عراقی در تالیف لمعات و جامی در نوشتن لوایح از احمد غزالی تقلید کردند.

برخی از مهم‌ترین آثاری که به احمد غزالی منسوب هستند، عبارتند از: «لباب‌الاحیا، منهج الاباب، رساله‌العشقیه، رساله الطیّور، فی ضیق الفقر، مختصر السلوه فی الخلوه، الذخیره فی علم البصیره، بحرالحقیقه (بحر الحقایق)، التجرید فی کلمه التوحید، نامه‌ها به عین‌القضات همدانی، بحرالمحبه فی اسرارالموده فی تفسیر سوره یوسف و...»

در بخشی از کتاب صوتی سوانح العشاق می‌شنویم:

اگر ممکن بودی که عاشق از معشوق قوتی توانسته خورد، مگر در حوصله دل توانسته خورد. ولیکن چون عاشقی دلی بود، این معنی چون بود. قوت از معشوق می‌گویم؛ آن قوت پنداری از حدیث به سمع و از جمال به دیده. آن نمی‌خواهم که آن نه وصال است. آن در این ورق نیست که نگرندگان به آفتاب بسیارند و به نور او جهان روشن است اما کسی را از او قوتی به تحقیق نیست تا در غلط نیفتی.

از آنجا که حقیقت کار است؛ مصرع معشوق را ز عشق نه سود است و نه زیان. ولیکن از آنجا که سنت کرمه عشق است، او عاشق را بر معشوق بندد. عاشق به هر همه حالی نظرگاه معشوق است از راه پیوند عشق. اینجا بود که فراق به اختیار معشوق، وصال‌تر بود از وصال به اختیار عاشق. زیرا که در اختیار معشوق، فراق عاشق نظرگاه دل اوست در عین اختیار و مراد. در راه اختیار عاشق وصال را در وصال، هیچ نظر از معشوق در میان نیست و او را از او هیچ حساب نیست و این مرتبه‌ای بزرگ است در معرفت.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۳ دقیقه
معرفی و مقدمه
۴۰ دقیقه
بخش اول
۵۳ دقیقه
بخش دوم
۵۳ دقیقه
بخش سوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی سوانح العشاق
نویسنده
گویندهمریم محبوب
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۲ ساعت و ۲۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های ادبیات پارسی
قیمت نسخه صوتی
۱۸۰۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی سوانح العشاق

یزدان عالی پور
۱۴۰۰/۱۱/۳۰
واقعا این کتاب از نظر بار ادبی بسیار کتاب مفیدی هست.، یه اثر بی‌نظیر.، اما کلماتش برای کسایی که قبلا کتاب‌های ادبی نخوندن سنگینه. من خودم به شخصه کلمات زیادی یاد گرفتم. ناگفته نماند: کلماتش روی توی فرهنگ لغت معنی هاشو پیدا میکردم جاهایی که برام درک مفهوم سخن سخت بود، بسیار صوت زیبایی هم، کتاب رو من برای شما. میخونه البته نظر شخصی هست، صدای راوی کتاب رو دوست داشتم.. متشکرم از این که وقت گذاشتید و کامنت من رو خوندید.
حامد نعمتی
۱۴۰۱/۸/۴
خیلی جالب و دلنشین بود برای دوستانی که با کتاب‌های ادبی آشنایی دارن به نظر جذاب تر بیاد
ممنون از شرکت تولید کننده‌ی اثر صدای خانم محبوب خیلی عالی بود بدون اشکال و با حساسیت زیاد کار رو خواندن ممنونم
شکوفه احمدی
۱۴۰۰/۱۲/۸
تازه کتاب رو خریداری کردم، واقعا صدای خانم محبوب در خوانش اثر، تاثیر زیبایی داشته و اثر هم برای من چون داتش آموز علوم انسانی بودم قابل فهمه
ممنون از نیستان
محمد قدس الهی
۱۴۰۱/۱/۲۹
بی نظیره فکر نمی‌کردم کسی بتونه تا این حد جزئیات عشق و عاشق و معشوق رو درک کنه و به رشته تحریر بیاره
فرزانه خمسه
۱۴۰۰/۱/۵
این کتاب فوق العاده بود و همچنین خوانش آن.
سپاس گزارم از انتشارات نیستان و از کتاب راه
مریم 🦋💙✨
۱۴۰۱/۵/۹
واقعا کتاب عالی هست در خصوص عشق عاشق معشوق و عاشقی اینکه در این وادی عجیب چه می‌گذرد
رضا شکوهی نیا
۱۴۰۱/۱/۴
سلام هر چند زبان ادبیات این کتاب سخت است ولى مطالب ناب ناب است سپاسگزارم
نازنین نظام
۱۴۰۰/۱/۶
لذت بردم از گویش و‌ کلام بسیار رسا و کامل
سپاس 🙏🏻
حامد آزادخواه
۱۴۰۰/۵/۱۹
به نظر من شاهکاره این کتاب
F Z
۱۴۰۰/۱/۷
دلچسب بود من پسندیدم
سرمد قبادی
۱۴۰۱/۱/۲۱
کتابی زیبا و پر از نکات گرانبها
سعید علی محمدی
۱۴۰۱/۱/۱۶
قال الله تعالی یحبهم و یحبون
مشاهده همه نظرات ۱۲

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سوانح العشاق

برای دریافت کتاب صوتی سوانح العشاق و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.