معرفی و دانلود کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم

عکس جلد کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم
قیمت:
16000 تومان - 1.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم

کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم نوشته‌ی ابوالفضل بیهقی، یکی از درخشان‌ترین و ماندگارترین کتاب‌های تاریخ ادبیات ایران است که به نقد و بررسی رویدادهای دوران سلطنت سلطان مسعود غزنوی می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب صوتی تاریخ بیهقی:

تاریخ بیهقی در 30 جلد به نگارش درآمد که در طی جنگ‌ها و آتش‌سوزی‌های متداول در کشور ایران، از بین رفته و تنها شش جلد از آن باقی مانده و در دسترس ما قرار گرفته است. بیهقی بیان کرده که در این اثر، 50 سال تاریخ ایران گنجانده شده است، اما فقط قسمتی از آن باقی مانده که درباره‌ی سلطنت سلطان مسعود غزنوی است. به همین خاطر عنوان دیگر این کتاب، «تاریخ مسعودی» است.

این اثر کتابی تاریخی است، اما نه تاریخی معمولی و ساده. نگارش این شاهکار تاریخی توسط ابوالفضل بیهقی به مدت 20 سال طول کشیده است تا او بتواند روایتی جامع، کامل و معتبر از تاریخ معاصر خودش ارائه کند و آن را به دست آیندگان برساند تا خطاهای آن‌ها را مرتکب نشوند و تاریخ معاصر خود را به گونه‌ای دیگر رقم بزنند. این کتاب شما را با نثر قرن چهارم و پنجم آشنا می‌کند و دایره لغات شما را نیز افزایش می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که بیهقی در این اثر به آن‌ توجه زیادی کرده، بررسی‌های نقادانه و ریشه‌یابی رویدادهای تاریخی است. تقریبا کلیه افرادی که این کتاب را می‌خوانند و یا می‌شنوند زیبایی و جذابیت نثر آن را ستایش می‌کنند و شیفته‌اش می‌شوند. بسیاری بر این باورند که این اثر با آن که تاریخی است، اما در دسته‌ی ادبیات نیز طبقه‌بندی می‌شود، چون برجسته‌ترین برتری آن نسبت به دیگر کتب تاریخی رمان‌گونگی آن است و به همین خاطر است که مخاطب با اثری پرکشش و جذاب روبه‌رو می‌شود.

کتاب تاریخ بیهقی چند ویژگی آشکار دارد: صراحت، شجاعت، شهامت و صداقت در بیان، حتی اگر به ضرر خود بیهقی باشد. از دیگر ویژگی‌های بیهقی که تاثیر بسیار زیادی در گیرایی و جذابیت این کتاب گذاشته، این است که او شخصا در پی اشخاص درگیر در ماجراها و جریانات ‌رفته و از منابع دسته اول برای نگارش کتابش استفاده کرده است.

تاریخ‌نگاری ایرانیان:

تاریخ‌نگاری ایرانیان از چه زمانی شروع شد؟ این همان سوالی است که پس از تحقیقات و بررسی‌های جامع براساس مستندات درمی‌یابیم که مربوط به قرن سوم و چهارم هجری و دوران غزنویان رهنمون است و اگر بخواهیم نگاهی دقیق‌تر بیاندازیم، تاریخ بیهقی به گونه‌ی شگفت‌انگیزی آن را به نمایش می‌گذارد. این کتاب سندی تاریخی از تاریخ‌نگاری ایرانی است که تاریخ سرزمین‌مان را شرح می‌دهد. تا قبل از تاریخ بیهقی، تاریخ این سرزمین توسط افسانه، اسطوره یا حماسه بیان می‌شد و به جای مورخان، این شاعران، اسطوره‌سازان و نقالان بودند که تاریخ این کشور را روایت می‌کردند.

ابوالفضل بیهقی را بیشتر بشناسیم:

ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی، مورخ و نویسنده درخشان ایرانی در سال 370 هجری شمسی در سبزوار به دنیا آمد. عمده‌ی شهرت او به خاطر نوشتن کتاب تاریخی با عنوان تاریخ بیهقی است که اصلی‌ترین منبع تاریخ درباره‌ی حکومت غزنوی است، زیرا او بیشتر عمر خود را در دربار غزنوی گذراند. او در ابتدا در نیشابور به تحصیل پرداخت و پس از فوت دبیر دیوان شاهی، بونصر مشکان به عنوان دبیر وارد دیوان محمود غزنوی و حکمرانان پس از او شد. سپس صاحب دیوان رسالت شد.

چندین سال از عمر خود را به دلیل خشم و بدگمانی امیر در زندان بود. زمانی که از زندان رها شد، نگارش کتاب تاریخ بیهقی را آغاز کرد. از 30 جلد کتاب تاریخ بیهقی تنها 6 ‌جلد به یادگار مانده است. این کتاب ارزش تاریخی بسیار زیادی دارد و بخاطر نثر روان و گویای آن، از منابع باارزش ادبیات نیز به‌ شمار می‌آید. ابوالفضل بیهقی در سال 456 هجری شمسی در غزنین درگذشت.

شنیدن کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم به چه کسانی پیشنهاد می‌شود:

زمانی که اسم کتاب‌های تاریخی به میان می‌آید، افراد بسیاری به دلیل متون نافهم و سنگین از آن‌ها دوری می‌کنند. اما کسانی که اهل کتب تاریخی هستند می‌دانند که داستان به آن پیچدگی هم نیست و بسیاری از آن‌ها زبانی شیرین و جذاب دارند.

کتاب صوتی حاضر یکی از کتاب‌های ارزشمند تاریخی است که به شما کمک می‌کند با تاریخ آشتی کنید و از گذشته درس عبرت بگیرید و آینده‌ی بهتر و درخشان‌تری برای خود را رقم بزنید.

در قسمتی از کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم می‌شنویم:

شکار شیر، همت و مروتش: و هم بدان روزگار جوانی و کودکی خویشتن را ریاضت‌ها کردی چون زور آزمودن و سنگ گران برداشتن و کشتی گرفتن و آنچه به دین ماند. و او فرموده بود تا آوارها ساخته بودند از بهر حواصل گرفتن و دیگر مرغان را و چند بار دیدم که برنشست، روزهای سخت، سبز، سرد و برف نیک قوی. آن‌جا رفت و شکار کرد و پیاده شد. چنان که تا میان دو نماز چندان رنج دید که سنگ خار به مثل آن طاقت ندارد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه 1
نمونه 2
44 دقیقه
آغاز مجلد ششم
44 دقیقه
مقامات مسعودی
40 دقیقه
ادامه‌ی بازگفت سخنان خواجه عبدالغفار
30 دقیقه
اتمام بازگفت سخنان خواجه عبدالغفار و ورود به تاریخ
37 دقیقه
یاد کرد تاریخ سال
52 دقیقه
مالیدن بوبکر حصیری
36 دقیقه
ذکر بر دار کردن امیر حسنک وزیر
29 دقیقه
ماجرای عبدالله زبیر
73 دقیقه
اعزام رسولان به سمت قدرخان
33 دقیقه
فرو گرفتن اریارق
28 دقیقه
فرو گرفتن عاسيق تگین قاضی
8 دقیقه
بر جانب ترمذ
10 دقیقه
قصه‌ی ولایت مکران

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم
نویسنده
گویندهاحسان چریکی
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۷ ساعت و ۴۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
16000 ت - 1.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم

نریمان نوروزی
۱۴۰۰/۱/۳۰
سلام دست تمام کسانی کوچکترین قدمی برای به سرانجام رساندن کتابراه وکتابهای صوتی برداشته اندکمال سپاسگذاری دارم آرزوی موفقتهای بیشترازخداوندمنان خواستارم
نوشین محسنی
۱۴۰۱/۸/۴
به احترام خود بیهقی می‌نویسم و این سوال رو دارم: واقعا در این مورد نیازی به اظهار نظر هست؟ این یک کتاب عالی که با تلاشهای فراوان نوشته شده است.
Javad Ranjbarzadeh
۱۴۰۱/۴/۶
یکی از کتاب‌های مرجع تاریخ ایران است.
جلال مدرسی
۱۴۰۱/۱۱/۲۲
کتاب عالی با صدای گوینده عالی و مسلط
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم

برای دریافت کتاب صوتی تاریخ بیهقی: جلد ششم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.