معرفی و دانلود کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها

عکس جلد کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها
قیمت:
۱۰۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها

کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها نوشته‌ی آرلین فینک، چگونگی تعیین معیارهای شمول و عدم شمول در یک نمونه، انتخاب روش‌های مناسب نمونه‌گیری احتمالی و غیر احتمالی، شناخت منابع خطا در نمونه‌گیری و محاسبه نرخ پاسخ را به شما نشان می‌دهد.

پیمایش‌ها به منظور جمع‌آوری اطلاعات اجرا می‌شوند؛ پیمایشگران، سوالاتی را از مردم از طریق تماس تلفنی، چهره به چهره و یا پست می‌پرسند. این سوالات می‌توانند در مورد نگرش‌ها، باورها و رفتارها هم‌چنین وضعیت‌ اجتماعی‌ -‌ اقتصادی و سلامت باشند. به منظور انجام یک پیمایش خوب، باید در مورد نحوه برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی در مورد تمام مراحل پیمایش، نحوه پرسیدن سوالات، چگونگی طراحی پروژه پیمایشی، چگونگی نمونه‌گیری از پاسخ‌دهندگان، نحوه جمع‌آوری اطلاعات قابل اعتماد (پایا) و معتبر (روا) و چگونگی تجزیه و تحلیل و گزارش نتایج، آگاه باشید.

آرلین فینک (Arlene Fink) در کتاب نحوه نمونه‌گیری در پیمایش‌ها (How to Sample in Surveys) شما را جهت آماده‌سازی و اجرای پیمایش‌ها و جمع­ آوری داده­‌های دقیق و مفید کمک می‌کند. این کتاب برای دانشجویان دوره کارشناسی و فارغ التحصیلان علوم اجتماعی و سلامت و دیگر افراد در بخش‌­های عمومی و خصوصی که مسئول اجرا و استفاده از پیمایش‌­ها هستند، مناسب است.

موارد جدید این کتاب درمورد اندازه و توان است، به طوریکه شما می‌توانید منطق تعیین اندازه نمونه را برای شناسایی یک تفاوت، اگر وجود داشته باشد، بهتر درک کنید. این کتاب با وجود راهنمایی‌های مربوطه، شما را قادر خواهد ساخت مناسب‌ترین روش‌های نمونه‌گیری را برای پیمایش خود انتخاب و استفاده کنید.

جملات برگزیده‌ی کتاب نحوه نمونه‌گیری در پیمایش‌ها:

- پوشش مناسب جوامع هدف و نمونه‌ها و آمارهای نمونه‌گیری، ترتیب منطقی از آغاز تا انتهای مطالب با کاربرد خوب مثال‌ها. (کارول جی)
- فینک، توصیفات دقیقی در مورد معیارهای شمول و عدم شمول، منطق تخمین خطاهای استاندارد و تعیین اندازه نمونه و منابع خطاهای نمونه‌گیری را ارائه می‌کند. (جرالد آلبوم)
- اطلاعات فنی را به روشی قابل فهم ارائه می‌کند. (کتی سکستن)

آرلین فینک را بیشتر بشناسیم:

آرلین فینک، پروفسور پزشکی و بهداشت عمومی در دانشگاه کالیفرنیا، لوس‌آنجلس، است. او در بورد مشاوره سیاستِ برنامه UCLA می‌باشد. وی پیمایش‌ها و سنجش‌ها را سراسر ایالات متحده و خارج از آن اجرا کرده و هزاران متخصص سلامت، دانشمند علوم اجتماعی و معلم را در پژوهش پیمایشی، سنجش برنامه و پژوهش اثربخشی و برآمدی تعلیم داده است.

در بخشی از کتاب نحوه نمونه‌گیری در پیمایش‌ها می‌خوانیم:

نمونه، قسمت یا زیرمجموعه‌ای از یک گروه بزرگ‌تر می‌باشد که جامعه نام دارد. جامعه، کلّی است که از آن نمونه‌گیری می‌کنند، مانند همه آمریکایی‌ها، تمام شهروندان کالیفرنیا در زمان زلزله سال 1994 و یا همه افراد بالای 85 سال. محققان پیمایش، اغلب نمونه‌ها را به جای کل جامعه مورد مطالعه قرار می‌دهند.

یک نمونه مناسب، نسخه کوچک شده از جامعه‌ای است که به آن تعلق دارد-درست همانند آن اما کوچک‌تر. بهترین نمونه، نمایانگر یا مدلی از جامعه می‌باشد. یک نمونه زمانی نمایانگر می‌باشد که توزیع ویژگی‌های مهم (مانند سن، جنسیت، وضعیت سلامت) در نمونه مورد نظر، مشابه توزیع آن‌ها در جامعه بزرگ‌تر باشد. فرض کنید جامعه مورد نظر شامل 1000 نفر می‌باشد که %50 آن مرد بوده و %45 آن افراد بالای 65 سال هستند. یک نمونه نمایانگر مناسب، تعداد افراد کمتری (مثلا 500 نفر) خواهد داشت، اما این مجموعه هم %50 مرد و %45 بالای سن 65 سال را خواهد داشت.

فهرست مطالب کتاب

1: جوامع هدف و نمونه‌ها
چک لیستی برای به دست آوردن یک نمونه‌ که نمایانگر جامعه هدف است
نمونه‌گیری احتمالی
نمونه‌گیری تصادفی ساده
نمونه‌گیری تصادفی طبقه بندی شده
نمونه‌گیری سیستماتیک
نمونه‌گیری خوشه‌ای
نمونه‌گیری غیر احتمالی
نمونه‌گیری در دسترس یا آسان
نمونه‌گیری گلوله برفی
نمونه‌گیری سهمیه‌ای
گروه‌های کانونی
رایج‌ترین روش‌های نمونه‌گیری احتمالی و غیر احتمالی
2: آمار و نمونه‌ها
خطای نمونه‌گیری
برآورد خطای استاندارد برای نمونه‌های تصادفی ساده
اندازه نمونه: چقدر کافی است؟
چک لیستی از عوامل برای مورد توجه قرار دادن
در زمان محاسبه اندازه نمونه
محاسبه اندازه نمونه
چک لیست سوالات برای پرسش، زمانی که اندازه نمونه را تعیین می‌کنید
کمک با توان و اندازه نمونه
واحدهای نمونه‌گیری و واحد تجزیه و تحلیل
نرخ پاسخ پذیرفتنی
راهنمایی برای ارتقای پاسخ‌ها و حداقل کردن اُریب پاسخ
تمرین‌ها
پاسخ‌ها
مطالعه‌های پیشنهادی
واژه‌نامه
درباره نویسنده

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها
نویسنده
مترجمجابر مقدم پور
ناشر چاپیانتشارات هم میهن
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۷۳
زبانفارسی
شابک978-622-6476-40-9
موضوع کتابکتاب‌های آمار و احتمالات
قیمت نسخه الکترونیک
۱۰۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها

مصطفی بهیادی
۱۴۰۱/۶/۹
کتابی با نگارش خوب و عالی که علم محقق رو به انواع نمونه اماری افزایش میدهد.
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها

برای دریافت کتاب نحوه نمونه گیری در پیمایش‌ها و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.