معرفی و دانلود کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ

عکس جلد کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ
قیمت:
۳۲۵۰ تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ

کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ جلد ششم از مجموعه «بانوی ماه»، به گفت و گوی انجام شده توسط مرتضی سرهنگی با پروین داعی‌پور همسر شهید حسن باقری می‌پردازد.

تعداد بسیاری از همسران شهیدان به عنوان همراهان صبور و مومن همسران خود، جلوه‌ای تازه به معنای ایثار و ایمان دادند؛ به خصوص اگر آن شهید، سرداری از سرداران جنگ و مسئولیتی بسیار سنگین‌تر و دشوارتر از سایر رزمندگان می‌داشت. اما این اتفاق در مورد همسر سردار باقری (غلام‌ حسین افشردی) بسیار فراتر از این‌ها بوده است. زیرا که پروین داعی‌پور خود نیز در جنگ، نقشی موثر داشته است.

گفت‌وگوی مرتضی سرهنگی با پروین داعی‌پور از روزهای اول جنگ آغاز شده و اینکه او در دبیرستان نظام‌ وفای اهواز مسئول «ستاد مقاومت خواهران پاسدار انقلاب اسلامی» بوده؛ ستادی که داعی‌پور با شهید علم‌الهدی راه‌اندازی کرده بود و وظیفه‌ شناسایی ستون پنجم، فعالیت‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی اخبار جنگ را به عهده داشت. اما مخافت‌های فراوانی با کارهای آن‌ها صورت می‌گرفته و حتی کار به آن‌جا می‌رسد که می‌گویند زنان باید منطقه نظامی اهواز را ترک کنند. ولی داعی‌پور و همراهانش با پایداری در منطقه می‌مانند. او در آن‌جا چنان درگیر و مشغول فعالیت بوده که هیچ برنامه‌ای برای ازدواج نداشته. حتی وقتی یکی از دوستانش این موضوع را پیش می‌کشد از کنار آن بی‌اعتنا می‌گذرد. اما بعد وقتی جنازه شهیدی را می‌بیند که از شهروندان اهوازی بوده، با خودش می‌گوید که این مرد، در همین شرایط داشته زندگی عادی‌اش را می‌کرده؛ این تصمیم، منجر به دو دیدار با حسن باقری می‌شود که در واقع اسم اصلی‌اش غلام‌حسین افشردی بوده؛ اما چون از نیروهای اطلاعاتی جنگ بوده، او را به نام حسن باقری می‌شناخته‌اند.

حاصل این دیدارها تصمیم هر دو برای ازدواج است. آن‌ها به تهران آمده و حالا داعی‌پور باید همسر آینده‌اش را به مادر خود معرفی می‌کرد، در حالی که مادرش هنوز داماد را ندیده است! شرایط بسیار دشواری است که نهایتا با پذیرش خانواده‌ها به سرانجام می‌رسد و وصلت آن‌ها سر می‌گیرد تا آن‌ها زندگی خود را در اهواز شروع کنند؛ زندگی مشترکی که یک سال و نیم بیشتر به طول نینجامید اما خاطره جاودان سرداری بزرگ و دختری به نام نرگس را برای داعی‌پور به جای گذاشت.

این گفت و گو ابتدا با فعالیت‌های داعی‌پور پیش از آشنایی‌اش با شهید حسن باقری شروع شده و در ادامه از کمک در شناسایی موضع‌های دشمن، امداد مجروحان جنگ، نحوه آشنایی‌اش با حسن باقری، خاطره ازدواج‌ ساده‌شان، خصوصیات اخلاقی و روحی همسرش، و نحوه باخبر شدن شهادت همسرش مطالبی را بیان کرده است.

در بخشی از کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ می‌خوانیم:

یک روز به همراه همین دوستی که پیشنهاد ازدواج را با من مطرح کرده بود، در خیابان امام خمینی اهواز مشغول خرید بودیم. در همین لحظه‌ها شهر مورد اصابت گلولۀ خمپاره قرار گرفت. احساس کردم خیلی نزدیک است. انگار بغل گوشمان خورده بود. با عجله به طرف محل اصابت خمپاره آمدیم. به گمانم خیابان کاوه بود. وقتی رسیدیم مجروحی را کف یک وانت دیدم که بر اثر انفجار همین خمپاره روده‌هایش بیرون ریخته بود. یک جیپ هم در آتش می‌سوخت. موج انفجار و ترکش‌های بزرگ و کوچک، کرکرۀ مغازه‌ها را از جا کنده بود. چرخ میوه‌فروش‌ها با همۀ میوه‌هایش واژگون شده و کف پیاده‌رو را رنگ کرده بود.

جسد مردی را دیدم که رویش پارچۀ مندرسی کشیده بودند و پاهایش بیرون بود. از دمپایی‌هایش فهمیدم اهوازی است و در همین شهر و زیر همین گلوله‌های کشنده زندگی می‌کند. با خودم فکر کردم لابد او هم پدر خانواده‌ای است و برای خرید مایحتاج روزانه اینجا آمده است. او با زندگی‌اش در اهواز جنگ را به هیچ گرفته است. پس می‌توان زیر آتش هم زندگی کرد و حتی جان داد تا دیگران زیر آسمان همین شهر آسوده‌تر زندگی کنند.

وقتی از کنار چهره‌های بهت زدۀ مردم در این خیابان سوخته گذشتم و به طرف ستاد آمدم احساس کردم به خاطر همین ساده بودن معنای زندگی و مرگ است که می‌توان ازدواج را به عنوان مرحله‌ای از زندگی نگریست. به یاد حرف‌های دوستم افتادم که گفته بود؛ آقای باقری از بچه‌های سپاه است و همۀ وقتش در جبهه می‌گذرد و هر آن در معرض شهادت است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات سوره مهر
سال انتشار۱۳۹۱
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۲
زبانفارسی
شابک978-964-7346-02-3
موضوع کتابکتاب‌های انقلاب و دفاع مقدس
قیمت نسخه الکترونیک
۳۲۵۰ ت - 0.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ

برای دریافت کتاب خانه کوچک، زندگی بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.