معرفی و دانلود کتاب صوتی دکتر داتیس

عکس جلد کتاب صوتی دکتر داتیس
قیمت:
۳۴۰۰۰ تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی دکتر داتیس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی دکتر داتیس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی دکتر داتیس

کتاب صوتی دکتر داتیس نوشته حامد اسماعیلیون روایتی جذاب و شنیدنی از زندگی یک دندان‌پزشک است. این رمان جایزه هوشنگ گلشیری را در سال 1391 دریافت کرده است.

رمان دکتر داتیس درباره‌ی دندان‌پزشک جوانی به نام «داتیس الماسی» است، که پس از اتمام تحصیل در دانشگاه تبریز و گذران دوره طرح در شمال کشور، میان دو راهی ادامه تحصیل یا طبابت، دومی را انتخاب می‌کند.

خود داتیس در اوایل رمان درباره انتخابش این‌گونه می‌گوید:

«من، داتیس الماسی، در راه پر فراز و نشیب جستن علم یا پر کردن جیب‌ها با کمال شرمندگی و در اوج عرق‌ریزان روح، دومی را، بله، دومی را انتخاب کردم. نقطه.» مشکل امتیاز برای گرفتن پروانه طبابت او را به شهرکی در حاشیه تهران می‌کشاند، شهرکی به نام ساسنگ که نمی‌توانید در نقشه تهران پیدایش کنید، چون «نقشه را که باز می‌کنی نمی‌بینی‌اش. آنجا که منطقه هجده تمام می‌شود اثر «سین» ‌اش پیداست اما باقی ساسنگ می‌افتد بیرون.»

رمان دکتر داتیس شامل هفت فصل است که پنج سال زندگی و کار داتیس در شهرک ساسنگ را روایت می‌کند. فصل‌ها با عناوین ابر، آفتاب، باران، تگرگ، رنگین‌‏کمان، برف و مهتاب نام‌گذاری شده‌اند که احتمالا بیانگر تغییراتی هستند که در موقعیت راوی در ساسنگ رخ می‌دهد.

داتیس انسان تنها و متفاوتی است. این تفاوت از نام غریب او هم پیداست: داتیس الماسی. متفاوت می‌اندیشد و هرگز نمی‌خواهد یا نمی‌تواند به بازی‌های جامعه و ضرورت‌های آن تن در دهد و خود را در قالبی محدود کند که جامعه برای یک دندانپزشک ترسیم کرده است. خود خواسته سعی می‌کند فاصله‌اش را میان خود و بیمارانش حفظ کند. با کسی آنچنان صمیمی نمی‌شود که اجازه دهد او را «دکی» خطاب کنند. جزییات کارش را با زبان کاملا علمی برای بیمارانش توضیح می‌دهد.

برای فرار از روزمرگی و تبدیل نشدن به یک گومای (نام مرحله آخر بیماری سفلیس است که پیشرفت بیماری موجب سوراخ شدن سقف کام می‌شود.) واقعی تلاش می‌کند؛ چراکه می‌داند سرنوشت یک گوما مرگ است. اما آن‌چنان که باید، قرص و محکم نیست و همین تردید‌هایش شخصیت او را شکل داده‏‌اند. اصولا بر چیزی اصرار نمی‌کند؛ چه وقتی مریض‌‏‌هایش درخواست تخفیف می‌کنند، چه موقعی که به بلندپروازی دوستانش بی‌‏اعتناست، چه آنگاه که مریم را به سادگی‌‌‌ رها می‌کند و دیگرانی را که وارد زندگی‌‏اش می‌شوند جدی نمی‌‏گیرد. به همین دلیل است که حنظله، عروسک آویزان از آینه ماشین او، تبدیل به صمیمی‌ترین دوستش می‌شود.

هم‌چنان که با داتیس، در متن داستان پیش می‌رویم، رفته ‏رفته با تضاد‏های فرهنگی و عرفی محیط مواجه می‌شویم. با اینکه سال‌ها از حضور او در شهرک می‌گذرد اما در ‌‌‌نهایت باورهای قالب‌‏بندی شده‌‏ای که در ذهن اقشار سنت‏گرا ریشه دوانده‏‌اند به قضاوت‌‏هایی در مورد داتیس می‌‏انجامد و تلاش او برای پیوستن به بدنه آن اجتماع را بی‌‏ثمر می‌کند تا رابطه او با شهروندان ساسنگ در حد یک همزیستی مسالمت‌آمیز باقی بماند.

اما داتیس که در سر سودای اصلاح جامعه را با بیان صادقانه و شفاف‌اش دارد، وقتی که پا را از حد یک دندان‌پزشک فرا‌تر می‌گذارد و به نیت ایجاد تغییر در ساختار فرهنگی و اجتماعی شهرک، داوطلب ورود به شورای شهر می‌شود، تعارضات بیشتر رخ می‌نمایند. نطق صمیمی و صریح‌اش در مسجد شهرک، موجب هراس و ترس همشهری‌هایش می‌شود و با قطع سپیدارهای بلند مورد علاقه‌اش، به یکباره، شکست را می‌پذیرد و راه چاره را در فرارکردن می‌بیند و باز به‌‌‌ همان جهان بسته تنهای بی‌دوست و بی‌عشق پناه می‌برد.

حامد اسماعیلیون، داستان‌نویس ایرانی و از نسل نوی نویسندگان ادبیات فارسی است. وی متولد ۲۱ اسفند ماه ۱۳۵۵ در کرمانشاه است. او دوره‌ی کودکی و نوجوانی را در همین شهر گذرانده و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۹ در تبریز به تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی مشغول بوده است. پس از آن مدتی در گلستان و مازندران و در نهایت به مدت هفت سال در تهران زندگی و کار کرده است. اسماعیلیون در سال ۱۳۸۹ به همراه خانواده به کانادا مهاجرت کرده است و هم‌اکنون در شهری کوچک به نام هانوور در دو ساعتی تورنتوی کانادا زندگی می‌کند.

مهم‌ترین فعالیت‌های ادبی اسماعیلیون پس از پایان تحصیلات دانشگاهی‌اش انجام شده است. او به مدت ده سال در وبلاگ «گم‌شده در بزرگ‌راه» می‌نوشت که گرچه اکنون مدتی ست این وبلاگ به روز نمی‌شود اما هنوز برخی از نوشته‌های آن وبلاگ در نشریات پزشکی و دندانپزشکی منتشر می‌شود. مجموعه داستان‌ها و رمان‌های او عبارتند از: آویشن قشنگ نیست، قناری‌باز، دکتر داتیس و گاماسیاب ماهی ندارد.

در قسمتی از کتاب صوتی دکتر داتیس می‌شنویم:

دلم می‌خواهد مثل قهرمان‌های فیلم لاواستوری پشت به کپه‌ی برف کنم و خودم را بیندازم روی این سفیدی سرد شاید آرام بگیرم. آن هم که آخرش بد تمام می‌شود. دلم می‌خواهد تایتانیک را دوست بدارم. نه نمی‌شود. هر چه فیلم عاشقانه بارها دیده ‌ام بی سرانجام بوده است. رها پیشنهاد کرد فیلم هندی تماشا کنیم. از رقص شعله روی خرده شیشه‌ها بدم می‌آید. نهایتا من ریک هستم تو باش ایلسا، اینجا بشود کازابلانکا. من اشلی هستم تو اسکارلت اوهارا، اینجا بشود آمریکای دوپاره. من دکتر ژیواگو هستم تو لارا، اینجا بشود روسیه انقلابی. آخرش می‌گویم عشق اگر خوش عاقبت بود که نمی‌کشید به سینما.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه 1
نمونه 2
نمونه 3
نمونه 4
۲۵ دقیقه
فصل اول: ابر - قسمت اول
۲۳ دقیقه
فصل اول: ابر - قسمت دوم
۲۴ دقیقه
فصل دوم: آفتاب - قسمت اول
۲۹ دقیقه
فصل دوم: آفتاب - قسمت دوم
۲۸ دقیقه
فصل سوم: باران - قسمت اول
۳۴ دقیقه
فصل سوم: باران - قسمت دوم
۲۹ دقیقه
فصل چهارم: تگرگ - قسمت اول
۳۰ دقیقه
فصل چهارم: تگرگ - قسمت دوم
۳۸ دقیقه
فصل پنجم: رنگین‌کمان - قسمت اول
۳۲ دقیقه
فصل پنجم: رنگین‌کمان - قسمت دوم
۳۶ دقیقه
فصل ششم: برف - قسمت اول
۳۷ دقیقه
فصل ششم: برف - قسمت دوم
۲۴ دقیقه
فصل ششم: برف - قسمت سوم
۲۱ دقیقه
فصل هفتم: مهتاب

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی دکتر داتیس
نویسنده
گویندهآرمان سلطان زاده
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۶ ساعت و ۵۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
۳۴۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی دکتر داتیس

علیرضا خاکسار
۱۳۹۷/۴/۱۰
خیلی خوشم اومد، از کتاب‌هایی هست که توی ذهنم میمونه، نویسنده از تجربه‌ی شخصی‌ش در دندون‌پزشکی کمک گرفته در شخصیت پردازی. ماجرای آدم متفاوتیه که در یک خراب‌آباد گرفتار شده. روحیه رمانتیک داره ولی محیط اطرافش خیلی خشنه، یک مایه‌ی ملیح عشقی هم وارد داستان میشه.... خلاصه خوب بود
عیاری بکتاش
۱۳۹۹/۱۱/۲۴
رمان خوبی بود نثر روانی هم داره صدای راوی هم گرم دلنشینش کرده. فقط زیادی ازاصطاحات پزشکی و دندانپزشکی استفاده کرده که برای عموم شاید قابل فهم نباشه. درکل من به شخصه لذت بردم به بقیه هم پیشنهاد میدم%
★★★★☆۴از۵ستاره
Drfatemehfe E
۱۳۹۹/۸/۶
از بهترین رمان‌هایی بود که خوندم، مخصوصا با صدای آقای آرمان سلطان زاده که خیلی خوب احساس دکتر اسماعیلیون رو منتقل میکنه...
و آرزوی آرامش برای آقای دکتر اسماعیلیون که همسر و فرزند عزیزشون رو توی سانحه هوایی اکراین از دست دادن🙏😔😔
س ض
۱۳۹۹/۴/۳
اولین اثری بود که از این نوییسنده شنیدم. بسیار نثر شسته رفته و خاصی داشتند. لذت بردم از شنیدن این کتاب. اجرای آقای سلطان زاده مثل همیشه عالی بود. شخصیت پردازی راوی هم کامل و بی عیب بود.
ا ا
۱۴۰۱/۳/۲
داستانی دلنشین، روان، ساده و گیرا، آقای اسماعیلیون نویسنده بسیار خوبی هستند موقعیتی که خلق کردند بسیار ملموس و آشناست. روح عزیزانشان شاد🌹🌹
Farkhonde safa
۱۳۹۹/۴/۱۵
داستان فوق‌العاده و مطابق انتظار خوانش جناب سلطانزاده هم بسیار دلنشین بود. کاش در توضیحات سازنده‌ی موسیقی متن یا نام قطعه هم ذکر می‌شد.
علی بهمنی
۱۳۹۹/۴/۸
داستان خیلی راحت و روان نقل شده، کند نبود و خوب روایت شده توسط نویسنده. و ارزش گوش دادن داشت و آقای سلطان زاده هم که عالیست.
........... kh
۱۳۹۹/۱/۵
کتاب بسیار عالی، آهنگ گس زمینه که در انتها احرا میشد تاثیر کلام رو دو چندان میکرد. تنها موضوعی که برای من کار رو سخت کرد سرعت پایین خوانش کتاب بود.
نسیم رمکی
۱۴۰۱/۱/۱۶
سلام داستانِ چندان مهیجی نبود ولی صدای گرم آقای سلطان زاده باعث‌شد‌من کتاب رو به اتمام برسونم در نهایت بد نبود
بهناز خانم
۱۳۹۹/۶/۱۶
بسیار عالی مخصوصا برای دانشجوهای دندانپزشکی دید خوب و واقعی را می‌دهد. مخصوصا با صدای خوش خواننده محترم
امید ایزدی
۱۳۹۸/۱/۲۶
اصلا نمیشه توضیح داد ک چ حسی به ادم میده فقط باید شنید و لذت برد از این کتاب 👏👏
sahar askari
۱۳۹۷/۵/۲۰
هم این کتاب وهم کتابهای دیگه ازاین نویسنده عالین💚💚💚💚💚👍👍👍👍👍👏👏👏👏
الهام سلیمی
۱۴۰۰/۱۲/۲۲
جالب بود. صدای اقای سلطان زاده به جذابیت داستان اضافه میکنه ولی از پایانش خوشم نیومد
M Rezazadeh
۱۴۰۰/۷/۱۱
خیلی به توصیف جزییات پرداخته شخصا حوصله گوش کردنشو ندارم اگه متنی شو میذاشت اینجاهاشو رد میکردم.
m hosseinnia
۱۴۰۰/۶/۲۵
کتاب عالی بود، فقط کاش صدا گذاری مقداری تعادل شد، بعضی لحظات خیلی صدا زیاد می‌شد، بعضی لحظات ضعیف
مشاهده همه نظرات ۳۴

راهنمای مطالعه کتاب صوتی دکتر داتیس

برای دریافت کتاب صوتی دکتر داتیس و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.