معرفی و دانلود کتاب مسکن، حومه، شهر

عکس جلد کتاب مسکن، حومه، شهر
قیمت:
۱۷۵۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب مسکن، حومه، شهر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مسکن، حومه، شهر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مسکن، حومه، شهر

در کتاب مسکن، حومه، شهر، تالیف نوربرت شوئنوئر، به تنها امید بقاء و دوباره زنده‌سازى شهرها، و حفظ هویت‌ها و خاطرات بصرى آنها، به ایجاد پلى بین خلیج اجتماعى و اقتصادى حومه‌ها با شهرهاى وابسته اشاره شده است.

رشد اقتصادى سال‌هاى پس از جنگ جهانى تأثیر بسیار بزرگى بر زندگى ساکنان شهرها گذاشت. این شرایط اقتصادى جدید مهاجرت ساکنان از شهرها به حومه را سرعت بخشید. وضعیتى که چندین دهه پیش توسط خانواده‌هاى ثروتمند شروع گردیده بود. دومین تأثیر شرایط فوق کاهش تعداد فرزندان در ترکیب شکل خانواده بوده که حاصل آن امروز نشان مى‌دهد که 31 خانواده‌ها بدون فرزند هستند. شاید در کتاب مسکن، حومه، شهر (cities suburbs dwellings) اینطور تصور شود که تغییر تدریجى جامعه از شهرنشینى به حومه‌نشینى متوقف خواهد شد. این اتفاق در واقع به‌ وقوع نپیوست. بر عکس، در حقیقت محرک اصلى براى زندگى حومه‌نشینى محیط مناسب آن براى رشد اطفال بود که سبب شد تمایل زندگى در حومه‌ها تغییر نیابد. 

بدون شک یکى از بزرگ‌ترین جذابیت‌هاى زندگى حومه‌نشینى، «رؤیاى زندگى آمریکایى» است. فقط حومه‌ها هستند که امکان مالکیت خانه‌هاى مستقل تک‌ واحدى را با قیمت مناسب فراهم مى‌نمایند. استفاده از وام بانکى، و امکانات دولتى نظیر استفاده مجانى از بزرگراه‌ها، و پرداخت عوارض شهرى کمتر، فاکتورهاى اقتصادى است که جذابیت خانه‌هاى حومه را بسیار زیاد مى‌نماید. 

زندگى در خانه‌هاى شهرى براى بسیارى از خانواده‌ها جذابیت خود را از دست داده است. عوارض شهرى در شهرها بسیار بالاست، جرایم و آلودگى هوا بیشتر است، و با تخریب تدریجى محیط‌هاى اجتماعى و اقتصادى شهرها، کیفیت زندگى بسیار بدتر شده و شهرها دیگر قادر نخواهند بود که حومه‌نشینان را به خود جلب نمایند. تا زمانى که شهرها سلامت و امنیت ساکنان خود را تأمین ننمایند، نمى‌توانند در بازار مسکن با حومه‌ها رقابت نمایند. 

نوع مسکن شهرى بر محیط‌هاى زندگى شهرى تأثیر به‌ سزایى داشته است. از آن جا که برخى از اصول طراحى شهرها و شکل خانه‌ها به گونه‌اى است که کنترل فضاها توسط ساکنان به نحو مطلوبى امکان‌پذیر است، امنیت در شهرها با هزینه بسیار ناچیزى تأمین مى‌گردد. اگر برنامه‌ ریزى و سیاست‌ گذارى مسکن هوشمندانه انجام پذیرد و به عوض احداث ساختمان‌هاى بلند مرتبه مجزا، سیاستى اعمال شود که از آن طریق تأمین مسکن اقشار مختلف جامعه به شکل مجموعه‌هاى مسکونى با ارتفاع متوسط، استوار بر اصول طراحى فضاهاى باز توسط بدنه‌هاى ساختمانى امکان‌پذیر گردد، کیفیت زندگى شهرى به طرز چشمگیرى افزایش خواهد یافت.

در کتاب مسکن، حومه، شهر شاهد هستیم که سیاست‌گذارى براى احداث مجموعه‌هاى چند عملکردى با بخش مسکونى یکى دیگر از ابزارهاى اصلى براى بهبود کیفیت‌هاى اجتماعى، اقتصادى و زیست محیطى فضاهاى شهرى است. این سنت و الگوى کارآمد کاربرى زمین، براى پاسخگویى، نیاز به زمان دارد. براى شهرهایى مثل پاریس، نوعى جنب و جوش، سرزندگى و غناى فرهنگى را به ارمغان مى‌آورد، که توسط تعداد قابل توجهى از ساکنان مورد تحسین قرار مى‌گیرد، در حالى‌که هنوز به کمال نرسیده است، و فاقد حمایت همگانى اقشار جامعه با طیف درآمدهاى مختلف است. احداث فضاهاى شهرى تک‌ عملکردى زمانى به کار گرفته شد که ذغال سنگ تنها منبع انرژى بود، این شیوه براى جداسازى واحدهاى مسکونى و محله‌ها از آلودگى‌هاى ناشى از فعالیت‌هاى صنعتى و تجارى مورد استفاده قرار مى‌گرفت. این شرایط دیگر ادامه ندارد. 

نوربرت شوئنوئر (Norbert Schoenauer) یک معمار و اصلاح‌طلب مسکن است. او در سال 1923 در رومانی متولد شد و در سال 2001 در مونترال درگذشت. تمام تحقیقات نوربرت به درک و بهبود طراحی مسکن پرداخته شده است. او در سال 1945 لیسانس معماری خودش را از دانشگاه فنی سلطنتی بوداپست در مجارستان اخذ کرده و پس از آن به کپنهاک رفت. او استاد گروه معماری بود.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: شهرها بعد از جنگ جهانى دوم
فصل دوم: حومه بعد از جنگ جهانى دوم
فصل سوم: خانه‌هاى تک‌واحدى مستقل
فصل چهارم: خانه‌هاى حیاط مرکزى
فصل پنجم: خانه‌هاى شهرى
فصل ششم: مجموعه مسکونى اشتراکى
فصل هفتم: آپارتمان‌هاى بلند
فصل هشتم: برج‌هاى مسکونى
فصل نهم: آپارتمان‌هاى با دسترسى مرکزى
فصل دهم: مجتمع‌هاى مسکونى با ارتفاع متوسط
فصل یازدهم: مجتمع‌هاى مسکونى جمعى
فصل دوازدهم: ساختمان‌هاى چند عملکردى
نتیجه‌گیرى

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مسکن، حومه، شهر
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات روزنه
سال انتشار۱۳۸۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۸۰
زبانفارسی
شابک978-964-334-097
موضوع کتابکتاب‌های معماری
قیمت نسخه الکترونیک
۱۷۵۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مسکن، حومه، شهر

علی شاه رخی
۱۳۹۷/۴/۲۲
کناب مفیدی برای شناخت انواع ساختمان‌ها و سیر تاریخی که برشون گذشته است ولی در این نسخه دیجیتال نمی‌تونید عکس‌های کناب رو ببینید و این نقطه ضعف رو داره متاسفانه.
Hoda Ghoreyshi
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
یکی از ایرادهای این نسخه، غلط‌های املایی بود. تعدادی از اسم‌ بناها که در صفحات آخر بصورت انگلیسی درج شده‌اند، اشتباه نوشته شده‌اند.
Zia Karkin
۱۳۹۷/۱/۵
بسیار کتاب مفید برای شناخت شهر و ساحات باستانی میباشد بعداز رهنمایی این کتاب میتوانیم از یک شهر تا جای به صورت درستر استفاده نمایم تشکر.
حمید رضا یزدان پناه
۱۳۹۷/۱۰/۱۵
میتونه الگو باشه
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه کتاب مسکن، حومه، شهر

برای دریافت کتاب مسکن، حومه، شهر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.