معرفی و دانلود کتاب شبیه صدام

عکس جلد کتاب شبیه صدام
قیمت:
۲۹۲۵۰ تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب شبیه صدام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شبیه صدام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شبیه صدام

کتاب شبیه صدام مجموعه‌ای از خاطرات یک معلم عراقی به نام میخائیل رمضان (بدل صدام حسین) است که به خاطر شباهت زیادش به صدام حسین، در سال 1979 توسط یکی از نزدیکانش به حزب بعث معرفی شد.

میخائیل رمضان پس از انجام یک عمل جراحی، تا سال 1997 نقش بدل صدام را در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و نظامی بازی می‌کرد. رمضان در این کتاب اسرار زیادی را فاش کرده است. او دیدارهایی با حسنی مبارک و یاسر عرفات داشت که آن‌ها متوجه نشدند که او صدام نیست. رمضان در نهایت با کمک نیروهای کرد و سازمان سیا به ترکیه فرار کرد. سپس از ترکیه به آمریکا رفت.

از آغاز خلقت تاکنون، شکل رژیم‌های حاکم و نوع آن‌ها متفاوت بوده است؛ تا آن‌جا که انواع حکومت‌ها و رژیم‌های حاکم، به نحوی، بیان‌گر پذیرش جامعه از این نوع حکومت یا آن نوع دیگر است. بررسی‌های متعدد در این زمینه نشان می‌دهد که در دوران گذشته نیز شیوه‌هایی مشابه شیوه‌های معاصر از جمله در زمینه انتخاب نوع حکومت و حاکم وجود داشته است. سپس نظریات اولیه افلاطون درباره ایجاد جمهوریتی مطرح شد که بعدا جمهوری افلاطون نام گرفت. افلاطون در جمهوریت خود تأکید کرد که حاکم باید فیلسوف باشد.

بعد از افلاطون، نوبت به فارابی رسید تا در «مدینه فاضله» بیش از دوازده ویژگی را مطرح کند. این ویژگی‌ها باید در کسی که در این شهر حکومت می‌کند، وجود داشته باشد. این نظریات آن‌گاه افکار و اندیشه‌های زیادی را در پی داشت که بیشتر آن‌ها حول محور چگونگی انتخاب نوع حکومت، حاکم و صفاتی که لازم است حاکم دارای آن باشد، دور می‌زد. اینک در جهان معاصر و در آستانه ورود به هزاره سوم، انواع متعددی از رژیم‌های حاکم وجود دارد که بیشتر آن‌ها به شیوه دمکراتیکی که اقوام و ملت‌های مختلف آن را اتخاذ کرده‌اند، عمل می‌کنند؛ به نحوی که این دموکراسی به شمشیری در مقابل همه طاغوتیان حاکم تبدیل شده است.

دولت و جامعه ملت عراق به دلیل داشتن سوابق تاریخی و ریشه‌دار، برای ملت‌های جهان شناخته شده و پیوسته یکی از ملت‌هایی بوده است که مشعل نور و هدایت را برای دیگر ملت‌ها بر دوش داشته است. این ملت گرفتار دوران‌های تاریک بسیاری شده است؛ اما دوران سیاه حکومت طاغوتی «صدام»، دردناک‌ترین دوران‌ها برای این ملت است؛ چرا که صدام هیچ یک از صفاتی را که در گذشته و حال برای حاکم قائل شده‌اند، نداشت. او تنها از راه سرنیزه و به شیوه‌ای روی کار آمد که برای جوامع جدید و قدیم پذیرفته نیست.

درد و رنج‌های ملتی را تصور کنید که در سایه حاکمیت رژیمی به سر می‌برد که در آن فقط به زور ایمان دارد؛ در حالی که دیگر ملت‌ها از نعمت آزادی و دموکراسی برخوردارند. هرچند این آزادی و دموکراسی در بعضی نظام‌ها جزئی است، اما وجود دارد.

ولی در عراق هیچ خبری از آزادی نبود. انسان عراقی فقط نامی از آزادی و دموکراسی شنیده بود. صدام، به زور سرنیزه، کوشیده بود تا شخص عراقی را از مفاهیم انسانی و اخلاقی، که میان این ملت ریشه‌دار است، تهی کند. این از پستی دنیا است که انسانی مانند صدام بر ملتی چون ملت عراق مسلط شد. چگونه است مردی که از کوچک‌ترین ملاک‌های فرهنگی برخوردار نبود، بر ملتی حاکم شد که حداقل درباره آن می‌توان گفت که ملتی با فرهنگ است.

چگونه است که نادانی برتر از علم می‌شود و تاریکی پسندیده‌تر از نور است؟ در چه دورانی و در کجا این گونه بوده است؟ در چه زمانی شیران تحت حاکمیت سگان بوده‌اند و عقاب‌ها از کلاغ‌ها می‌ترسیده‌اند؟... و چرا چنین بود؟ چرا؟

هنگامی که هرودوت از این منطقه دیدار کرد در کتاب تاریخ خود درباره برگ جو نوشت که پهنای آن به اندازه گوش فیل است. او می‌نویسد: «درختان خرما را ملاحظه می‌کنیم که مرکز و جنوب عراق را پوشانده‌اند؛ به نحوی که خرمای عراق از نظر قیمت معادل با فلزات گران‌بها است.» ادبا در کتاب‌های خود و شعرا در قصیده‌هایشان از بغداد سخن‌ها گفته‌اند.

آن‌ها درباره دجله سرشار از خیر غزل‌ها سروده‌اند. ادبیات در عراق با خون فرزندان آن آمیخته شده است. در بغداد و دیگر شهرهای عراق مجالس ادبی با شکوهی برگزار بوده و ادب عرب، درخششی را که در عراق شاهد آن بوده است، در جای دیگری سراغ ندارد. عراق، مهد همه هنرها و ادب‌هاست. عراق سرچشمه همه خوبی‌هاست. اصول ارزشمند و گران‌بها ریشه در عراق دارد. عراق، مثل همه خوبی‌هاست. البته همه این ویژگی‌ها به قبل از کودتای سال ۱۹۶۳ باز می‌گردد.

در بخشی از کتاب شبیه صدام می‌خوانید:

تاریخ تولد صدام نیز ساختگی است؛ زیرا تا سال ١٩٧٥، تاریخ ولادت کودکان به دقت ثبت نمی‌شد. تاریخ تولد متولدان ژانویه تا جولای، در ماه جولای با عنوان متولدان نیمۀ اول سال، و تاریخ تولد کسانی که از جولای تا ژانویه به دنیا می‌آمدند، با عنوان متولدان نیمۀ دوم سال به ثبت می‌رسید. در واقع، صدام در نیمۀ دوم سال ١٩٣٩ به دنیا آمد و پس از ازدواج اولش تصمیم گرفت دو سال به سن خود اضافه کند تا با همسرش، ساجده خیرالله، هم سن و سال شود؛ زیرا در عراق این یک امر نامتعارف است که مردی با زنی بزرگ‌تر از خود ازدواج کند. به همین دلیل و به خواستۀ خودش، تاریخ تولدش دو سال قبل از آن و در ماه آوریل ثبت شد. همچنین او می‌خواست میان تاریخ تولد خود از نظر تقویم سال هجری با میلاد حضرت رسول اکرم تناسب و ارتباطی پدید آورد.

فهرست مطالب کتاب

فهرست
کتاب اول
مقدمه
فصل یکم
دردسر شباهت با صدام
مشروح دیدار با صدام
من و اکرم
صدام تکریتی کیست؟
فصل دوم
اتاق تاریک
عمل جراحی زیبایی
اولین حضور در صحنه
فصل سوم
جنگ با ایران
حکایت‌های رعب‌آور
فیلم‌های رعب‌آور
اشغال کویت
خوشحالی نافرجام
قیام مردمی
مرگ جلادان
آسیاب رژیم
فصل چهارم
وحشت صدام از میشل عفلق
صدام حتی به حزب بعث هم وفادار نیست
صدام و اسرائیل
نگرانی‌های صدام
کتاب سری؛ نوشته صدام حسین
دیدارها
فصل پنجم
صدام و شیعیان
سال‌های مرموز
تشکیلات آهنین رژیم
دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم
صدام و تغییر سرشت ملت عراق
حاکمیت مرگ در عراق
صدام و جادوگران
بدلی دیگر
بدل بزرگ‌تر
بدل حاکم
کتاب دوم
مقدمه
فصل یکم
تولد نادیه
ترور مهدى؛ شبیه دوم صدام
فرار حجت‌الاسلام سید محمدباقر حکیم
حسین کامل و ازدواج او با رغد و اختلافات خانوادگى
ربوده شدن شبیه صدام
فصل دوم
مذاکرات بر سر بازگرداندن شبیه صدام
ملا برزنجى در زندان و انواع شکنجه
حسین کامل و تأسیس گارد ویژه
صدام، آغاز کننده جنگ شهرها و کاربرد سلاح شیمیایى
عدى ملا را با اسید نیتریک سوزاند
صدام شبیه سوم را به خدمت مى‌گیرد
حمله‌های عراق به کشتی‌ها
فصل سوم
تولد صالح
تلاش براى ترور صدام در داخل قصر با استفاده از سم
عدى براى صدام بحران ایجاد مى‌کند
مأموریت برزان در ژنو
صدام و شایعه عفو دروغین کُردها
دیدار اعضای اتحادیة میهنى با شبیه صدام
فصل چهارم
صدام حزب الدعوه را متهم به ربودن هیئت کُرد مى‌کند
کمین معارضان نزدیک در ورودى کاخ
شبیه و مراسم ویژه خانواده صدام
صدام دستور محاصره ‌اقتصادى سلیمانیه را صادر مى‌کند
مشکلى که با دخالت وزیر حل مى‌شود
ژنرال ماهر عبدالرشید و چالش با صدام
سمیر الشیخلى و روابط مشکوک با ریچر
فصل پنجم
محاصره تسلیحاتى ایران از جانب امریکا
به‌ کارگیرى سلاح شیمیایى و میکروبى توسط على حسن‌ المجید به‌ دستور صدام
صدام در پس سقوط هواپیماى امریکایى
ربوده شدن آمنه و دو فرزندش
فصل ششم
رژیم روى قتل آمنه و دو فرزندش سرپوش گذاشت
ترور آیت‌الله سید مهدى حکیم
صدام دستور حمله شیمیایى به حلبچه را صادر کرد
عدى در پشت پرده ربوده شدن و قتل آمنه و دو فرزندش
حکایت دلدادگى صدام به سمیره شابندر
عدى ترورسیم را به سوئیس منتقل مى‌کند
فصل هفتم
تحلیل شخصیت صدام
تلاش براى ترور عدى
صدام در پس پرده کشته شدن عدنان خیرالله
جدا شدن قصى از لمیاء
آمریکا صدام را براى ایفاى نقشى مناسب نامزد مى‌کند
فصل هشتم
ظهور دوباره لطیف و طرح ترور صدام
اعدام بازوفت
اختلافات عراق و کویت
اشغال کویت
شبیه صدام در کویت
بازداشت شبیه صدام و صوفیا در کویت
فصل نهم
شبیه صدام و صوفیا در زندان امنیت ویژه
فصل دهم
سفر صوفیا
بار دیگر لطیف
برملا شدن عملیات
صدام وفادارى مرا نسبت به خودش بار دیگر مى‌سنجد
سخنان ابومحمد
تماس با لطیف
عدى در پى لطیف مى‌گردد
خدعه تبلیغاتى متحدان به صدام
خطر بمباران هوایى و خطر صدام
یک بار دیگر وجود علامت در جلو در خانه
دیدار با شبیه عدى
عدى در صدد توهین به من است
رژیم در سراشیبى سقوط
جهالت نظامى صدام
خسارتى سنگین به علت حماقت صدام
پس از قیام
رژیم خودش را مى‌خورد
انتفاضه صدام را ذلیل کرد
فرار از جهنم
اقدام خارق‌العاده صوفیا
با سرنگونى صدام موافق‌اند، اما اقدامى نمى‌کنند
صدام درس عبرت نمى‌گیرد

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شبیه صدام
نویسنده
مترجممحمدنبی ابراهیمی
ناشر چاپیانتشارات سوره مهر
سال انتشار۱۳۹۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۱۶
زبانفارسی
شابک978-964-506-927-6
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
۲۹۲۵۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شبیه صدام

محمدرضا جابری
۱۳۹۹/۸/۶
در این که صدام شخص جنایت کاری بوده است شکی نیست اما با توجه به زمان تألیف و چاپ این کتاب که در زمان حیات صدام و قبل از حمله آمریکا به عراق به بهانه داشتن سلاح شیمیایی انجام گرفت تالیف آن بیشتر در راستای آماده کردن اذهان مردم دنیا برای این حمله نظامی و مسلط شدن آمریکا بر ذخایر نفتی عراق بوده است در زیرا این کتاب در نهایت آمریکایی‌ها را به عنوان یک ناجی معرفی می‌کند که مردم عراق را از دست این جنایت کار نجات داده است مخصوصاً شیوه فرار میخائیل خود دلیلی بر این ادعا میباشد.
در انقلاب انتفاضه عراق که بعد از جنگ کویت اتفاق افتاد مردم عراق در یک قدمی شکست صدام بودند اما همین آمریکا با برداشتن تحریم‌های نظامی و رساندن مهمات به نیروهای بعثی مانع این پیروزی شد ولی حالا اولاً میخائیل را نجات میدهد در صورتیکه او شهروند آمریکایی نیست بلکه یک عراقی است در کشور خودش و بعد هم ملت عراق و بلکه مردم منطقه را و تفکر یا اوللا الباب والسلام.
Ahmad Ah
۱۳۹۹/۲/۶
بنظر من میخائیل رمضان در اصل با این کتاب میخاد خودشو تبرئه کنه و دروغهایی تو کتاب آورده مثلا ادعا میکرد که اگر مردم حکومت رو در دست بگیرن حاضره خودشو معرفی کنه تا مردم راجبش تصمیم بگیرن ولی هیچوقت اینکارو نکرد و یا مثلا خودشو جدایی از جنایت‌های صدام آورده خودش در بخشی از کتاب میگه یه جاهایی خلق و و خوی صدام رو پیدا کردم این چنین شخصیتهایی مثل بدل عدی صدام حسین (لطیف یحیی) که درسته از عراق فرار کردن ولی اینا بخاطر جونشون از عراق فرار کردن شخصیتی مثل لطیف یحیی بدل عدی تا همین امروزم داره برای صدام سینه میزنه طرفدار صدامه بنظر من میخائیل رمضان کمتر از صدام جنایت نکرده و از اون سمتی که داشته راضی بوده و دلیل فرارش از عراق ترس از سرنوشتی رو داشته که سر حسین کامل و صدام کامل امده بوده حالا هم منتظر یه فرصته تا به عراق برگرده و دوباره نقش صدام رو بازی کنه همونطور که میبینید و میشنوید صدام زندس و در اصل این نقشه خود میخائیل رمضانه برای احیای دوباره حزب بعث و امریکا اونو برای عراق تو آب نمک خوابونده همونطور که خودشم اشاره میکنه از طرف کمونیست‌ها بهش پیشنهاد میدن تا بعد از صدام نقش صدام رو بازی کنه و جای صدام رو بگیره این کتاب خیلی تناقضات داره و خیلی حرفاروهم نزده مثل ترور عدی صدام حسین که به دست حزب الدعوه عراق صورت گرفت و عدی تا پای مرگ رفت و یا در جریان جنگ دریایی ایران و عراق میگه ایران پاسخی به حمله به سکوهای نفتی نداد درصورتی که جنگ نفت کش‌ها معروفه که موجب شد حتی ناو روسیه هم مورد هدف قرار بگیره و غرق بشه و خیلی اتفاقات دیگه و تو جریان انتفاضه شعبانیه به خیلی چیزا اشاره نکرد درصورتی که بارها این داستان رو بصورت مکرر تو کتاب اورده و به جریان خیر الله طلفاحم نصفه نیمه اشاره میکنه
سید احسان حسینی
۱۴۰۰/۱/۵
با خوندن کتاب بیشتر متوجه میشیم صدام چه انسان پست و جنایتکاری بود و با برهه‌ای از تاریخ عراق بهتر آشنا میشیم.
وقتی این کتاب رو بخونیم بهتر میفهمیم اشخاصی مثل شهید صدر و آیت الله خوئی چقدر شجاع و نابغه بودن که در مقابل این ظالم ایستادن. اینکه آیت الله خوئی در مقابل چنین آدمی بتونه ایستادگی کنه و کلمه‌ای به نفع عراق یا به ضرر ایران نگه، نشان از یک مجاهدت و نبوغ عالی داره.
Dr S AZIZIAN
۱۴۰۰/۱۱/۲
ممنون از انتشار کتاب در کتابراه.
و اما در مورد آقای میخاییل رمضان: اگر یک ذره فقط یک ذره مردانگی و شرف و وطن دوستی داشت خودش را فدای ملت می‌کرد و شاید کل تاریخ خاورمیانه عوض می‌شد. با ۱۹ سال همکاری با صدام در تک تک جنایات ایشان شریکی.
داعیه وطن پرستی و انسان دوستی نکن تو خودت از صدام مقصرتری
hamed azari
۱۳۹۹/۹/۲۰
کتاب خوبی بود ولی میخائیل رمضان هم شریک جنایات صدامه
از اول که گفت یه دختری رو رئیس زندان پیشنهاد داد که من رد کردم ولی در ادامه کتاب گفت که میدیدم که داره خلق و خوی من شبیه صدام میشه.
امریکا منجی عراق نبود. امریکا عراق رو نابود کرد و ذلیل
سرنوشت هر ملتی دست خود اون ملته
مریم طالبی
۱۳۹۶/۱۲/۱۵
کتاب در زمان حکومت صدام نوشته شده و اکنون مسایل مطرح شده در ان قدیمی و فاش شده است و جز دو سه مورد جالب در مورد مسایل درونی حکومت مطلب جدیدی ندارد. علاوه بر اینکه نام صدام برای ما ایرانیها خیلی ازار دهنده است و در مدت خواندن کتاب خیلی ازرده خاطر بودم. در مجموع کتاب با ارزشی نیست.
حمیده گیلانی
۱۳۹۸/۲/۱
کتاب خوبی بود از زبان کسی که ناچار شده 19 سال در کنار صدام باشه و طبیعتا از خوی وحشی او و پسرانش و اطرافیانش بخوبی باخبر شه لابلای داستان از جنایتها و فجایع گفته میشه که خواندنش تحمل میخواهد بنظر من نیمه دوم داستان جذابتر از نیمه اولشه ارزش خوندن داره
Hosein Jamalabadi
۱۴۰۰/۱۰/۱۲
بسیار کتاب استثنایی و عالی، ک نشون میده امثال این صدام بدتر از حیوون چقدر از مرگ میترسن، همون‌طور ک امام خمینی ره گفت اگه با دین ما بازی کنید با دنیاتون بازی میکنیم، نقطه ضعف همه این بدان و صهیونیست‌ها مرگه و مرگ.
فیروزه اسحاقی
۱۳۹۷/۸/۱۴
بعد خوندن کتاب متوجه شدم صدام یه بیمار روانی بوده و جامعه وخانواده مقصر این رویدادن چه بسا درکودکی رفتار بهتری باهاش میشد اینقدر جنایت کار نمیشد اگر کودکی بطور نامشروع بدنیا اونده این تقصیر اون نیست
رضا پوری زاده
۱۴۰۰/۵/۱۴
طرف دروغگوی بسیار بدیع و بعضی جاهاش حتی حرفهای خودش رو هم نقض میکنند و متناقض گو هستش و کلا از دید آمریکایی‌ها نوشته و حتی نویسنده باید در مورد دشمنش هم انصاف داشته باشه که ایشون اینجور نیستن
Bahar Afshar
۱۴۰۰/۶/۲۶
به نظرم چنین شخصی وجود خارجی اصلا نداشته و فقط تلاش شده یک داستان خوب نوشته بشه چون به هیچ وجه هیچ نشونه‌ای از طرف نیست نه مصاحبه نه عکس و نه... گفته میشه ناشر هم حتی ندیدش
Milad mahtabi
۱۳۹۸/۱۱/۷
جاهایی که تحریف شده بود کاملا واضح بود کتاب‌ها مثل انسان‌ها میمون از لحن حرفاشون میشه فهمید دروغ میگنیا راست میگن این کتاب هم دروغ‌هایی توش بود
Dariuodh
۱۴۰۱/۹/۱۶
کتاب خوبی بود.
بعد از خوندن کتاب، احترامم نسبت به رزمندگان و... بیش از قبل شد.
چرا که اگر نبودن، حیوانی مثل صدام میتونست چه کارهای بر سر این ملت و خاک بیاره.
aghi Mousavi
۱۳۹۷/۱۰/۱۳
مدتها پی این کتاب بودم. متن و موضوع مورد علاقه‌ام بود و درشناخت بهتر این ملعون کاملا گویاست. این کتاب ارزش دفاع و شهدا رو یاداوری میکنه
Hamed Zeyghami
۱۳۹۸/۶/۱۹
از نظر بنده کتاب خوبیه ولی کامل نیست، بسیار محتمل هست که این کتاب سانسور شده باشه، ولی در کل جالب بود
مشاهده همه نظرات ۳۴

راهنمای مطالعه کتاب شبیه صدام

برای دریافت کتاب شبیه صدام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.