معرفی و دانلود کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم)

عکس جلد کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم)
قیمت:
۳۵۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم)

کتاب پنجم از مجموعه کتاب های تحلیلی سهراب سپهری

"صدای پای آب "منظومه بلندی است که در سال 1343 در محلی بین شهر "کاشان" و "مشهد اردهال"به نام روستای "چنار" سروده شده است. رابطۀ این روستا با سهراب سپهری را از زبان خواهرش می خوانیم:

"در این آبادی (چنار) باغی سرسبز و پردرخت به خواهر بزرگ سهراب تعلق داشت. وی برای تنها بودن و پرداختن به شعر و نقاشی گاهی به آنجا می­رفت. زمانی که دسته جمعی به این دهکدۀ کوچک کم­جمعیت می رفتیم، سهراب می­گفت جمعیت چنار با ورود ما دو برابر می­شود. این آبادی را آب قناتی سیراب می­کرد که سرچشمه­اش از این باغ سر درمی­آورد. جوی سیمانی پهنی، آب را پس از گردش به دور ساختمان و گذر از حوضخانه، به بیرون باغ می­بُرد. سهراب به محض ورود به باغ، کفِ جوی را از خزه و سنگریزه پاک می­کرد. جوی آب نفسی می­کشید و روشنی و طراوت را باز می­یافت. شب­ها آسمانِ پر از ستاره آنقدر به زمین نزدیک می­شد که دست انسان به ستاره­ها می­رسید. جز صدای پای آب در شب­های ساکت و وهمناک، صدای دیگری به گوش سهراب، مسافر تنهای این دیار مهجور نمی­رسید. دهکده زیبا و کوچک گلستانه، که الهام­بخش سهراب در سرودن شعری به همین نام است در فاصله­ای نه چندان دور از "چنار" واقع بود.

سهراب گاهی هم تنها به این باغ می­رفت. در یکی از سفرها، در خلوت و سکوت و انزوای باغ و در تک اتاق روی پشت بام، که "اتاق سهراب" نام داشت، منظومه "صدای پای آب" خلق شد. در اینجا می­کوشم چیزهایی را که از زبان سهراب در مورد این منظومه شنیدم را باز گویم. در مصرع: "قتل یک شاعر افسرده به دست گل یخ"، در آغاز به جای کلمه گل یخ،گل سرخ آمده بود. هنگامی که هشت کتاب زیر چاپ رفت - که هر کتاب باید از زیر صافی سانسور و ممیزی می­گذشت- سهراب می­گفت اگر تغییر زیادی از من بخواهند، از چاپ کتاب صرف­نظر می کنم. سرانجام از او خواستند به جای کلمه "گل سرخ" از واژه گل یخ استفاده کند.

این نوع تحلیل و تفسیر از مجموعه‌ی اشعار هشت کتاب در نوع خود بدیع و تازه است و چه بسا در ادبیات معاصر و شعر نو اولین کار مفصلی است که تاکنون به رشته‌ی تحریر در آمده است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات کلیدر
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۰۰
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های نقد و بررسی، کتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه الکترونیک
۳۵۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم)

Hemmat .N
۱۳۹۵/۶/۲۱
مجموعه‌ی نگاه ناب که شرح و تفسیر کتاب هشت کتاب سهراب سپهری است کتاب بسیار مفید و ارزشمندی است که نویسنده تلاش کرده است که تا جایی که نیاز است به شرح دشوار ی‌های این کتاب بپردازد. چون حجم کتاب اولیه بسیار زیاد است این کتاب به هشت بخش تقسیم و هر قسمتی به شرح یکی از قسمتهای کتاب هشت کتاب سهراب پرداخته است. این شیوه هم خرید کتاب و هم مطالعه آن را آسانتر کرده است.
Heliya Moghaddam
۱۳۹۹/۵/۲۳
بنظر من این مجموعه کتاب مفیدترین و خالص‌ترین شناخت رو از شاعر در اختیار میزاره...
خدا قوت به آقای ضرابیها
فقط نمیدونم کتاب به این خوبی چرا چاپ نمیشه و برای خرید نیست
هرچی گشتم نبود
لطفا اگه کسی اطلاعی داره برا خرید اعلام کنه
ممنون میشم
حسین خلیفه قلی
۱۳۹۶/۵/۳۱
خوب اما تفسیر صرفا عرفانی بدون اشاره به علت گرایش سهراب به عرفان. در عین حالی که او هم مذهب را و هم سیاست را به چالش کشیده
Vahid Khanlar
۱۳۹۶/۱/۲۴
بسیار بدیع وسرشار ازالهامات
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم)

برای دریافت کتاب نگاه ناب: صدای پای آب (کتاب پنجم) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.