معرفی و دانلود کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه

عکس جلد کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه
قیمت:
۳۸۰۰۰ تومان - 6.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه

کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه بازنویسی‌ای از داستان کلاسیک فارسی «سمک عیار» نوشتهٔ «فرامرز بن خداداد ارجانی» است که مصطفی اسلامیه با اقتباس از این اثر معروف، قصه‌ای جذاب و شنیدنی از دل تاریخ و فرهنگ ایران زمین خلق کرده است.

درباره کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه:

حدود قرن شش هجری، فرامرز بن خداداد ارجانی سمک عیار (Samak-e Ayyar) را به زبان فارسی نوشت. محتوای این اثر شامل داستان‌های عامیانه‌ای است که اکثرشان در سرزمین ایران و نزدیک آن رخ می‌دهند. شخصیت اصلی داستان نیز پهلوانی مشهور و نام‌آور به اسم سمک عیار است که در طی ماجراهایی که پیش می‌آید با فردی به اسم «خورشید شاه» پیوند برادری می‌بندد.

شروع قصه سمک عیار از جایی است که پادشاه حلب که «مرزبان شاه» نام دارد، در آرزوی فرزندی است که سلطنتش را بعد از او به دست بگیرد. تا زمانی که با دختر پادشاه عراق ازدواج می‌کند و صاحب پسری می‌شود و نام او را «خورشید» می‌گذارد. بعد از مدتی خورشیدشاه بزرگ می‌شود و در دوران جوانی هنگام شکار یک گورخر با دختر پادشاه چین به اسم «مه پری» آشنا می‌شود.

دل بستن خورشیدشاه به مه‌پری تمام زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و تصمیم می‌گیرد برای به دست آوردن او راهی سرزمین چین شود. پس از گذراندن حوادث و ماجراهای سختی که برایش پیش می‌آید، تصمیم می‌گیرد به سیره عیاران و جوان‌مردان زندگی کند و راه آن‌ها را پیش گیرد و در این میان با سمک عیار آشنا می‌شود و با هم در دل ماجراهای جذابی پا می‌گذارند.

کتاب سمک عیار و خورشید شاه درواقع به شکلی فشرده این داستان را روایت کرده و مصطفی اسلامیه با حفظ سبک و زبان اثر آن را بازنویسی کرده است. او در این کتاب سعی کرده تا حد ممکن حاشیه‌ها و شخصیت‌های فرعی را که ارتباط اندکی با داستان اصلی دارند، حذف کند تا جذابیت داستان حفظ شود. وی همچنین به دلیل اینکه بخش‌های زیادی از کتاب اصلی از بین رفته و داستان به شکل گنگی تمام می‌شود، پایان آن را به سبک خود نگاشته و داستان همهٔ شخصیت‌ها را به سرانجام رسانده است. همچنین کتاب حاضر با استناد به متن اصلی نوشته شده و جزئیات آن با کمی تغییرات کنار هم دوباره چیده شده‌اند.

فیلم‌های اقتباس شده بر اساس کتاب سمک عیار و خورشید شاه:

در سال 1353 مجموعه تلویزیونی «سمک عیار» به کارگردانی «محمدرضا اصلانی»، «باربد طاهری» و «واروژ کریم مسیحی» ساخته شد. این سریال در سال 1354 در تلویزیون ملی ایران پخش شد که به‌عنوان اولین مجموعه تلویزیونی رنگی در ایران به شمار می‌آید.

کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه مناسب چه کسانی است؟

اگر به ادبیات کهن فارسی و داستان‌های عامیانه علاقه دارید، از شنیدن این کتاب صوتی لذت خواهید برد.

با مصطفی اسلامیه بیشتر آشنا شویم:

این نویسنده در سال 1320 در تهران به دنیا آمد و به‌عنوان زندگی‌نامه‌نویس، مترجم و نمایشنامه‌نویس شروع به فعالیت کرد. او در ابتدا در مدرسه دارالفنون تحصیلات خود را آغاز کرد و در 19 سالگی وارد رادیو شد و حدود یک سال در آن جا به نقش خوانی رادیو پرداخت. مصطفی اسلامیه پس از آن وارد روزنامه اطلاعات شد و به‌عنوان روزنامه‌نگار فعالیت خود را از سر گرفت.

وی چند سال بعد به مؤسسه انتشارات فرانکلین رفت و به‌عنوان نمونه‌خوان و کمک مترجم در آن‌ها مشغول شد. سرانجام او در سال 1394 در تهران درگذشت. از آثار دیگر اسلامیه می‌توان به ترجمه‌ی کتاب «میلیونر زاغه‌نشین» و نگارش کتاب «ایبسن و استریندبرگ» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه می‌شنویم:

از جانب دیگر، سمک و سرخ‌ورد شب و روز راندند تا به درهٔ بغرایی رسیدند. سمک نگاه کرد. آن لشکرگاه دید و آن مردمان به خدمت ایستاده. سمک عجب داشت. در بارگاه رفت و خدمت کرد. خورشید شاه چون سمک را دید نیم قیام نمود و او را پیش خود بنشاند. سمک عیار گفت: «ای شاهزاده. چگونه افتاد که با این سپاه پیوستی؟ مه‌پری کجاست؟»

خورشید شاه زبان برگشاد و همه احوال شرح داد. سمک چون احوال مه‌پری و به قلعهٔ شاه فرستادن بشنید، آهی بکرد چنان که همگان گفتند: «این سمک تو را چه رسید؟» سمک گفت: «ای شاهزاده! از این بتر چه خواهی که مه‌پری را به صد غصه از دست مهران وزیر و قزل ملک به در آوردی بر دست پسر دایه شروانی باز دادی؟...»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۱ دقیقه
شناسنامه کتاب
۲۴ دقیقه
پیشگفتار
۱ دقیقه
پشت جلد
۱۸ دقیقه
بخش یک
۱۸ دقیقه
بخش دو
۱۹ دقیقه
بخش سه
۸ دقیقه
بخش چهار
۱۷ دقیقه
بخش پنج
۲۰ دقیقه
بخش شش
۱۹ دقیقه
بخش هفت
۲۰ دقیقه
بخش هشت
۱۷ دقیقه
بخش نه
۲۰ دقیقه
بخش ده
۱۹ دقیقه
بخش یازده
۱۵ دقیقه
بخش دوازده
۱۶ دقیقه
بخش سیزده
۱۶ دقیقه
بخش چهارده
۱۳ دقیقه
بخش پانزده
۱۱ دقیقه
بخش شانزده
۱۴ دقیقه
بخش هفده
۱۴ دقیقه
بخش هجده
۱۵ دقیقه
بخش نوزده
۱۴ دقیقه
بخش بیست
۱۴ دقیقه
بخش بیست و یک
۱۱ دقیقه
بخش بیست و دو
۷ دقیقه
بخش بیست و سه
۱۱ دقیقه
بخش بیست و چهار
۱۳ دقیقه
بخش بیست و پنج
۱۸ دقیقه
بخش بیست و شش
۱۸ دقیقه
بخش بیست و هفت
۱۵ دقیقه
بخش بیست و هشت
۸ دقیقه
بخش بیست و نه

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه
نویسنده،
گویندهگروه گویندگان
ناشر چاپیانتشارات کتاب سرای نیک
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۷ ساعت و ۴۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
۳۸۰۰۰ ت - 6.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه

شادی حبیب
۱۴۰۰/۸/۹
متاسفانه دیالوگ برخی شخصیتها از جمله آتشک در تدوین اصوات گنجانده نشده و به همین دلیل از نیمه‌های کتاب متوجه بخش اعظمی از کتاب نمیشویم و کتاب را به انتها نرساندم.
محمدعلی احمدپور
۱۴۰۰/۱۰/۱۵
فقط‌ای کاش کامل تر بود
مشاهده همه نظرات ۲

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه

برای دریافت کتاب صوتی سمک عیار و خورشید شاه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.