معرفی و دانلود رایگان کتاب سنگی بر گوری

عکس جلد کتاب سنگی بر گوری
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب سنگی بر گوری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سنگی بر گوری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سنگی بر گوری

سنگی بر گوری نام کتابی است از جلال آل‌احمد. این کتاب کم حجم در شش فصل نوشته شده‌است. آل‌احمد این کتاب را در سال ۱۳۴۲ به نگارش درآورد اما تا سال ۱۳۶۰ یعنی ۱۲ سال پس از مرگ اش منتشر نشد. ماجرای کتاب، تک‌گویی راوی است درباره این موضوع که خودش (جلال) و همسرش (سیمین دانشور) صاحب فرزند نمی‌شوند. کتاب با این جمله شروع می‌شود: « هر آدمی سنگی است بر گور پدرش » راوی ابتدا به توصیف شرایط زندگی خانوادگی‌اش می‌پردازد و سپس راه‌های مختلفی که برای فرزنددار شدن مطرح بوده را برمی‌شمارد و از تجربیات خود و همسرش در آزمودن برخی از این راه‌ها می‌گوید؛ از آزمودن شیوه‌های پزشکی تا پیروی و اجرای برخی باورهای خرافی قدیمی و یا حتی قبول کردن سرپرستی کودکی یتیم. نثر کتاب نمونه خوبی از نثر ویژهٔ آل‌احمد است؛ نثری روان و با جملات کوتاه، بدون هیچ گونه پیچیدگی و استفاده از آرایه‌های ادبی. در کنار نثر، ویژگی برجسته کتاب صراحت و صداقت نویسنده در بیان ماجراهای خصوصی و احساسات شخصی خود است. با توجه به این که جلال این کتاب را بر اساس زندگی حقیقی خود نوشته‌است، این صداقت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در نهایت هیچ کدام از این راه‌ها کارگر نمی‌شود. نویسنده با مقایسه خودش با دیگران به خود دلگرمی می‌دهد:تو زندگی می‌کنی که بنویسی، آن‌های دیگر بی‌هیچ قصدی فقط زندگی می‌کنند. او پس از آن که برای آینده نتوانسته کاری کند، به سراغ گذشته‌اش می‌رود و از این‌که نقطه پایان سلسله‌ای است که از ابتدای خلقت آدم آغاز شده و پس از پدرش به او رسیده، ابراز رضایت می‌کند: « من اگر بدانی چقدر خوشحالم از که آخرین سنگ مزار درگذشتگان خویشم ؟ »

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سنگی بر گوری
نویسنده
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۰
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب سنگی بر گوری

🌸Zahra Habibi🌸
۱۴۰۱/۶/۱۰
انتخاب موضوع رو دوست داشتم اما داستان رو اگه دو نیمه کنیم نیمه اولش خیلی بهتر بود شاید آه و ناله‌ها هنوز آنقدر تکراری نشده بودند اما از نیمه دوم حس میکردی داستان همش ناله و چه کنم چه کنمه! مرد داستان که خود نویسنده باشه خیلی بی احساس بود خیانت رو امری عادی جلوه میداد و میگفت شصت سال آدم نمیتونه زن بایه بمونه به تنوع نیاز داره و خیلی عادی از روابطش با زنها میگفت خدارو شکر که ریشه ش خشک شد زن وسیله‌ی سرگرمی مردا یا دستگاه تولید مثل نیست اما آل احمد جوری میگه مرد‌ها به ددر رفتن نیاز دارند انگاری خودش یه تحفه‌ی بی مانند بود که واسه زنش تکراری نمیشد!
محمدرضا
۱۴۰۱/۱/۱۹
جلال احمد باور دارد نویسنده‌ای که نتواند نقاب از چهره بردارد نخواهد توانست اثری ماندگار خلق کند. به خاطر همین با جسارتی بی نظیر به بازگویی زندگی شخصی خود می‌پردازد. داستان ما باروری‌اش و تلاشهایی که و تلاش‌هایی که برای داشتن سنگی بر گوری میکند. این خود درگیری رفته رفته شکل اجتماعی به خود گرفته و بر بازتاب دید فرهنگی حاکم جامعه و بخصوص مسئله‌ی نداشتن فرزند در این رمان کوتاه به خوبی به تصویر کشیده میشود. اما جاذبه‌ای که در کتاب خواننده را به دنبال خود میکشد نوعی جهان بینی نویسنده است که او را از نداشتن به داشتن سوق میدهد.
elham F
۱۴۰۰/۵/۴
قلم جلال رو دوست دارم. واقعیت‌های جامعه سنتی رو قشنگ به تصویر کشیده بود. چیزی که برای من جذابیت داشت اینکه خیلی از موضوعاتی که شاید توی ذهن انسان بیاد ولی به زبان اوردنش خیلی راحت نباشه رو خیلی ساده به رشته تحریر در آورده. فصل ۵ کتاب، جدال نفس جلال با وجدان جلال رو زیبا به تصویر کشیده. راجع به زندگی ایشون و سیمین دانشور چیزهایی شنیده بودم و حالا از زبان خود ایشون خوندم.
سعید حسینی
۱۳۹۶/۸/۱۴
کتابی دربرگیرنده‌ی فرهنگ‌ها و سنت‌ها و تعصبات و همچنین طرز تفکر ما ایرانی‌ها در خصوص بقای نسل از زبان شیوا و دلنشین استاد آل احمد. اما این را باید گفت اگرچه درخت حیات استاد میوه‌ای نداشت اما آثار و کتب و قلم ایشان و همسر بزرگوارشان همچون کاجی همیشه در دل مردم این مرز و بوم سبز باقی خواهد ماند و در واقع بقای نسل استاد جلال آل احمد همین آثار ارزنده ایشان است.
Maryam Choopani
۱۳۹۷/۱۰/۳
در عالی بودن نوشته استاد هیچ شکی نیست... اما موضوع کتاب حقیقتا تامل برانگیز بود و چه خوب یکی از حسن‌های دین ما مسلمونها ک همیشه به نفع آقایون بوده و هست را گفته و اوج داستان که چه زیبا پوچی دنیا را نشون داده.... . مرسی از کتاب راه واقعا هرچی کتاب خوندم اینجا عالی بوده فقط کاش کتاب‌های چند جلدی بعد از اتمام کامل گذاشته بشه که اخر کتاب را بشه خوند و فهمید
Shirin Raad
۱۳۹۸/۵/۱۹
من این کتاب رو قبلا خوندم مثل بقیه‌ی کتاب‌های جلال فوق‌العاده جذاب هست و آدم رو به دنبال کردن وا میداره ویژگی خوب این کتاب اینه که یه داستان واقعی در مورد زندگی جلال و سیمین هست. حقیقتی با چاشنی طنز. درعجبم فردی که فقط 46 سال زندگی کرد و این همه اثر عالی خلق کرد همیشه میگم کاش جلال بیشتر عمر می‌کرد و هزاران اثر ارزشمند دیگه خلق می‌کرد.
Elham Mehraban
۱۳۹۷/۸/۲
این کتاب برای من عالی بود ما هم دقیقا همین مشکل را داریم و من و همسرم تک تک جملات این کتاب را زندگی کردیم وقتی این کتاب را باهم خوندیم و دیدیم خیلی‌های دیگه مشکلاتی مثل ما دارند کمی سبک تر شدیم. نثر نویسنده دقیقا عین واقعیتیه که برای افراد بدون فرزند میگذرد ممنون از نویسنده و ممنون از کتابراه
شاه سبحان
۱۳۹۶/۱۰/۱۴
عالی بود. من چند بار سعی کرده بودم کتاب‌های جلال آل احمد رو بخونم ولی نثرش برام سنگین بود و نصفه رهاشون کرده بودم ولی این کتابش من رو تا آخر پای خودش پیخکوب کرد. روحش شاد
هما صالحی
۱۳۹۹/۴/۹
نثر ساده بود اما درکش برای همه ساده نیست، فقط از جلال بر میامد اینطور زندگینامه نوشتن صداقتش واقعا چشم گیر بود به خصوص در زمان حال پُر از کتمان و تظاهر، دغدغه‌ها رو خیلی زیبا بیان کرد و درماندگی که در هر شخصی ممکنه اتفاق بیفته و نتیجه گیری نهایی خیلی خوب بود
نسرین غلامی
۱۳۹۸/۱/۵
بسیار عالی و دل نشین و تاثیر گذار بود. جلال با کلمات و کتابهایش ماندگار شد. وافراد دیگر که تحت حاکمیت غریزه‌اند و صاحب فرزندان زیاد شدند بعد یک نسل ب فراموشی سپرده شدند. واقعا کدام گروه ابترند. افراد اهل تفکر واندیشه و واژه؟ یا افرادی که بی‌هیچ هدف و فکری زندگی میکنند
کاربر ا
۱۳۹۴/۱۱/۲۱
تا اواسط کتاب بهم نچسبید و دوست نداشتم بدونم چی میشه ولی بعدش همین ک راجه ب مرگ و. زندگی نظرشو خوندم واسم جالب شد با این حال ک این سبک نوشته‌ها مناسب من نیست ولی چون اقای ال احمد یکی از نویسنده‌های سرشناس ایران هستند واسه اشنایی با سبکشون این کتابو کتابای دگشونو میخونم.
Reza Behnoudi Far
۱۳۹۸/۵/۹
قلم خوبی داره جلال، شرح حالی که از اول کتاب شروع کرد تا به آخرش اصلا برام جالب نبود، و به جرات میگم برام بی‌ارزش بود ولی آخر کتاب اونجایی که داشت سر خاک عمقزی باهاش حرف میزد رو بارها رو بارها خوندم... برای من کل کتاب فقط همون چند سطر بود.
حامد حاتمی
۱۳۹۵/۹/۲۸
خیلی بی‌پروا سخن گفتن... خوب بود... اصلا حسن خوندن این نثرها و رمان‌ها و واقعیت‌ها اینه که آدم با شرایط مختلف زندگی آشنا بشه و در دنیای خودش بتونه تصمیم برتر رو بگیره و بعد از سال‌های سال به خودش نگه که اومدم سه چهار تا کار کوچیک کردم رفتم..
علی امیری
۱۳۹۵/۵/۶
باسلام و عرض تقدیر و تشکر از شماانصافا انقد مطالب جلال جالب و دلنشین است آدم دوس نداره کتاب تموم بشه یا کتاب رو بزاره کنارواقعا حول این عنوان سنگی بر گوری چقدر مطلب ارایه دادنیه مطلب هم اینکه اگه امکان داره کتاب‌ها به شکل صفحه بندی باشنباتشکر
سید محمدهادی میراب
۱۴۰۰/۱/۳
فقط میتونم بگم روحت شاد جلال عزیز...
خدا یه چیزی میدونست که سریع دفتر عمرت رو بست و الا معلوم نبود با این صراحت بیان و قلم منحصربهفرد تو جامعه‌ی امروزی که تنها چیز بی ارزش، قلم امثال شماهاست، چه سرنوشتی رو برات رقم میزدند.
مشاهده همه نظرات ۲۳۱

راهنمای مطالعه کتاب سنگی بر گوری

برای دریافت کتاب سنگی بر گوری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.