معرفی و دانلود کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه

عکس جلد کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه
قیمت:
15000 تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه

در کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه، به اهمیت نقش مشورت در زندگی پرداخته شده است. دراینجا بیان شده مشورت کردن در اسلام فقط به موضوعات اجتماعی محدود نمی‌شود و مسلمانان تقریباً در هر امری با یکدیگر مشورت می‌کنند. فریبا بچاری این امر مهم را در این کتاب به طور وسیعی بیان می‌کند.

اسلام حاوی جامع‌ترین قوانین برای سعادت بشر است. این قوانین بر‌ اساس سرشت انسان استوار شده و ضامن تعالی جامعه بشری است، با این وصف به طور قطع اهمیت مشـورت و شورا به منزله‌ی یکی از مسائل مهم در دین اسلام است، در‌ این دین، تعالی انسان مدّ‌نظر بوده است. با پیشرفت دانش و فناوری، ضرورت تبادل اطلاعات در میان انسان‌ها بیشتر نمایان می‌شود؛ چرا که تصمیم‌گیری‌های اجتماعی در زمینه‌های مختلف زمانی دقیق‌تر خواهد بود که افراد صاحب‌نظر در انجام آن دخیل باشـند؛ در واقـع تبادل اندیشه‌ها به صورت درست می‌تواند تصـمیم‌گیری‌ها را تعدیل کند که در این صورت طبیعتاً نتایج به‌دست آمده مطلوب‌تر خواهد بود.

دستیابی به تجارب دیگران و استفاده از نظـریات سازنده آنان به وسیلۀ مطالعۀ آثار، زندگی و الگوهای رفتاری، طرح سؤال و مشورت و نظرخواهی امکان‌پذیر است. مشورت به معنای عام و گسترده، جریانی است که در همۀ اعصار برای همۀ افراد، مطرح بوده، اما در عصر ما با دامنه‌ای گسترده‌تر مطرح است؛ زیرا تکنولوژی جدید، انسان را با دشواری‌ها و بن‌بست‌هایی متعدد رو‌به‌رو نموده است. در دنیای امروز، زندگی بدون مشورت، مشارکت و همفکری با دیگران، امکان‌پذیر نیست.

 فریبا بچاری در کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه، نقش مشورت در زندگی را نقشی اساسی می‌داند. تحقیقات تجربی نشان می‌دهد که مشورت اگر مهم‌ترین نقش را در پیشرفت و استفاده بهینه از زندگی نداشته باشد، دست‌کم یکی از بهترین نقش‌ها را ایفا می‌کند. روشی که در این کتاب به کار رفته است، علاوه بر تفکر بر مسئلۀ بسیار مهم مشورت و مشاوره، از روش کتابخانه‌ای و مراجعه به منابع مکتوب و همچنین منابع دیجیتالی به فیش‌برداری پرداخته و پس از بررسی‌های اولیه به جمع‌بندی رسیده است. همچنین از قرآن کریم و نهج‌البلاغه ترجمه‌ی مرحوم دشتی، شرح نهج‌البلاغه از آیت الله ناصر مکارم شیرازی و محمد عبده و کتاب منتخب الغرر 2400 سخن از سخنان حکمیانه علی(ع) فضل الله کمپانی، کتاب مفاتیح الحیاﺓ آیت‌الله جوادی آملی، المیزان محمدحسین طباطبایی و کتاب دانشنامه امام علی(ع) و منابعی دیگر بهره گرفته شده است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
اهمیت و جایگاه شورا و مشورت
مفهوم لغوی و اصطلاحی مشاوره و مشورت
کاربرد مشورت در قرآن کریم
جایگاه ارزشمند مشورت
نقش کاربردی مشاوره و پاسخ به پرسش‌ها
تجزیه و تحلیل سؤالات فرعی دربارۀ مشورت
اصول مشورت در اسلام
اصل فطرت
اصل کرامت
اصل اختیار
اصل تغییرپذیرى
اصل کمال‌جویى
اصل مسئولیت
مفاهیم و کاربرد مشورت در مکتب اسلام
تحلیل احادیث متعارض با آیة شریفه
اهمیّت مشورت
شورا در امور مردمی است، نه الهی
ویژگی‌های مشورت‌دهنده از دیدگاه روایات
آثار و فواید مشاوره
دور اندیشی و برنامه‌ریزی
با چه کسانی مشورت نکنیم!
استنباط راه‌حل‌هاى دقیق در زندگی
ویژگی‌های منفی
شناسایى خطاها
مشورت، عامل تکامل عقل
امور مشاوره‌ای
مشورت‌دهی
راهکارها و لوازم الگوی مشاوره
نتیجه‌گیری
کاربرد نتایج
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات سیادت
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات127
زبانفارسی
شابک978-600-7333-75-4
موضوع کتابکتاب‌های علوم قرآنی
قیمت نسخه الکترونیک
15000 ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه

saeed feizabadi
۱۳۹۷/۳/۸
کتاب بسیار خوبی بود برای یک کنفرانس خیلی مفید بود برام
تشکر
محمد عباسی
۱۳۹۶/۶/۳۱
کتاب بسیار ارزشمند و مفید
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه

برای دریافت کتاب شورا و مشورت در آیینۀ قرآن و نهج البلاغه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.