معرفی و دانلود PDF کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف

عکس جلد کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف
قیمت:
101000 تومان - 18.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف

کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف نوشتۀ احمد اخوی، سیاست‌های دولت در قبال طریقۀ درست و صحیح مصرف و صرفه‌جویی در امور مختلف را شرح می‌هد و تحلیل و بررسی می‌کند.

اصلاح الگوی مصرف به دلایل گوناگون ضرورت دارد. مصرف و سرمایه‌گذاری، اجزاء اصلی تقاضا را تشکیل می‌دهند که در شرایط ثابت بالا رفتن سهم هر یک از آن‌ها منوط به کاهش سهم دیگری است. با وجود آنکه رسیدن به توسعه اقتصادی مستلزم مازاد اقتصادی و کاهش سهم مصرف به نفع سرمایه‌گذاری و صادرات است. با این حال امنیت غذایی جامعه و دستیابی به تولید و مصرف پایدار مستلزم رعایت استانداردهای مصرف است.

معنای اصلاح الگوی مصرف، شناخت وضع موجود مصرف، چالش‌های آن و آسیب‌شناسی برای انتقال به الگوی مصرف مطلوب است. فاصله‌ای که وجود دارد به عنوان شکاف مصرف، تفاوت مصرف و ترکیب یا سبک خاص از مصرف شناخته می‌شود. در سطح کلان نسبت مصرف از تولید ملی در اقتصادی که مسئلۀ اول آن تولید و عرضه است، نشان درجۀ مصرف‌زدگی و الزام برای تصحیح این نسبت است.

در سطح بودجه و هزینه‌های دولتی، مصرف‌زدگی دولت ناشی از درآمدهای رانتی، اخذ مالیات اضافی یا فساد است که نه در راه خدمات دولتی کارآمد، بلکه در بزرگ شدن دولت، ایجاد بوروکراسی و افزایش سهم آن از اقتصاد ملی و به زبان بخش خصوصی هزینه می‌شود. این عارضه زمانی که دولت به فروش منابع ملی دسترسی مستقیم داشته باشد بسیار شدیدتر و زیان‌بارتر خواهد بود.

کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف (Defining the prospect and roadmap to modify) شامل بحث‌های ریشه‌ای، روند مصرف کالاهای اساسی، مقایسه با روند متناظر در کشورهای مختلف منطقه، برآورد تابع تقاضای کالاها، مدل‌های مفهومی، راهکارهای انتقال مرحله‌ای به الگوی مصرف مطلوب، اعتبارسنجی علمی و در پایان راهکارها و توصیه‌هاست.

در بخشی از کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف می‌خوانیم:

چنانکه باید تاکنون درک شده باشد هدف اصلاح الگوی مصرف رعایت قوانین اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی و ضوابط فنی در رفتار مصرفی افراد، بنگاه‌ها و دولت است. تغییر در رفتار اجتماعی - به صورت عملیاتی و جنبه‌های فنی و مدیریتی رفتارها - امروز در دانش جدیدی تحت عنوان بازاریابی اجتماعی به رهبری نظریه‌پردازانی چون کاتلر معرفی می‌شود.

هدف این شاخه بازاریابی یافتن راه‌های بهینه و عملی، نه فقط برای بیشینه‌سازی منافع و اهداف افراد و واحدهای خصوصی، بلکه برای رفع چالش‌های اجتماعی و تغییر رفتار انسان‌ها به گونه‌ای است که علاوه بر منافع گروه هدف، منافع اجتماعی را نیز تأمین کند. هدف این شاخه از بازاریابی تغییر وضع موجود رفتارهای اجتماعی به وضع مطلوب این رفتارهاست.

از این رو برای جامعه‌ای که انتظار دارد کار مردم در اختیار خود مردم باشد و همه بار اهداف اجتماعی و تأمین منافع عمومی روی دوش دولت نباشد از تکنیک‌ها و تحلیل‌های این دانش استفاده می‌شود. این شاخه از بازاریابی، نه تنها درصدد حل مسائل اجتماعی مهمی مانند فقر، بی‌خانمانی و سایر مباحث مرتبط با فقر، سلامت، اعتیاد، آموزش و همچنین بلایای طبیعی و مدیریت بحران برمی‌آید بلکه از ابزار و تکنیک‌های آن برای برخورد با گروه‌های هدف خاص، مثل تولیدکنندگان سیگار، توزیع‌کنندگان مواد مخدر، اعتیاد به الکل و محدود ساختن فعالیت آن‌ها می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
فصل اول: کلیات
فصل دوم: شناخت و آسیب‌شناسی وضع موجود الگوی مصرف در سطح اقتصاد کلان و کالاهای منتخب
فصل سوم: سیمای الگوی مصرف مطلوب
فصل چهارم: الزام‌ها و پیش‌نیازهای اصلاح الگوی مصرف
فصل پنجم: اصول معماری کلان، نهادسازی و پویایی اصلاح الگوی مصرف
فصل ششم: تجزیه و تحلیل داده‌ها: اعتبارسنجی راهکارهای پیشنهادی اصلاح الگوی مصرف
فصل هفتم: نتیجه‌گیری کلی و توصیه‌های سیاستی
منابع و مراجع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانی
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات470
زبانفارسی
شابک978-964-469-417-2
موضوع کتابکتاب‌های اقتصاد
قیمت نسخه الکترونیک
101000 ت - 18.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف

برای دریافت کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.