معرفی و دانلود کتاب غول مدفون

عکس جلد کتاب غول مدفون
قیمت:
۳۲۵۰۰ تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب غول مدفون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب غول مدفون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب غول مدفون

کتاب غول مدفون، رمانی است از کازوئو ایشی گورو نویسنده‌ی ژاپنی تبار که در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. غول مدفون که متفاوت با باقی آثار ایشی گورو است ما را به دوران بعد از افول امپراتوری روم و خروج نیروهای این ابرقدرت از مرزهای تصرفی، من‌جمله بریتانیای امروزی می‌برد.

غول مدفون (The buried giant)، بیان‌گر زندگی، سفر و تلاش زن و مردی سالخورده بنام بئاتریس و اکسل است. آنچه در راه یافتن گذشته این دو نفر رخ می‌دهد، آنچه با هم می‌گویند و نمی‌گویند، اثری شگفت انگیز می‌سازد. ایشی گورو یکی از بزرگ‌ترین داستان نویسان امروز، از ما می‌پرسد در روزگاری که همه چیز فراموش می ‌شود، آیا عشق هم از یادها می‌رود؟

اولین نکته قابل توجه در کتاب غول مدفون، نوع زبان ایشی گورو است. کازوئو ایشی گورو (Kazuo Ishiguro) در انگلیس تحصیل کرده و تقریبا نویسنده‌ای بریتانیایی است. اما نباید فراموش کرد ریشه‌ی او شرقی است. نویسندگانی که زبان انگلیسی به معنای واقعی کلمه زبان مادری آن‌ها نیست معمولا در عرصه رمان نویسی خصلت‌های خود را دارند.

در رمان غول مدفون دیو به راستی با هیبت غریب خود وجود دارد. شوالیه وفادار و جنگجویی سلحشور نیز در متن توصیف می‌شوند که یادآور رمنس‌های قرون پیشین‌اند. در رمانی چون «نام گل سرخ» اثر «امبرتو اکو»، نویسنده ایتالیایی، با اینکه بستر رمان وقایعی در قرون وسطاست راوی داستان خردمحور و کاملا عقل گراست. در رمان غول مدفون نیز گاهی با صحنه‌هایی مواجه می‌شویم که یادآور این نوع رویکرد ادبی در روایتند.

اما این رمان از یک لحاظ از رمان‌های معمول کلاسیک و رمانس‌ها متمایز می‌شود؛ این خصلت منحصر به فرد راوی رمان است. در آغاز این راوی دانای کل را نمی‌شناسیم. تازه در اواخر رمان است که متوجه می‌شویم داستان به راستی از زبان چه کسی تعریف می‌شود. در جریان رمان با کاراکترهایی مواجه می‌شویم به اسم قایقرانان؛ اینان کسانی‌اند که با وعده بردن سالخوردگان یا کسانی که محتضرند به جزیره‌ای آرمانی، کنار ساحل از زنان و شوهران سوال‌هایی می‌پرسند تا مشخص شود که آیا این زوج‌ها به راستی عاشق یکدیگرند و شایستگی رفتن به جزیره را دارند یا نه. معمولا هم چنین نمی‌شود. شخصیت‌های اصلی داستان مردمان طبقه زیر دست‌اند. کسانی که در سیر تاریخ و جنگ هایش قربانی می‌دهند بی‌آنکه نامی از آن‌ها برجا بماند.

غول مدفون تمثیلی ادبی از روزگار است. مردان و زنان سالخورده‌ای که بی‌گناه می‌میرند و در سیر تاریخ هیچ نام و نشانی از آنان برجا نمی‌ماند. داستان کسانی که به نام ایده‌های بزرگ کشته می‌شوند بی‌آنکه حق تصمیم گیری داشته باشند، ماجرای جنگجویان قدرتمند بی‌انگیزه و شوالیه‌های خسته. غول مدفون داستان فراموشی گذشته و تکرار مکانیکی خصومت‌ها و کشتارهاست. از دوران آرتور تا گذشته‌های دورتر تا امروز و دوران ما. از این لحاظ تنها چیزی که عوض شده است جنگ افزارها هستند. کشنده تر و قدرتمندتر از قبل و کشتارها نیز فراگیرتر و گسترده‌تر.

کازوئو ایشی گورو یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان معاصر انگلستان است که برای کتاب هنرمندی از جهان شناور برنده جایزه وایت‌برد شد. از بین آثار او کتاب‌های وقتی یتیم بودیم و هرگز رهایم مکن هم به فهرست نهایی جایزهٔ بوکر راه یافتند. مجله تایمز او را در رده ۳۲ در بین ۵۰ نویسنده برتر انگلیسی قرار داده‌ است. ایشی‌گورو جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ را نیز از آن خود کرده است.

در بخشی از کتاب غول مدفون می‌خوانیم:

به هرحال، دیوها آن‌قدرها هم بد نبودند، به شرطی که آدم تحریکشان نمی‌کرد. آدم باید قبول می‌کرد که هر از چند گاه موجودی خشمگین، شاید به دنبال مشاجره‌ای بین همنوعانش، سهواً وارد دهکده‌ای می‌شد و با وجود فریادها و بالای سر بردن سلاح‌ها، می‌تاخت و هر کسی را که به موقع از سر راهش کنار نمی‌رفت مجروح می‌کرد. یا این‌که هر از گاهی ممکن بود دیوی بچه‌ای را بردارد و توی مه ببرد. مردم آن روزگار در مورد این فجایع کاری جز فلسفه‌بافی از دست‌شان ساخته نبود.

در چنین سرزمینی، در حاشیۀ باتلاقی وسیع، زیر سایۀ تپه‌هایی مضرس، زوج پیری زندگی می‌کردند؛ اکسل و بئاتریس. شاید این اسم دقیق یا کاملشان نبود، اما برای سهولت کار این‌طور صدایشان می‌کنیم. می‌خواهم بگویم این زوج تک‌و‌تنها زندگی می‌کردند، اما آن روزها تعداد اندکی از مردم به معنای امروزی کلمه «تک‌وتنها» بودند. روستایی‌ها برای گرما و امنیت در سرپناه‌هایی زندگی می‌کردند که بسیاری از آن‌ها در اعماق دامنۀ تپه کنده شده و با دهلیزهای زیرزمینی و راهروهای سرپوشیده به هم متصل بودند. زوج پیر ما، همراه با شصت روستایی دیگر، در یکی از این لانه‌های تو در تو زندگی می‌کردند (اسم «ساختمان» باشکوه‌تر از آن است که روی چنین جایی گذاشته شود). اگر از لانه‌شان بیرون می‌آمدید و بیست دقیقه دور تپه راه می‌رفتید، به اقامتگاه بعدی می‌رسیدید که به نظر شما این یکی هم درست شبیه اولی بود؛ اما در چشم خود ساکنان، جزئیات متفاوت بسیاری وجود داشتند که به آن افتخار می‌کردند یا بابتش شرمنده بودند.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب غول مدفون
نویسنده
مترجمآرزو احمی
ناشر چاپیانتشارات روزنه
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۶۲
زبانفارسی
شابک978-964-334-556-3
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۳۲۵۰۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب غول مدفون

حسن جزینی
۱۳۹۶/۱۱/۱۶
رمان غول مدفون؛ هفتمین رمان نویسنده‌ی ژاپنی انگلیسی تبار؛ ایشی گورو می‌باشد. ایشی گورو نویسنده‌ی برجسته‌ای است که خواندن تنها یک داستان از او چنین باوری را تاکید می‌کند. جوایز متعدد و توجه مردم و منتقدین به آثار او دلیل دیگری بر چنین نظری است.
غول مدفون اگر چه ردپای فرم نویسندگی ایشی گورو در دیگرش
رمانهای را در خود دارد اما با این حال از همه‌ی آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد. خواننده‌ای که ناگهان و بدون آشنایی با دیگر آثار نویسنده به خواندن غول مدفون شروع می‌کند؛ خود را در مکان و فضایی عجیب می‌یابد که با همه‌ی آثاری که تا به حال خوانده است؛ متفاوت است. ایشی گورو در رمان غول مدفون با چیزی به نام فرم در قالبهای موجود در می‌افتد و به فرمی تازه را برای داستانگویی امتحان می‌کند. فرمی که اگر چه وامدار گذشته است اما به شکل بسیار زیبایی به افق‌های تازه‌ای نظر می‌اندازد.
در غول مدفون با پیرمرد و پیرزنی همراه می‌شویم تا به دیدن پسرشان برویم که سالها پیش از آن جا رفته است. در این سفر شگفت انگیز به درک و شناخت تازه‌ای نسبت به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم؛ روابط انسانها؛ موضوع مرگ و چیزی به نام عشق به دست می‌آوریم. با غول‌ها آشنا می‌شویم و موجوداتی که انسان را دچار وسوسه؛ فراموشی؛ قتل و انتقام می‌کنند. ایشی گورو با زبانی که مدام در مرز خیال و فانتزی در حرکت است ما را مجذوب خود می‌کند و نهایتا در پایان داستان ما را با انبوه سوالهایی باقی می‌گذارد که باید در باره‌ی آن‌ها فکر کنیم و راه خود را در دنیایی که پر از غول ها؛ پیکسی‌ها و نیروهایی روشن و تاریک است به آهستگی و شجاعت پیش ببریم.
Yoones Qasempour
۱۳۹۷/۸/۱۰
داستان جدیدترین رمان ایشی‌گورو با عنوان «غول مدفون» که کتابی فانتزی است، در انگلیس پس از شاه آرتور و در حالی به وقوع می‌پیوندد که در دنیایی که در آن جادو و موجودات خیالی وجود دارند، به دلیلی مرموز، تمام مردم کشور گذشته خود را فراموش می‌کنند و بعضی مواقع اتفاق‌هایی که حتی چند ساعت پیش افتاده‌اند را هم به یاد نمی‌آورند. عده‌ای می‌خواهند این مسئله را تغییر بدهند و این سوال پیش می‌آید که آیا برای کل کشور فراموش کردن بهتر است یا به یاد آوردن؟
کامیار صفایی پور
۱۳۹۹/۱۱/۲۷
داشتم‌ی مصاحبه با موراکامی میخوندم که توش ایشی گورو رو به عنوان‌ی نویسنده خوب پیسنهاد کرده بود برا همین این کتاب خوندم، تصورم این بود که قرار‌ی کتاب مثل آثار خود موراکامی بخونم اما اصلا اینطور نشد اما باز از ایشی گورو خواهم خوند ظاهرا این کتابش شبیه به بقیه آثارش نیست. در مورد خود کتاب باید بگم‌ی داستان سورئال سر راست و کسالت بار اما ترجمه رونی داره تعداد شخصیت‌ها کم پس راحت اسامی خاطرتون میمونه.
دل‌آرا مهابادی
۱۴۰۰/۵/۱۴
کتاب قشنگی بود. میشه گفت توصیف زیاد داره. ۶۰-۷۰ صفحه اولش تا داستان شکل بگیره خسته کننده بود ولی بعدش خوب میشه. ادامه بدید😊
از نظر فضای فانتزی بیشتر شبیه مدل فانتزی غرب هست تا شرق. خیلی فانتزی بزرگی نیست مثل ارباب حلقه‌ها یا کافکا در کرانه. اما خوبه از فضای واقعی زندگی جداتون میکنه
shirin zbouri
۱۳۹۶/۸/۱۱
انتخاب من برای این کتاب نویسنده آن بود که برنده جایزه نوبل ادبیات امسال شده بودند. اما در حقیقت بیشتر از اینکه کتاب مرا جذب کند به دنبال این بودم که بدانم در پایان چه می‌شود که به نظرم نویسنده همچنان تمام قسمت‌های دیگر کتاب شما را در ابهام با پایانی باز رها می‌کند.
هانی فرد
۱۳۹۹/۶/۳
هنوز تمومش نکردم، ولی خیلی کتاب جالبیه، آدمو خیلی درگیر میکنه، با اینکه نثرش شاید میتونست روونتر باشه برای فهم بیشترش. در کل کتاب خیلی خوبیه
Mahyar Savadkouhi
۱۳۹۹/۲/۱۳
نسبت به نسخه‌ی دیگر موجود در بازار ترجمه بهتر و روانتری داره. سپاس از مترجم اثر.
hamed Amel
۱۴۰۰/۱/۱۵
واقعا چیزی نداشت، یا حداقل واسه مخاطب خاص خودش میتونه جذاب باشه
زهره علیوردی
۱۳۹۶/۱۱/۲۳
اولش فقط برا این خوندم که نویسنده نوبل داشت ولی واقعا محشر بود
حسن جزینی
۱۳۹۶/۱۱/۱۶
لطفا امکان ویرایش نظرات را هم اضافه کنید. با سپاس.
Amir Ehsan Farkhondeh
۱۳۹۶/۱۰/۴
جایزه نوبل باعث میشه ادم بره سمتش
Javad
۱۳۹۹/۵/۱۲
اتلاف وقت بود با صحنه‌های پراکنده و دیالوگهای بدون ارتباط.
Maedeh Miranshahi
۱۳۹۷/۶/۷
از خوندن کناب‌های ایشی گورو سیر نمیشم و ترجمه هم واقعا عالی بود
مشاهده همه نظرات ۱۳

راهنمای مطالعه کتاب غول مدفون

برای دریافت کتاب غول مدفون و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.