معرفی و دانلود کتاب ترس و لرز

عکس جلد کتاب ترس و لرز
قیمت:
۱۱۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب ترس و لرز و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ترس و لرز و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ترس و لرز

کتاب ترس و لرز یکی از آخرین مجموعه داستان‌های کوتاه غلامحسین ساعدی است که از شش داستان به هم‌پیوسته تشکیل شده است که با شخصیت‌های یکسان و زمینۀ ثابت نگاشته شده‌اند. داستان‌هایی با اتفاقات جالب و انسان‌هایی با آگاهی کم که این بار در ساحل دریا زندگی می‌کنند و در هر قصه حادثه‌ای از دریا قدم به آبادیشان می‌گذارد.

مجموعۀ داستانی ترس و لرز، از جمله کتاب‌های غلامحسین ساعدی است که در سال ۱۳۴۷ به نگارش درآمده است. این داستان در شش قطعۀ کوتاه پیوسته و در مورد مردم جنوب کشور نوشته شده است. با خواندن این اثر، می‌توان با آداب و رسوم، فرهنگ، عقاید و روحیۀ مردم آن دیار آشنا شد. همان‌طور که از نام داستان برمی‌آید، محتوای آن سراسر وحشت، ترس، بیماری و فقر است. رواج خرافات در بین مردم در سراسر داستان مشاهده می‌شود. در واقع، تصویری که ساعدی از مردمان جنوب می‌آفریند، تصویر مردمانی ساده‌دل و در عین حال قانع و مهمان‌نواز است اما در عین حال در موقعیت‌های مختلف، زمینه برای بروز اخلاقیات منفی شخصیت‌ها فراهم می‌آید.

غلامحسین ساعدی از زمرۀ نویسندگانی است که شیوۀ داستان‌نویسی اقلیمی یا بومی را تجربه کرده و خوب از عهده آن برآمده است. این نویسندۀ برجسته، با سفر به مناطق مختلف حاشیه‌ای کشور از جمله جنوب ایران، توانست آثاری ارزشمند در ردیف ادبیات اقلیمی از خود به یادگار گذارد.

مهم‌ترین آثار غلامحسین ساعدی
۱. مجموعۀ داستان: شب‌نشینی باشکوه، واهمه‌های بی‌‏نام و نشان، عزاداران بیل، ترس و لرز و....
۲. رمان: غریبه درشهر، توپ، تاتار خندان و....
۳. نمایشنامه: چشم در برابر چشم، مار در معبد، ماه عسل و....
۴. فیلم‌نامه: گاو، مولوس کورپوس، عافیتگاه، فصل گستاخی.
۵- تک‌نگاری: ایلخچی، خیاو یا مشکین شهر، اهل هوا.

ترس و لرز مجموعه‌ای داستانی است. از مجموعه نوشته‌های اندرونی آن، سه داستان (اول، چهارم و ششم) به عنوان شاخص که با قواعد ساختارگرایانۀ داستان کوتاه بیشتر مطابقت دارد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این داستان‌ها، دارای ساختاری واقع‌گرا، معماگونه و رمزآلود است که با ترس و وهم توأم شده است. بیان واقعیت‌ها در لفافه‌هایی از ابهام و پیچیدگی و پدیده‌های شگفت‌آوری همچون «سیاه»، فردی با شخصیت مبهم که اهالی او به نحوست و شومی و بدیمنی متهم می‌کنند، آوارگی و بیقراری کودک ناشناخته و عجیب و غریب، ردپای رئالیسم جادویی را در این داستان‌ها به خوبی نشان می‌دهد.

ژرف ساخت داستان‌های ترس و لرز، روان‌شناسانه است. ساعدی با برجسته کرن نقاط روانی افراد، سعی دارد فرجام داستان‌ها را نتیجۀ مستقیم واکنش‌های روانی شخصیت‌ها در برابر حوادث قرار دهد. «خرافات» کانون فشارهای غیر‌مستقیم روانی در اهالی آبادی است که همیشه بر عقاید درست مذهبی غالب است. آموزه‌های اخلاقی در هر سه داستان، به خوبی لمس می‌شود.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ترس و لرز
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات نگاه
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۹۸
زبانفارسی
شابک978-964-351-421-1
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۱۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ترس و لرز

Ali Fattahi
۱۳۹۹/۶/۱۱
مردمی که دریا را دیده اند، خشمش را، آرامشش را، فریاد هایش را با گوش وجود شنیده‌اند و بر صفحه روانشان دیکته کرده اند، آسایشش را لمس کرده‌اند و عطرش را با مشام قلب و ذهن‌شان مکیده‌اند. آفتاب را شراره‌های اجاق ذهن سفیدشان کرده‌اند و مهتاب را روشنی و چلچراغ زندگی شان. دهل‌ها کوبیده‌اند و کوبیده‌اند تا پگاه مهر، نخلستان‌ها را از خاک دل رویاندند و با چشمه‌ی روح و عطوفت و صفایشان سیراب کردند، آنهایی که آسمان سقفشان بود و رطوبت خاسته از دریا مونسشان. لیک، غریبه‌ها سحاب بدبختی را بر سرشان گستراندند و کولاک و طوفان سنگدلی و روان چرکینی را در بیشه ذهن و تفکرشان انگیختاندند و غبار و پلشتی تکلف و آلایش را بر سوی دلهاشان بنشاندند و از حیات دریا وار و زلالشان قیچی کردند و در اتاق نمور و تاریک و خوف انگیز طمع و حرص شان به آز ورزی و تن پروری و درون خوری و خود ویرانی، وانهادند...
ابوالفضل عبدلی
۱۳۹۶/۱۲/۱۸
غلامحسین ساعدی یک جوری داستانو تموم میکنه که اصلا باورت نمیشه
من دو تا داستانشو خیلی خوشم اومد داستان اون مولا که قدش کوتاه بود و اون داستانی که زن عبدالجواد بود واقعا تو روحیه‌ام تاثیر گذاشت بقیه داستانها شم هم خوب بود
فاطمه سیفی
۱۳۹۷/۴/۲۶
عالی باورتون نمیشه در حال خوندن وسط هاش انقدر ترسیدم دیگه نخوندم و از غلامحسین ساعدی ممنون 😄😄 بای
رحیم عظیمی
۱۳۹۶/۸/۲۲
سلام من که معنیشو نفهمیدم، شاید جنوبی‌ها و ساحل نشین‌ها بفهمند.
zare mahboube
۱۳۹۶/۵/۶
عالی بود، واقعا اذت بردم
مشاهده همه نظرات ۵

راهنمای مطالعه کتاب ترس و لرز

برای دریافت کتاب ترس و لرز و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.