معرفی و دانلود کتاب ما چگونه ما شدیم

عکس جلد کتاب ما چگونه ما شدیم
قیمت:
۳۴۵۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب ما چگونه ما شدیم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ما چگونه ما شدیم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ما چگونه ما شدیم

کتاب ما چگونه ما شدیم به قلم دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران نوشته شده و به ریشه‌یابی علل عقب‌ماندگی در ایران به همراه نقد‌ها و نظر‌ها می‌پردازد. این کتاب طی ۲۲ سال - از بهار ۷۴ تا ۹۶ - ۲۷ بار تجدید چاپ شده است.

این کتاب، تاریخی، تحلیلی و کاملا علمی است که دکتر زیباکلام آن را فارغ از هرگونه تعصبات نژادی و قومی نوشته است. ما چگونه ما شدیم در برابر تفکر رایج «استعمار، ریشه عقب ماندگی» نظریه جدید و قابل تاملی را طرح می‌کند و به شما می‌گوید چرا ایران الان در جایگاه‌ کنونی‌اش قرار دارد. عامل اصلی عقب ماندگی و استعمارشدگی خود ما ایرانیان هستیم. متن این اثر کاملا روان بوده و به هیچ وجه شما را دچار خستگی و کسالت نخواهد کرد.

خود زیباکلام (Sadegh Zibakalam) در مورد کتاب ما چگونه ما شویم (How Did We Become What We Are) می‌گوید:

داستان باز مى‌گردد به سال‌هاى 1364 1363. من در آن سال‌ها وارد دوره دکترا در دانشگاه برادفورد انگلستان شده بودم و به دنبال نقطه شروعى براى تزم بودم. رساله‌ام پیرامون انقلاب اسلامى ایران بود؛ یا درست‌تر گفته باشم، اینکه چرا و چه شد که آن انقلاب رخ داد. رژیم مقتدر، پر صلابت و باثبات پهلوى دفعتاً آنچنان دچار بحران و مصیبت گردید و در میان بهت و ناباورى مخالفین و موافقین آنگونه سقوط کرد.

در آن سال‌ها نیز همچون امروز، بلکه به مراتب پررنگ‌تر، پاسخ اصلى به این سؤال آن بود که برویم به سروقت پانزده خرداد سال 1342 و گمشده خود را از آنجا پى گیریم. اما نظرى که من داشتم با این روایت فرق مى‌کرد. من معتقد بودم که رمز و راز سقوط پهلوى‌ها و پیروزى انقلاب و تأسیس نظام اسلامى، على‌رغم شگفتى و به دور از انتظار بودنش، در مجموعه تحولات سیاسى و اجتماعى تاریخ معاصر ایران نهفته است. به اعتقاد من، انقلاب اسلامى حرکتى بود در ادامه مبارزات قبلى مردم ایران علیه استبداد، خودکامگى حکومت، فقدان آزادى، فساد دولتى، نبود انتخابات آزاد و... در صورت پذیرش نظریه فوق، سؤال بعدى این مى‌شد که این مبارزات از چه زمانى و چگونه آغاز شد.

پاسخ این سؤال در حقیقت مى‌شد آغاز کار رساله من. با یک نگاه اجمالى، شروع مبارزات ضد استبدادى در ایران باز مى‌گردد به اواخر عصر قاجار و نهضت مشروطه. بنابراین شروع کار رساله‌ام شد بازگشت به ایران اواخر قرن نوزدهم.

در بررسى ایران عصر قاجار در قرن نوزدهم بود که شکل و شمایل پرسشى که زمینه ساز نگارش ما چگونه، ما شدیم گردید به تدریج در ذهنم شکل گرفت. اتفاقى برایم افتاد آن بود که یک «چرا» در ذهنم پیدا شد.

چرا شاهان ما فاسد و بد بودند؟ چرا شاهان فرانسه یا انگلستان همه بد و فاسد نبودند؟ چرا رجال ما در عصر قاجار سرسپرده به سفارتخانه‌هاى خارجى بودند؟ چرا رجال انگلستان، روسیه یا فرانسه سرسپرده و وابسته نبودند؟ چرا در جامعه ما کسى با علوم جدید آشنا نبود و از مدرسه و دانشگاه خبرى نبود اما در بسیارى از کشورهاى دیگر اینگونه نبود؟ چرا کشورهاى دیگر در فیزیک، شیمى، بیولوژى یا اقتصاد، محقق، عالم و دانشمند داشتند، در حالى که در ایران ما کسى حتى با نام این علوم هم آشنا نبود؟ چرا محصولات صنعتى کشورهاى دیگر به دنیا صادر مى‌شد، در حالى که در ایران ما یک کارخانه مدرن هم نبود؟ چرا کشورهاى دیگر راه‌آهن، قطار و تراموا داشتند در حالى که در ایران درشکه و گارى هم نبود؟ چرا برخى از مردمان کشورهاى دیگر مى‌دانستند که در آن طرف دنیا چه مى‌گذرد، در حالى که مردم در یک شهر ایران نمى‌دانستند که در شهر و روستاى همجوارشان چه خبر است، چه رسد به اینکه بدانند در کشورهاى دیگر و در آن سر دنیا چه مى‌گذرد. چرا که اساساً ارتباطى با بیرون از شهر و روستایشان نداشتند؟ همه معلومات و اطلاعات من پیرامون عصر قاجار دفعتً برایم بدل شد به یک علامت سؤال: چرا ایران آن همه دچار ضعف، انحطاط، بى‌خبرى و عقب‌ماندگى شده بوده؟

فهرست مطالب کتاب

فهرست نقشه‌ها
تولد «ما چگونه، ما شدیم»
آیا ایران کشورى عقب‌مانده است؟
مقدمه: طرح صورت مسئله
فصل اول: از کجا شروع کنیم؟
جمع‌بندى و نتیجه‌گیرى
فصل دوم: ایران چگونه جایى است؟
پراکندگى اجتماعات
زندگى عشایرى و صحراگردى
صحرانشینى و بى‌ثباتى اجتماعى
تمرکز قدرت در دست حکومت
جمع‌بندى و نتیجه‌گیرى
فصل سوم: از صعود تا نزول (١۸۰۰- ١۰۰۰ م.)
هجوم قبایل و صحرانشینان آسیاى مرکزى به ایران
جمع‌بندى و نتیجه‌گیرى
فصل چهارم: تاثیر هجوم قبایل بر ساختار نهادهاى اجتماعى ایران
تمرکز قواى نظامى: پیدایش ارتش
وضع مالکیت و زمین‌دارى
وضعیت قضا و امنیت اجتماعى
فقدان امنیت اجتماعى و حقوق فردى
مشروعیت و پایگاه سیاسى و اجتماعى حکومت
جمع‌بندى و نتیجه‌گیرى
فصل پنجم: خاموش شدن چراغ علم
نحوه پیدایش و خصوصیات عصر طلایى رونق علمى تمدن اسلامى
زمینه‌هاى پیدایش افول عصر طلایى اسلام
سرآغاز انحطاط و افول عصر طلایى
آغاز افول جریان تعقل در ایران
ادامه خاموشى چراغ علم تا اواسط قرن نوزدهم
جمع‌بندى و نتیجه‌گیرى
فصل ششم: شرق و غرب: تماس یا تقابل
موقعیت اقلیمى اروپا و تاثیرات آن بر روابط میان شرق و غرب
موفقیت اروپاییان در دریا
جنگ‌هاى صلیبى؛ نخستین دور رویارویى‌هاى بین اسلام و اروپا (۷۰۰- ۴۹۵ ه./ ١۳۰۰- ١۰۹۵ م.)
تاثیرات بلندمدت هجوم صلیبیون بر شرق
چگونگى و علل مسلط شدن اروپاییان بر دریا در طول قرون وسطى
جمع‌بندى و نتیجه‌گیرى
تکمله
پاسخ شوراى عالى انقلاب فرهنگى
ضمایم چاپ دوم (نقدها و دیدگاه‌های اظهار‌شده در مورد چاپ نخست کتاب)
گزارشى از اولین جلسه نقد و بررسى کتاب
گزارشى از دومین جلسه نقد و بررسى کتاب
هیچ کس را غسل تعمید ندهیم: نقد آقای دکتر سعید زیبا کلام
غسل تعمید استعمار و ریختن آب تطهیر بر عملکرد آن
پاسخ به مقاله غسل تعمید: فرار از تاریخ تا کى؟
 «ریشه‌یابى» یا «ریشه‌تراشى»
پاسخى به یک نقد
فهرست منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ما چگونه ما شدیم
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات روزنه
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۴۶
زبانفارسی
شابک978-964-90133-5-0
موضوع کتابکتاب‌های علوم اجتماعی، کتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
۳۴۵۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ما چگونه ما شدیم

Hosein Bashi
۱۳۹۷/۳/۱۰
کتاب خوبیه. برای طرح‌یک‌سری سوال برای کسانی که عمق مطالعات و ژرف اندیشی اسلامی نداشتن وحالا می‌خواهن شروع کنند.
خیلی خوبه که فقط محدود نشیم به طیف خواستی از نویسندده ها. واقعا آقای زیبا کلام رو دوست دارم و زحمت کشیده. اما اگر نوشته‌هایی از این دست با سه چهار سال تحقیق نوشته نشه ارزش قلم محمد باقر
صدر، مطهری و.. فهم نمیشه.
با خواندن کتاب یاده صحبت‌های شهید مطهری افتادم:ادوارد برون می‌گوید که کنت گوبینو (مستشرق) اشتباه کرده است که اسفار ملاصدرا را جمع سفر دانسته و فکر کرده که اسفار اربعه سفر نامه است!بلکه آن جمع sefr به معنای کتاب است. بعد شهید میگن که اگر این دوتن صفحات اول کتاب اسفار را می‌خواندند می‌فهمیدند که اسفار نه جمع سفرنامه است نه به معنای کتاب!!!
بازهم می‌گوییم اگر به دنبال شروع ژرف اندیشی در علوم اسلامی هستید کتاب خوبیه برای شروع (فقط در این حد که سواراتی در ذهن شما ایجاد کنه)
Hossein Mohammadi
۱۳۹۷/۷/۱۲
کتاب رو قبلا خوندم و الان نسخه الکترونیکی را برای اینکه همیشه دسترسم باشه دانلود کردم مشخصا کتاب خوب و مرجع معرفی میکنم البته چند نکته که بیانش رو حایز اهمیت میدونم یکی روانی نوشتار نویسنده هست که مثبت ارزیابی میشه دوم تسلط تاریخی نویسنده بر توالی دوران معاصر که متضمن تسلط آکادمی نویسنده میباشد که البته نکته منفی کتاب نویسان ایرانی دارند تکرر جملات در متن هاست که کمی از زیبایی نوشتار کم میکنه و.. در کل پیشنهاد میکنم این کتاب ارزشمند همه دلسوزان و آینده اندیشان بخوانند چرا که چراغ راه و مشخص کننده مسیر پیشرفت جامعه ما دانستن گذشته بی‌اغراق و خالی از تملق خودمان است
Shahab rajabzadeh
۱۳۹۹/۸/۱
استاد زیباکلام در بطن کتاب دنبال حقیقته (حتی برای خودش) و درد جامعه و مردم داره هر چند در جاهایی شاید خطا رفته باشه (نباید از نظر دور داشت که این سبک تحقیق و واکاوی در خصوص این موضوع کم انجام شده) اما چراغی که جلوی راه ما داره به روشن شدن مسیر شناخت کمک میکنه...
در خصوص نقدهایی که بر کتاب شده و و
در کتاب هم اومده اضافه کنم: هر چند نقد کردن هر کتابی هییچ ایرادی نداره باعث رفع ایرادات و به ذهن رسیدن راه‌های جدید میشه اما یادمون نره کتاب نوشتن خیلی سختتر از نقد کردنه...
karow rezvani
۱۳۹۷/۵/۲۶
نوع نوشتار کتاب بسیار خسته کننده ست. در هر قسمت، بار‌ها و بار‌ها یک جمله رو تکرار کرده.. این یکی از بزرگترین ایراداتی ست که مؤلفین ایرانی گرفتارش هستند، بلد نیستند مفید و مختصر حرفشون رو بزنند.. ترجیح میدم دیگه کتابی از دکتر زیباکلام نخوانم.
در پایان فصل شش هم انتظار داشتم بحث ادامه داشته باشه (در
فصل‌های دیگه، چون بحث نیمه کاره باقی مونده) منتها یکباره کتاب بپایان میرسه...! ! !!
در کل مطالب کتاب خوب بود
امیر مسعود شاکری
۱۳۹۷/۵/۱۵
کتاب بسیار عالی است، در عین سادگی کلام مفاهیم عمیقی رو واکاوی میکنه، وقتی شروع به خوندن میکنید گذشت زمان رو نمی‌فهیمین و بعد از خودتون سوال میکنید که من واقعا دارم یک کتاب جامعه شناسی (مخلوط با فلسفه و.. ) رو میخونم؟ اونهم انقدر ساده و قابل فهم؟
ممنونم از کتابراه و آرزوی سلامتی و سعادت برای استاد زیبا کلام و حسرت که نویسنده باسواد مثل ایشون چقدر کم داریم
سمیه طاهری
۱۳۹۹/۳/۱۶
کتاب بسیار باارزشی است از این نظر که دیدگاه متفاوتی درباره‌ی گذشته‌ی کشورم در ذهنم ایجاد کرد. متن کتاب روان و سلیس و جذاب بود و بر دانشم افزود. خواندن کتاب را به هر کسی که به پیشرفت منطقش در تحلیل مسائل مختلف ایران علاقه مند است توصیه میکنم
همایون شیوایی
۱۴۰۰/۱۱/۵
در مجموع کتاب ارزش پنج ستاره دارد، ولی چون بیشتر مطالب تکرار شده و شاید بخاطر این باشد که استاد زیباکلام بصورت (درس شفاهی) لکچر کتاب را نوشته اند، و از همه مهمتر اینهست که درد را تا حد تکرار مکررات گفته‌اند ولی درمان را چه عرض کنم!
ایمان قزلباشان
۱۳۹۶/۷/۱۴
من این کتاب رو ۱۰سال قبل خریدم و خوندم، پیشنهاد میکنم بخونید به راحتی متوجه میشید یکی از دلایل عقب ماندگی این هست که علوم تجربی رو رها کردیم چسبیدیم به فقه
ابوالفضل دارابی
۱۳۹۶/۹/۱
کتاب خوبی هست فقط من یه پیشنهاد به نویسندگان عزیز دارم که اگر با کلمات ساده و متداول بنویسید چیزی نمیشه و میدانیم که خیلی دانسته یتان زیاد است...
Reza Jafar
۱۴۰۰/۵/۳۰
موضع مطرح شد در کتاب خیلی جدید و قشنگ بود
ولی مشکل اصلی کتاب تکرار کردن بیش از حد یک سری از مطالب بود اگار نویسنده تلاش کرده تعداد صفحات رو زیاد کنه
لطیف لطیف زاده
۱۳۹۷/۱/۲۹
بسیار مفید و فوق العاده بود، این کتاب باعث شد در خصوص برخى مسائل تجدید نظر کنم، که إز این بابت إز نویسنده محترم جناب آقاى صادق زیبا کلام واقعا سپاسگزارم.
mohammadreza zarghalam
۱۳۹۶/۸/۲۸
کتاب مفیدیست دوستانی که مایل به مطالعه بیشتر در این زمینه می‌باشند کتآب چرا ایران عقب ماند و غرب پیش رفت دکتر کاظم علمداری را مطالعه نمایند
Omid Omidi
۱۴۰۰/۶/۴
کتاب خوبی هست
ولی منتقدین از روی غرضهای سیاسی به نویسنده‌ی کتاب حمله کردند، همون تفکری که الان هم باعث عقب ماندگی ما شده.
Mohammad Abdollahi
۱۳۹۸/۸/۲۹
کتاب خوب و با ارزشیه ولی استاد زیبا کلام خیلی آدم میانه رو دور از تعصب نیست. و این کتابشم همین صفتو داره!
مهر علی همتیان
۱۴۰۰/۱/۲
خوشحالم که قبل از مرگم توسط این کتاب بیدار شدم درود بر استاد شجاع و آگاه و صدیق جناب آقای دکتر صادق زیبا کلام
مشاهده همه نظرات ۳۵

راهنمای مطالعه کتاب ما چگونه ما شدیم

برای دریافت کتاب ما چگونه ما شدیم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.