معرفی و دانلود کتاب به صحنه بردن فلسفه: فصل مشترک‌های تئاتر، اجرا و فلسفه

عکس جلد کتاب به صحنه بردن فلسفه: فصل مشترک‌های تئاتر، اجرا و فلسفه
قیمت:
۳۸۰۰۰ تومان - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب به صحنه بردن فلسفه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب به صحنه بردن فلسفه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب به صحنه بردن فلسفه: فصل مشترک‌های تئاتر، اجرا و فلسفه

کتاب به صحنه بردن فلسفه مجموعه‌ای مشتمل بر پانزده مقاله است که مباحث فلسفی عمیق و اصیلی در باب موضوعات مرتبط به تئاتر و اجرا را مطرح می‌کنند. این اثر دعوتی است از اهالی تئاتر برای بازنگری در مبانی فکریِ کار عملی خود و از سوی دیگر دعوتی است از اهل فلسفه برای پرداختن به تئاتر ایران از دیدگاه‌های فلسفی متفاوت.

درباره‌ی کتاب به صحنه بردن فلسفه:

چنان که از عنوان اثر پیداست، هدف کتاب به صحنه بردن فلسفه (Staging philosophy) ارزیابی و تحلیل موضوعات اساسی تئاتر و اجرا از چشم‌انداز فلسفه است. اما زمانی که گفته می‌شود رویکرد «فلسفی» به تئاتر و اجرای زنده دقیقاً منظور چیست؟ نقد، متون دراماتیک یا اجراهای خاص، افراد و گروه‌ها، یا دوره‌ها و جنبش‌ها را تفسیر و تحلیل می‌کند. مانیفست هم بیانیه‌ای است درباره اینکه عوامل مربوطه چگونه باید به خلق متون و اجراها بپردازند. تحلیل فلسفی شاید پیش‌فرض‌هایی را که نقدها و مانیفست‌ها به وجود آورده‌اند ارزیابی کند‌. اما مهم‌تر از آن، بحث‌ها و رویکردهای تازه‌ای را در مورد ماهیت تئاتر و اجرا بازگو می‌کند.

پیوند جدی‌ای که تئاتر و فلسفه را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد عمل دیدن است. دیدن رخدادها، کنش‌ها، واکنش‌ها، ژست‌ها و رفتار به همراه شنیدن اصوات، آواها، لحن‌ها و وزن‌ها شما را به درک حقیقت‌هایی که در پشت جلوه‌های ظاهری دنیا جای دارند نزدیک‌تر می‌کنند. آلدو تاسی در مقاله «فلسفه و تئاتر» با اشاره به اینکه این دو به دلیل نوعی «فرآیند آشکارسازی» همیشه به هم نزدیک هستند، گفته‌های مشابهی درباره فلسفه و تئاتر بیان می‌کند. او می‌گوید:

«فلسفه فعالیتی است که تلاش می‌کند ما را به مکانی ببرد که در آن مرزها و محدودیت‌ها تثبیت می‌شوند و از این طریق ما «مشاهده می‌کنیم» که چگونه چیزها ایجاد می‌شوند. صحنه تئاتر هم به همین شکل عمل می‌کند، تماشاخانه ذهن نیز جایی‌ست برای دیدن و این فلسفه است که وقتی با ادراکِ چیزها در ارتباط هستیم، بر آنچه مخفی و تاریک است نور می‌تاباند و ما را توانمند به دیدن آن می‌کند. به این صورت هم فلسفه و هم تئاتر، در اصل به شکل فعالیت‌هایی وارد زندگی انسان‌ها شده‌اند که ما را از سطح تجربی عادی بالاتر می‌برند و با کندوکاو حقیقت به شکل فرآیندِ تجلی درگیر می‌کنند».

تئاتر و فلسفه هر دو آدمی را در حالتی به نمایش می‌گذارند که فعالانه در دنیا زیست می‌کند و با آن درگیر است و هر دو یک شیوه مهم را برای این کار انجام می‌دهند که همان دیالوگ یا گفت‌و‌گو است. گفت‌و‌گو یکی از اساسی‌ترین ابزارهای روش مشهور سقراطیِ افلاطون محسوب می‌شود و در دوره روشنگری نیز همچنان به شکل قالبی اصلی برای ارائه بحث‌های فلسفی باقی مانده است. گفت‌و‌گو به روشی بسیار دقیق، همچنان عضو جدانشدنی روش بیشتر فیلسوفان امروزی است.

کتاب به صحنه بردن فلسفه برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به مباحث مربوط به تئاتر و فلسفه علاقه‌مند هستید، این کتاب را از دست ندهید.

در بخشی از کتاب به صحنه بردن فلسفه می‌خوانیم:

با وجود اینکه برک تئاتر و فلسفه را دوباره به هم پیوند داد، آثارش نشان‌دهندۀ نوسانی بارز میان دلبستگی به تئاتر و تمایل به بیرون کشیدن مفهومی فلسفی از تئاتر است. حتی برای این تئاتری‌ترین فیلسوف، و به ویژه برای او، به نظر می‌رسد که تلفیق تئاتر و نظریه کار ساده‌ای نیست. به هر حال همۀ نظریه‌پردازانِ چرخش تئاتری استعاره ها و چهره‌های کلیدی خود را از تئاتر می‌گیرند: هگل از تراژدی یونانی؛ نیچه از ریچارد واگنر؛ بنیامین از تراژدی باروک؛ و دلوز از آرتو. اما دیر یا زود همه شان از تئاتر به منزلۀ موضوع اولیۀ خود روی برمی‌گردانند. اثر اولیۀ نیچه در باب ریشه‌های تراژدی یونانی متنی در باب تاریخ تئاتر نیست، متنی فلسفی است که شکل تاریخ تراژدی ای به شدت نظری به خود می‌گیرد.

این دیدگاه با این واقعیت تقویت می‌شود که نیچه بعدها از واگنر و حتی از تئاتر روی گرداند و با زبانی ضدتئاتری واگنر را نکوهش کرد. به همین ترتیب، بنیامین نیز در مطالعۀ تئاتر باروک که مقدمۀ فلسفی‌ مفصلی بر آن نوشت هدف نهایی خود یعنی بیرون کشیدن دستور زبان مدرنیسمِ تئاتری از دل آن مطالعه را دنبال ‌کرد. دلوز نیز چندان به تئاتر واقعی علاقه مند نبود، بلکه بیشتر متوجه مفهوم نظری تئاتری بود که در نوشته‌های نظری و بیانیه‌های آرتو می‌یافت، که خود آن‌ها با تمام کردوکار تئاتر موجود در تعارض بود.

برک بسیار بیش از این فلاسفۀ تئاتری به تئاتر واقعی علاقه نشان می‌داد و مکرراً از تاریخ ادبیات دراماتیک از جمله از درام یونانی، شکسپیر و ایبسن نقل می‌کرد. به‌رغم این دانش و علاقۀ عمیق به تئاتر، نوشته‌های برک هرگز شکل مطالعۀ نقد دراماتیک یا مطالعۀ تئاتری را به خود نگرفت. برک این سیستم پویا را که فلسفه و تئاتر را به هم پیوند می‌دهد و همزمان آن‌ها را از هم جدا می‌کند، تشخیص می‌دهد «هر فلسفه‌ای، به هر حال به شکلی از درام فاصله می‌گیرد، و برای فهم ساختار آن باید به یاد داشته باشیم که همواره با درام فاصله دارد [و درام نیست].» می‌توانیم این حرکت دوگانۀ جذب و دفع را حتی پیش تر ببریم. هر چه فلسفه‌ای به تئاتر نزدیک‌تر باشد، باید فاصلۀ خود را با تئاتر بیشتر حفظ کند، برای اینکه به شکل دیگری از تئاتر تبدیل نشود.

فهرست مطالب کتاب

یادداشت مترجم
مقدمه
یک: تاریخ و روش
1: تلاقی شکاف متن / اجرا و تقابل تحلیلی / قاره‌ای
2: کنت برک - تئاتر، فلسفه، و محدوده های اجرا
3: رئالیسم انتقادی و راهبردهای اجرا
بخش دو: حضور
4: رقص انسان واره - تأملاتی در باب اجرای روباتی
5: فلسفه و درام - اجرا، تفسیر و نیت مندی
6: جسمیت و حضور - بازنگری هستی شناختیِ حضور
7: حضور
8: تکنیک
9: نمایش ابژه ها، تقدیم چیزها
بخش سه: دریافت
10: خیال گذاری و خیال برداری - نقش خیال در اجرای تئاتری
11: ادراک نمایش ها
12: ادراک، کنش و همذات پنداری در تئاتر
13: همدلی و تئاتر
14: صدای سیاه بودن
15: حیث تئاتری، قرارداد، و اصل حسن نیت
نمایه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب به صحنه بردن فلسفه: فصل مشترک‌های تئاتر، اجرا و فلسفه
مترجمنریمان افشاری
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۳۵
زبانفارسی
شابک978-600-7806-48-7
موضوع کتابکتاب‌های هنرهای نمایشی، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
۳۸۰۰۰ ت - 6.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب به صحنه بردن فلسفه

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب به صحنه بردن فلسفه

برای دریافت کتاب به صحنه بردن فلسفه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.