نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی ساعت ساز نابینا - ریچارد داوکینز

مرتب‌سازی: پیش‌فرض
حامد سعیدی فرد
۱۴۰۱/۸/۲۴
همیشه در مورد تکامل سوالات و ابهامات زیادی داشتم که پاسخ بیشتر آن‌ها را در این کتاب بی نظیر یافتم، قبل از شنیدن این کتاب انتظار نداشتم که تا این حد از شنیدنش لذت ببرم، اوایل کتاب بنظرم اومد این کتاب شاید برای من زیادی تخصصیه و از پس درک اصطلاحات تخصصیش بر نیام، اما خیلی زود برام روشن شد که نویسنده خیلی روان منظورشو توضیح میده و بسیار استادانه با مثال‌هایی فرضی در درک بیشتر ما کمک میکنه، بعضی مطالب به صورت پله پله در چند فصل تکمیل میشه پس برای فهم بهتر سعی کنید از مطالبی که به خوبی متوجه نشدید عبور نکنید. از گروه مترجم، راوی، ناشر، کتابراه و همه اشخاصی که این شرایط رو فراهم آوردند تا از همچین اثر با ارزشی لذت ببریم سپاسگزارم.
Behzad
۱۴۰۱/۳/۲۵
موضوع خوب و بکر از دانشمندی توانمند. ترجمه و ویرایش عالی. گویش بسیار عالی. در کل کتابی تاپ برای علاقمندان فرگشت موجودات زنده است. هر چند اشاره‌های کوتاه و مختصری به برخی جنبه‌های موضوع فرگشت شده و کمتر به ژنتیک و توارث اشاره میشود ولی زمینه مطالعه برای علاقمندان را فراهم میکند. کتاب در نوع خود بی بدیل است. شاید عده‌ای با مکتب فکری نویسنده مخالف باشند ولی آنچه مهم است آشنایی با تئوری و نظریه بنیادین تکامل است که براستی قرن‌ها از نظر دانشمندان و فلاسفه عالم دور مانده و داروین با ارائه آن انقلابی در این زمینه فکری برای بشر بوجود آورده و داوکینز آنرا به روز رسانی کرده. با سپاس از انتشارات مازیار و کتاب راه.
David Y
۱۴۰۰/۷/۱۰
به عنوان یک زیست شناس طرفدار داروین، هیچ منافاتی بین آفرینش خداوند و تکامل تدریجی نمی‌بینیم.
با وجود اختلاف نظر ایدئولوژیک با نویسنده، این کتاب نکات ارزشمند، هوشمندانه و موشکافانه‌ای در مورد نظریه تکامل تدریجی داره و میتونه در بعضی موارد گنگ و کلی برای خوانندگان راهگشا باشه.
صدا و لحن گوینده، صدابرداری و انتخاب موسیقی بسیار مناسب و خوب بود.
البته قبل از مطالعه این کتاب توصیه میکنم حتما اصول کلی نظریه تکامل تدریجی (فرگشت) از دیدگاه داروین رو مطالعه بفرمایید.
مرتضی خدادادی
۱۴۰۱/۱/۹
تکامل کاملاً بدیهی است. برای من جالب است بعضی‌ها مسئله‌ای چنین منطقی را نمی‌پذیرند. این کتاب به دلیل مثال‌ها و اطلاعات ارزشمندی که درمورد ژن، وراثت و ساختار بدنی جانوران می‌زند، بسیار ارزشمند است. اما‌ای کاش بیشتر و تخصصی تر در زمینه نحوه انتقال وراثت از والدین به فرزندان صحبت می‌کرد.
Tαɾα 𝘎𝘩𝘰𝘳𝘣𝘢𝘯𝘪
۱۴۰۱/۹/۲
برای منی که در ارتباط با علوم زیستی چندان اطلاعاتی ندارم کاملا قابل فهم و مفید بود. قلم نویسنده ساده و بدون پیچیدگی‌های بیجا بود و از همه مهم تر با اینکه موضوع نظریه تکامل بحث مفصلیه، اما از پرگویی و شاخ و برگ اضافی دادن خود داری کرده بود. در کل کتاب مفیدیه و خوبه که بخونید.
Kaveh Rasooli
۱۴۰۱/۱/۴
کتاب ساعت ساز نابینا با زبانی ساده عمیق‌ترین مفاهیم مربوط به انتخاب طبیعی و شیوه‌ی شکل گیری موجودات زنده را توضیح می‌دهد. صدای جذاب و گیرای گوینده هم جذابیت کتاب را دو چندان می‌کنه. یکی از بهترین کتاب‌هایی بود که در این حوزه مطالعه کردم و از ناشر سپاس بی کران دارم
Sheri F
۱۴۰۱/۱/۱۵
کتاب خوبی بود ولی نویسنده نظرش بر اینه که خدایی پشت سر خلقت نیست و همه چیز به صورت اتفاقی بوجود اومده که من شخصا اینطور فکر نمیکنم درست که همه چیز با تکامل به اینجا رسیده اما من منافاتی بین خلقت خداوند و تکامل نمیبینم
samer m
۱۴۰۰/۹/۹
به نظرم بهترین کتاب برای درک درست فرگشت.. و عمیق و مفهومی در مورد چگونگی خلقت هست، و در واقع کاملا شفاف خواهد شد که باور بر آفرینش و آفریننده مربوط به دوران کودکی انسانهاست..
soheil hasani
۱۴۰۱/۳/۱۳
این کتاب آنقدر خواندنی هست که من با اینکه قبلا خوانده بودم دوباره اقدام به خرید صوتی کردم تا لذت شنیدن این کتاب رو ببرم
حامد هوشمند
۱۴۰۱/۹/۱۶
ارزش شنیدن داره اما به نظرم بزای فهم بهترش باید تا حدود با مفهوم تکامل اشنا باشی
Ali Mirzaie
۱۴۰۱/۸/۱۰
اگه قبلش کتاب نظریه فرگشت مطالعه بشه با این کتاب بهتر قابل فهم میشه... گوینده عالی کتاب و میخونه
پوریا حقدادی
۱۴۰۰/۸/۴
کتابی بسیار عالی با صداگذاری مناسب. دوستان قبل از این کتاب حتما در مورد فرگشت مطالعه کنن.
صلاح خلیلی دله زی
۱۴۰۰/۱۲/۶
کتابی برای کسانی که می‌خواهند روشنفکرانه زندگی کنند. حتما بخوانید.
محمد فلاح رکنی
۱۴۰۱/۸/۱۹
پیچیده و کمی ثقیل الفهم
باواژگان سنگین علوم ژنتیک وغیره
ناصر آقامسیحی
۱۴۰۰/۱۲/۵
عالی در یک کلام ولی نمیدونم چرا احساس میکنم سانسور شده
حشمت قلایی
۱۴۰۱/۴/۱۴
خوب و عالی و بسیار شنیدنی