معرفی و دانلود کتاب آموزش پرورش ماهی

عکس جلد کتاب آموزش پرورش ماهی
قیمت:
۱۵۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب آموزش پرورش ماهی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آموزش پرورش ماهی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آموزش پرورش ماهی

حسین تقیان در کتاب آموزش پرورش ماهی مطالب و نکاتی کامل و مهم را از جمله شرایط اولیه، ویژگی‌های محل مناسب، انواع استخرهای پرورش و ... که برای نگهداری و پرورش ماهیان ضروری محسوب می‌شود، در اختیار شما قرار داده است.

با توجه به این نکته که جمعیت دنیا هر روز در حال افزایش است، اهمیت تولید پروتئین حیوانی برای تغذیه‌ی انسان‌ها نیز به طور قابل توجهی بیشتر شده است. به دلایل فراوانی پرورش آبزیان و ماهیان راهکاری موثر و جهانی در جهت تولید پروتئین شناخته ‌شده است.

پرورش ماهی در ایران با پرورش و تکثیر تاسماهیان در اوایل سده‌ی 1300 آغاز شد. رشد اقتصادی، صنعتی، تامین نیاز تغذیه‌ای جمعیتی که روز‌به‌روز در حال افزایش بود. با برتری کیفیت پروتئین آبزیان در مقایسه با گوشت گونه‌های دیگر حیوانات، توجه به آبزیان بیشتر از قبل شد و صید در دریاها و منابع آبی افزایش یافت و در نتیجه به کاهش ذخایر آب‌ها منجر شد. با توجه به این موضوع، برای دست یافتن به تولید متناسب با تقاضا و بهره‌برداری بهینه و مناسب، پرورش آبزیان در محیط‌هایی که قابیلت کنترل، رهاسازی و بازسازی را دارند، صورت گرفت. به همین دلیل سازمان شیلات ایران اولین پایگاه را به منظور تکثیر و پرورش کپور ماهی تاسیس کرد.

پرورش ماهی و تولید محصولات گوشت سفید در داخل کشور یکی از مناسب‌­ترین گزینه­‌ها برای اشتغال‌زایی جوانان است، اما متاسفانه بعضی از جوانان و علاقمندان به این حرفه، بدون در نظر گرفتن مشکلات کار، حوضچه­‌های پرورش ماهی را دایر می­‌کنند که در نهایت با شکست مواجه می­‌شوند و هم از نظر روحی و هم از نظر اقتصادی ضربه می­‌خورند. برای کسانی که در این حوزه تحصیلات دانشگاهی ندارند، منطقی‌ترین کار مطالعه است تا سطح اطلاعات خود را بالا ببرند؛ همچنین می‌توانند به صورت تجربی در پرورشگاه‌­های ماهی به عنوان کارآموز حداقل شش ماه دوره ببیند.

در بخشی از کتاب آموزش پرورش ماهی می‌خوانیم:

استفاده از آهک زنده یا هیدراته در استخرهای پرورش ماهی یکی از الزاماتی هست که هر استخردار بایستی جهت پرورش صحیح و باکیفیت خود از آهک در فرآیند کاری خود استفاده نماید. آهک در استخرهای پرورش ماهی پنج نقش بسیار مهمی دارد که نادیده گرفتن این مسائل قطعا روی کمیت و کیفیت ماهی تاثیر بسزایی خواهد داشت:

1- مهمترین تاثیر آهک در استخرهای پرورش ماهی، تنظیم pH آب استخر می‌باشد چراکه در بعضی نقاط کشور بدلیل اسیدی بودن آب مورد استفاده، بایستی از آهک جهت تنظیم pH و خنثی سازی اسیدیته آب استفاده کرد. همچنین انباشت فضولات ماهی‌ها در استخر باعث بوجود آمدن حالت اسیدی در آب می‌شود که بایستی این خاصیت اسیدی حذف و pH آب تا 8/5 درجه افزایش یابد. 2- خاصیت ضدعفونی کردن استخر و نابودی تمام انگل‌ها و میکروب‌ها قبل از آبگیری و ماهی‌ریزی و تخم گذاری، دلیل دوم نقش آهک در استخرها می‌باشد. 3- آهک دارای یون‌های کلسیم و منیزیم و آهن قابل توجهی می‌باشد که در حالت مخلوط با آب، این یون‌ها آزاد شده و در همه جای آب پخش می‌شوند و به عنوان یک کود و ماده مغذی روی رشد و تولید ماهی‌ها موثر می‌باشد. 4- در فصول گرم سال که در کف استخرها، جلبک و لجن رسوب می‌کند و باعث تیرگی آب و کاهش کیفیت آب می‌شود، آهک زنی باعث توقف رشد جلبک‌ها و لجن‌ها با تغییر شرایط از حالت بی هوازی به هوازی با مکانیسم حذف دی اکسید کربن از ته استخر می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: شرایط اولیه برای پرورش ماهی
فصل دوم: ویژگی‌های محل مناسب پرورش ماهیان
فصل سوم: انواع استخرهای پرورش ماهی
فصل چهارم: پرورش انواع ماهیان پرطرفدار

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آموزش پرورش ماهی
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات آفرینش مهر
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۰۵
زبانفارسی
شابک978-622-741415-8
موضوع کتابکتاب‌های کشاورزی و دامپروری
قیمت نسخه الکترونیک
۱۵۰۰۰ ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب آموزش پرورش ماهی

محمد معینی
۱۴۰۰/۷/۱۵
بسیار عالی بود در حد دانشگاه هست
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب آموزش پرورش ماهی

برای دریافت کتاب آموزش پرورش ماهی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.