معرفی و دانلود PDF کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی

برای دانلود قانونی کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی

کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی، نوشته وی راتنا ردی، متیو کیورین و رضا اردکانیان رابطه کاربرد رویکرد هزینه‌ای چرخه حیات (LCCA) در مدیریت زیر ساخت‌ها و دیگر پروژه‌های قابل سرمایه‌گذاری برای کشورهای درحال توسعه را شرح می‌دهد.

هدف اصلی کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی (Life-cycle Cost Approach for Management of Environmental Resources)، شناسایی نقاط بالقوه برای اتخاذ تصمیمات در کشورهای در حال توسعه با کمک گرفتن از مطالعات موردی و بهترین شیوه‌های عملی است. به دنبال آن برای نفوذ و درک سیاست که چرا ارزش ارزیابی چرخه حیات برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و همچنین ارائه خدمات پایدار و نفوذ در رفتار بخش سهامداران ضروری است.

هدف بررسی‌های حاضر این است که مسیر اصلی LCCA به فرآیندهای حکومتی در تمام سطوح سازمانی از محلی تا ملی وارد شود تا توانایی و تمایل از طرف تصمیم گیرندگان (هم کاربران و افراد دخیل که در برنامه ریزی خدمات، بودجه‌بندی و تحویل) به انتخاب آگاهانه و مناسب انواع مختلف بین محصول و خدمات افزایش یابد.

LCCA می‌تواند استراتژی برد-برد را از نظر شناسایی مناسب فناوری‌ها، محصول و خدماتی که سازگار با مسائل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی پایدار است، تأمین کند. LCCA سیاست‌ها را به سمت نگرش سیستمی سوق می‌دهد.

مسئله LCCA از تفکر چرخه‌ی حیات تکامل می‌یابد که باید در سیاست‌های کلان ریشه دوانده شود. این روش برای اطلاع رسانی و افزایش ظرفیت در سطوح سیاستگذاری و برنامه‌ریزی است.

وی. راتنا ردی (V. Ratna Reddy)، متیو کیورین (Mathew Kurian) و رضا اردکانیان در این کتاب قصد دارند که در مورد اهمیت و نقش LCCA در دستیابی به توسعه و ارائه خدمات پایدار در متن کشورهای در حال توسعه را به سیاست گذاران، محققان و پژوهشگران توسعه اطلاع رسانی کنند.

در بخشی از کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی می‌خوانیم:

مدیریت چرخه‌ی حیات LCM سیستم مدیریتی است که بار محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی را از چرخه‌ی حیات محصول یا کالا در مجموعه یک کسب و کار سازمانی به حداقل می‌رساند. LCM کمک می‌کند تا چرخه‌ی حیات به مرحله قابل استفاده از طریق بهبود مستمر سیستم‌های محصول (UNEP/SETAC 2007) نزدیک شود.

شناسایی و ترکیب اثرات بالاقوه محیط زیستی نسبت به سیاست، تفکر چرخه‌ی حیات نامیده می‌شود. این راه قسمت اصلی جنبه‌های محیط زیستی نسبت به سیاست است. مباحث LCCA در حال گسترش است . در این میان فهرست یا سیاهه چرخه‌ی حیات (LCI) با اهمیت است که به پایگاه داده و چرخه‌ی حیات که شامل تکنیک‌ها و ابزار در راستای سیاهه و ارزیابی اثرات است، نزدیک می‌شود.

تجربه‌ی کشورهای در حال توسعه به وضوح نشان می‌دهد که تأمین زیرساخت جای ارائه خدمات متمرکز را گرفته است. به همین دلیل تمرکز از نظر برنامه ریزی و سرمایه گذاری به مرحله تولید فقط به غفلت از قبل و بعد از مراحل تولید منجر شده است.

بیش از 80 درصد از کل اعتبارات هزینه‌های زیرساخت در خدمات تأمین آب روستایی مشاهده شده است. در نتیجه این واقعیت نشان داد که در بودجه‌بندی هزینه‌های واحدهای خدمات آب آشامیدنی روستایی، حفاظت منبع یا هزینه‌های بازسازی سیستم به حساب نمی‌آید . در نتیجه افت سطوح خدمات به یک پدیده معمول تبدیل شده است.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول- ارزیابی هزینه چرخه حیات: اساس و رابطه
1-1 مقدمه
1-2 LCCA چیست و چرا؟
1-2-1 پیشینه
1-3 رویکرد هزینه چرخه حیات: منطق و ارتباط
1-3-1 LCCA: فراتر از ارزیابی پروژه
1-3-2 مدیریت دارایی و خدمات پایدار
1-3-3 LCCA و همبستگی
1-3-4 پذیرش LCCA: مقیاس و شدت
منابع 
فصل دوم- رویکرد هزینه چرخه حیات: چارچوب و مفهوم 
2-1 مقدمه
2-2 بخش‌های هزینه
2-3 نرخ‌های تخفیف، هزینه سالیانه و واحد عملکردی 
2-4 اجزای مدل هزینه چرخه حیات
2-5 تحلیل و شبیه سازی هزینه‌های چرخه حیات مبتنی بر ریسک
2-6 روش‌ها و ابزارهای ارزیابی اثرات محیط زیستی
2-6-1 روش‌های غیر مستقیم
2-6-2 روش‌های مستقیم
منابع 
فصل سوم- کاربردهای LCCA در زیرساخت‌ها و سایر پروژه‌ها: برخی مطالعات موردی
3-1 کاربرد LCCA در دنیای واقعی 
3-1-1 الزامات و محدودیت‌های داده
3-1-2 مشخصات پروژه‌ها
3-2 مطالعات موردی
3-2-1 پروژه‌های زیربنایی (ساخت و ساز، جاده‌ها و غیره)
3-2-1-1 رویکرد
3-2-1-2 نتایج
3-2-1-3 اجزای هزینه
3-2-1-4 تجزیه و تحلیل
3-2-1-5 نتایج و بحث
3-2-2 پروژه‌های مبتنی بر منابع طبیعی (آب آشامیدن و بهداشت (WASH)، سیستم‌های محصول، بیواتانول و غیره)
3-2-2-1 مرزهای سیستم
3-2-2-2 رویکرد
3-2-2-3 نتایج و تفسیر
3-2-2-4 روش کار
3-2-2-5 نتایج و بحث
3-2-2-6 رویکرد
3-2-2-7 نتایج و بحث
3-2-2-8 رویکرد
3-2-2-9 نتایج و بحث
3-2-2-10 هزینه‌های برگشتی (CapManEx اتحادیه ExIDS، ExDS)     
3-2-2-11 هزینه واحد در مقابل خدمات ارائه شده در تکنولوژی
3-2-2-12 هزینه هر واحد آب
3-3 نمونه‌های موفق LCCA
3-4 محدودیت‌ها و چالش‌ها در استفاده از LCCA

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی
نویسنده، ،
مترجممحمدرضا علمی، مریم رجایی شریف آبادی، مرضیه مرتضایی
ناشر چاپیانتشارات دانشگاه یزد
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات117
زبانفارسی
شابک978-600-8571-89-6
موضوع کتابکتاب‌های زیست شناسی
قیمت نسخه الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی

برای دریافت کتاب ارزیابی چرخه حیات برای مدیریت منابع طبیعی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.