دانلود کتاب استقلال پولی یا توهم؟!

  • ناشر: انتشارات دیدمان
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب استقلال پولی یا توهم؟! و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب استقلال پولی یا توهم؟! و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب استقلال پولی یا توهم؟!

کتاب استقلال پولی یا توهم؟! به مباحثی نظیر سیاست پولی ایران، نظام بانک و بانکداری ایران، استقلال بانک مرکزی و... می‌پردازد.

استقلال بانک مرکزی به این معناست که بانک مرکزی در اختیار و تحت فرمان رئیس‌جمهور نباشد یعنی رئیس کل اجباری به قبول درخواست‌های رئیس‌جمهور نداشته باشد، اینگونه نباشد که هر زمان دولت با بی‌پولی روبه‌رو شد از بانک مرکزی درخواست چاپ پول کند. بنابراین استقلال بانک مرکزی یعنی رئیس کل بانک مرکزی کارمند دستگاه اجرایی نیست، کسی به او دستور نمی‌دهد و در وظایف او دخالتی صورت نمی‌گیرد.

از زمانی که کسری بودجه در برنامه‌های کوتاه‌مدت و وابستگی بسیار کشور به درآمدهای نفتی به وجود آمده مسئله استقلال بانک مرکزی از سیاست‌های دولت نیز مطرح شده، در چند سال اخیر به خصوص در سال اول اجرای قانون برنامه پنجم توسعه، این موضوع میان بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی مورد بحث بسیار قرار گرفته است.

با بررسی تاریخ اقتصاد این موضوع نشان داده می‌شود که نظریه استقلال بانک مرکزی در زمینه روابط میان دولت و بانک مرکزی از زمان دخالت دولت‌ها در عرصه انتشار پول و تنظیم سیاست‌های پولی به وجود آمده است.

امروزه نظریه استقلال بانک مرکزی در قوانین پولی و بانکی بسیاری از کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه نشان داده شده و از سمت نهادهای پولی و مالی بین‌المللی به شکل یک توصیه در سطح عمومی بسیار تأکید شده است. در ده سال اخیر میزان کشورهایی که تشویق به استقلال بانک مرکزی شده‌اند و آن را مستقل کرده‌اند، از 52 درصد به 81 درصد افزایش یافته است.

در بخشی از کتاب استقلال پولی یا توهم می‌خوانیم:

یکی از مهم‌ترین و جدیدترین عناصر نظام پولی مدرن که به شدت مورد تأیید و ترویج نهادهای اقتصادی بین‌المللی است، مقوله‌ی «استقلال بانک مرکزی» است. استقلال بانک مرکزی تلویحاً نماد و نشانه‌ای از مدنیت نظام اقتصادی و نظام پولی و میزان الحراره‌ای از انضباط آن تلقی می‌شود. استقلال بانک مرکزی و اهمیت آن را نمی‌توان بدون توجه به ریشه‌ی تاریخی تشکیل این نهاد مورد بررسی قرار داد.

از خصوصیات ویژه‌ی دیگر نظام پولی مدرن، شکل اعتباری آن است. پول امروز (خواه پول حکومت به شکل اسکناس و مسکوک و خواه پول بانکی به شکل بدهی‌های بانکی یا همان سپرده‌ها) موجودیتی صرفاً اعتباری و فاقد ارزش ذاتی (حتی به صورت جزئی) دارد. گسترش فعالیت بانک‌داران اولیه، شروع تحول در نظام پولی سنتی به سبک مدرن و امروزی بود؛ نهادهایی که از قرن سیزدهم رفته‌رفته در شهرهای تجاری اروپا شکل گرفت و گستره‌ی فعالیت آن‌ها پس از اوج‌گیری در قرن هجدهم، در قرن نوزدهم در یک وقفه‌ی موقتی دچار افول شد تا مجدداً در قرن بیستم به اوج بازگردد.

ماهیت فعالیت بانک‌ها، مبهم و نوعی مخفی‌کاری بود؛ چون بانک‌داران اولیه بر خلاف تعهد و رویه‌ی ابتدایی، تدریجاً به انتشار گواهی‌ها پولی کاغذی بیش از موجودی فلزات گران‌بهای خود پرداختند. به تعبیر کنایه‌آمیز ایروینگ فیشر، «بانک نهادی است که پول شما را با قرض دادن به دوست خود نگه‌داری می‌کند!» قرن نوزدهم و به طور پراکنده پیش از آن، شاهد ورشکستگی‌های نسبتاً پرتعداد بانک‌های اولیه و ناتوانی بانک‌ها در برآوردن آن چیزی بود که بر خلاف واقع آن را وانمود می‌کردند؛ یعنی این مسئله که سپرده‌های مردم قابل بازپس دادن به شکل فلزات گران‌بهاست. در این زمان بود که دولت‌ها با هدف سر و سامان بخشیدن به این درهم‌ریختگی، حق انتشار پول کاغذی (به پشتوانه‌ی جزئی فلزات گران‌بها) را در انحصار گرفتند و اعمال این حق را به یکی از بانک‌های موجود سپردند. این بانک بود که بعدها به «بانک مرکزی» تبدیل شد.

 ۶۰ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8734-27-7 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
آیا استقلال بانک مرکزی منافاتی با استقلال کشور نخواهد داشت؟
باید روش انتخاب رییس کل بانک مرکزی اصلاح شود
آیا استقلال بانک مرکزی تأثیری بر مدیریت نقدینگی دارد؟
آیا کشورهایی که بانک مرکزی مستقل دارند تورم بالا ندارند؟
شاخص‌های ارزیابی استقلال بانک مرکزی چیست؟
ثبات اقتصادی ایران در بلندمدت با استقلال بانک مرکزی به دست می‌آید؟
آیا در بانک مرکزی مستقل بحران ارزی رخ نمی‌دهد؟

راهنمای دانلود کتاب استقلال پولی یا توهم؟!

برای دانلود کتاب استقلال پولی یا توهم؟! و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  استقلال پولی یا توهم؟!

نظرات کتاب استقلال پولی یا توهم؟!

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.