معرفی و دانلود PDF کتاب اقتصاد حمل و نقل

عکس جلد کتاب اقتصاد حمل و نقل
قیمت:
۶۸۰۰۰ تومان - 12.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اقتصاد حمل و نقل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اقتصاد حمل و نقل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اقتصاد حمل و نقل

کتاب اقتصاد حمل و نقل نوشته‌ی علی محمودی، به مباحثی چون تکامل تاریخی و اهمیت توسعه حمل و نقل، عرضه و تقاضای آن، هزینه‌ها، نحوه قیمت گذاری و سرمایه گذاری حمل و نقل و ... می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب اقتصاد حمل و نقل:

از جمله خصایصی که در ذات انسان قدمتی کهن و ماندگار دارد، حمل و نقل یا جابه‌جایی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر است. حرکت از اصلی‌ترین الزامات حتی در جوامع ابتدایی محسوب می‌شود و در جوامع توسعه یافته، حتی ابعاد وسیع‌تری نیز پیدا می‌کند. از این رو جابه‌جایی و حرکت یکی از اصلی‌ترین الزامات بشری به شمار می‌آید.

هدف کتاب اقتصاد حمل و نقل پیشنهاد و بیان الگویی ساده از مباحث اقتصادی حمل و نقل و کاربرد آن در مقیاس منطقه‌ای است تا موجبات لازم برای گسترش این دانش و استفاده بهتر از آن را فراهم کند. بنایراین در تنظیم مباحث کتاب حاضر تلاش بر این بوده است که دو هدف اصلی حفظ شود: ابتدا با استفاده از ابزارهای تحلیلی اقتصاد خرد و کلان، اصولی اساسی در بهینه‌یابی حمل و نقل ارائه کند و سپس، کاربرد عملی آن در مطالعات منطقه‌ای را شرح دهد. از این رو این کتاب در نه فصل تقسیم بندی شده است:

فصل اول از منظر تحولات تکنیکی و تأثیر آن بر اقتصاد حمل ‌و نقل، نگاهی تاریخی به نحوه‌ی رشد این صنعت دارد و نتایج حاصل از آن را در ابعاد مختلف فعالیت‌های انسانی مورد بررسی قرار می‌دهد. در فصل دوم علل و انگیزه‌های حرکت و لزومات مکانی و فضایی پیدایش آن مورد بحث قرار گرفته است.

توزیع حرکات و عوامل مؤثر بر آن در فصل سوم مطرح شده و مبحث اصلی، شیوه‌‌های کمی در بهینه‌یابی تقسیم حرکات است. به مقوله‌ی عرضه و تقاضای حمل و نقل در فصل چهارم پرداخته شده و عوامل موثر در تغییرات آن در این فصل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فصل پنجم دیدگاهی کامل به سازوکار هزینه‌ها در صنعت حمل و نقل و عملکرد آن دارد و شیوه تشخیص هزینه‌ها در هر یک از سیستم‌های حمل‌ و نقل را وارسی می‌کند. فصل ششم بستری لازم برای طراحی قیمت‌ها فراهم می‌کند و به انتزاع، راه‌کار قیمت را در هر یک از سیستم‌های حمل‌ و نقل نمایان می‌کند.

سیاست‌های سرمایه‌گذاری حمل ‌و نقل و تاثیر آن در توسعه، مبحثی است که فصل هفتم را به خود اختصاص داده و با مقایسه‌ی نقش دولت و بخش خصوصی در موفقیت طرح‌های سرمایه‌گذاری حمل و نقل، به مقوله‌ی خصوصی‌سازی می‌پردازد.

فصل هشتم از کارکردهای حرکتی نقاط و راه‌ها، تحلیل جامع ارائه کرده و بستر لازم را برای بحث کلی در خصوص برنامه‌ریزی حمل و نقل فراهم می‌کند و در نهایت در فصل نهم، روش‌های کمی در ارزیابی کارکرد شبکه‌ها ارائه شده و سیاست‌های توسعه حمل و نقل مورد بررسی قرار می‌گیرند.

کتاب اقتصاد حمل و نقل مناسب چه کسانی است؟

این کتاب به علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی در زمینه‌ی حمل و نقل توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب اقتصاد حمل و نقل می‌خوانیم:

در تئوری اقتصاد، قیمت‌ها دارای دو نقش اساسی هستند؛ نخست تخصیص بهینه خدمات و کالاها میان مصرف‌کنندگان و دوم انگیزه برای تولیدکنندگان و حفظ منافع آنان. هدف یک گرداننده حمل‌ونقل نیز در سیاست‌ قیمت‌گذاری، به حداکثررساندن درآمد است. این کار به دو طریق ممکن می‌شود؛ نخست از طریق گسترش اندازه بازار و دوم از راه جذب مشتریان جدید و افزایش سهم خود در بازار.

کشش قیمت‌ها و کشش متقاطع قیمت‌ها که در فصل چهارم مورد بحث قرار گرفت، نقش مهمی در تصمیمات قیمت‌گذاری حمل‌ونقل دارند. بالاخره، عکس‌العمل رقبا در مقابل سیاست کاهش قیمت، به مجادله قیمت‌ها منجر می‌شود که این امر در کوتاه‌مدت از طریق کاهش نرخ کرایه‌ها به نفع استفاده‌کنندگان حمل‌ونقل می‌انجامد. ولکن نتایج درازمدت آن را نیز باید در نظر داشت. بدین لحاظ، اعمال سیاست‌های تعیین قیمت از جانب عاملین حمل‌ونقل حائز اهمیت زیادی است. این فصل به بررسی سیاست‌های قیمتی اتخاذ شده از سوی شرکت‌های حمل‌ونقل ملی و خصوصی اختصاص دارد.

در بررسی سیاست‌های قیمت‌گذاری حمل‌ونقل مسافر، از آن جا که تمامی اطلاعات قیمت‌ شناخته شده هستند، آگاهی از تصمیمات گردانندگان این شرکت‌ها آسان‌تر است و نتایج فراسوی سیاست‌ها را به راحتی می‌توان مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: تکامل تاریخی و اهمیت توسعه حمل و نقل
فصل دوم: حرکت
فصل سوم: توزیع حرکات
فصل چهارم: عرضه و تقاضای حمل و نقل
فصل پنجم: هزینه‌های حمل و نقل
فصل ششم: قیمت‌گذاری حمل و نقل
فصل هفتم: سرمایه‌گذاری حمل و نقل
فصل هشتم: نقاط و راه‌ها
فصل نهم: شبکه‌های حمل و نقل و سیاست‌های توسعه منطقه‌ای
منابع و مراجع
واژه‌نامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اقتصاد حمل و نقل
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانی
سال انتشار۱۳۸۹
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۳۹۹
زبانفارسی
شابک978-964-468-221-6
موضوع کتابکتاب‌های اقتصاد
قیمت نسخه الکترونیک
۶۸۰۰۰ ت - 12.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اقتصاد حمل و نقل

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب اقتصاد حمل و نقل

برای دریافت کتاب اقتصاد حمل و نقل و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.