دانلود کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران

کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران نوشته‌ی سید حمیدرضا اشرف زاده، دو هدف را دنبال می‌کند نخست، ساختار و عملکرد برنامه اول توسعه را در زمینه توسعه صادرات به تفصیل مورد بحث قرار می‌دهد و دوم با استفاده از متون اقتصاد سنجی مزیت نسبی یا رقابتی کالاهای غیرنفتی ایران را در مقابل رقبای عمده ارزیابی می‌کند.

مزیت نسبی یکی از مقوله‌های پایه‌ای در نظریات تجارت بین‌الملل است و براساس آن نظریه ریکاردویی و هکچر - اوهلین می‌تواند تخصص‌گرایی و نفع در تجارت را توضیح دهد. در حال حاضر، با گسترش سریع بازارهای جهانی و رقابت زیاد در صادرات محصولات، اعم از کشاورزی، مواد خام و صنعتی، موفقیت هر کشور در حال توسعه در پیشبرد اهداف رشد و توسعه اقتصادی، با داشتن مزیت رقابتی در محصولات صنعتی و صادرات افزون‌تر اندازه‌گیری می‌شود.

در کشور ایران پس از پایان جنگ، برنامه اول توسعه با هدف اصلاحات ساختاری و مطرح کردن استراتژی توسعه صادرات، که با جانشینی واردات هم زمان اجرا می‌شد، به اجرا در آمد. در این برنامه بر لزوم آزادسازی تجاری و اصلاح نرخ ارز و متغیرهای کلان مهم برای رسیدن به چندین هدف، از جمله توسعه صادرات تأکید شده بود، هر چند صادرات فعلی نسبت به گذشته رشد چشمگیری داشته است لیکن ظرفیت‌های تولیدی و توانمندی‌های کشور امکان بیش از صادرات فعلی را می‌تواند محقق سازد.

کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران (The Possibility of Export led Growth in iran) در هفت فصل مرتب شده است. فصل اول به روش شناسی و زمینه‌های تاریخی می‌پردازد. فصل دوم داده‌ها، تعاریف و منابع آماری را دربردارد. در فصل سوم به بررسی نظر به صادرات و رشد اقتصادی پرداخته می‌شود. فصل چهارم به بررسی رابطه صادرات و رشد اقتصادی اختصاص دارد و در فصل پنجم مدل‌های صادرات را تخمین زده و جملات اثر ثابت و اثر تصادفی به عنوان معیاری از مزیت رقابتی معرفی و برای کشورهای مختلف مقایسه شده است. در فصل ششم اثر جهانی شدن و اقتصادهای مسلط جهانی بر اشتغال کشورها مورد بحث قرار گرفته و فصل هفتم به نتیجه‌گیری می‌پردازد.

در بخشی از کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران می‌خوانیم:

خصوصیت مسایل و مشکلات اقتصادی اجتماعی این است که همه مردم از آن‌ها آگاهند و درباره آن‌ها نظراتی ارائه می‌دهند. این نکته از سیاست‌گذاران عالی رتبه گرفته تا مردم عادی نیز مصداق دارد. از آن جا که نظریات و مدل‌های صورت - منطقی اقتصادی بسیار پیچیده‌اند و گاه دیدگاه کاملا مغایر برداشت متعارف مردم عادی دارند، پذیرفتن این نظریات از سوی مردم و مسئولان اگر غیر ممکن نباشد، تقریبا بیار دشوار است و ساعت‌ها بلکه هفته‌ها و ماه‌ها صرف زمان در این مورد نیز ثمری نخواهد داشت.

بنابراین هم اکنون مقالات نظری که در ژورنال‌های معتبر علمی جهان منتشر می‌شود چنان پیچیده و مغلق است که در آن‌ها برای بسیاری از اقتصاددانان حرفه‌ای، با سابقه‌ای قابل قبول در ریاضیات و آمار و احتمال نیز بسیار دشوار است، به نحوی که تنها گروه بسیار معدودی متخصص قادر به درک آن‌ها هستند و گذشته از آن نتایج این مقالات نظری نیز مورد توافق عام اقتصاددانان نیست. برای مثال چگونه می‌توان به مردم عادی قبولاند که رذالت‌های معمولی بشری مثل سودجویی، تنبلی، ضد اجتماعی بودن، حرص، خود پسندی و حسادت، که از دیدگاه مذاهب و فلسفه اخلاق کلاسیک گناهی بزرگ است، یگانه نیروی پیشراننده اقتصاد بازار است و به فضایل درجه دوم مشهور است؟

 ۱۷۴ صفحه، ۱۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-469-330-4 

چاپ ۱۳۸۹: ۴۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۶۰۰۰ ت - 7.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: روش‌شناسی و زمینه‌های تاریخی
فصل دوم: داده‌ها، تعاریف و منابع آماری
فصل سوم: اصلاحات تجاری و رشد صادرات: نظریه و عمل
فصل چهارم: صادرات و رشد: اثر آزادسازی تجارت بر صادرات
فصل پنجم: برآورد مدل‌های صادرات
فصل ششم: اثر جهانی شدن و اقتصادهای مسلط جهان بر اشتغال نمونه کشورها

راهنمای دانلود کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران

برای دانلود کتاب امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  امکان پذیری رشد مبتنی بر صادرات ایران