دانلود کتاب انسان؛ از تنگنای بدن تا فراخنای قرب الهی

  • از: اصغر طاهرزاده
  • ۳۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب انسان؛ از تنگنای بدن تا فراخنای قرب الهی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب انسان؛ از تنگنای بدن تا فراخنای قرب الهی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب انسان؛ از تنگنای بدن تا فراخنای قرب الهی

1- به راستی ما برای کدام انسان برنامه‌ریزی می‌کنیم؟! آیا تعریفی که از انسان برای خود کرده‌ایم، با همه‌ی واقعیت انسان تطبیق دارد؟! آیا ممکن است ابعادای از آن را نادیده گرفته باشیم و در نتیجه انسان را ناقص تعریف کنیم و برای بعضی از ابعاد انسان‌ها برنامه‌ریزی نکنیم و به همان اندازه در نظام تعلیم و تربیت در جامعه دچار بحران شویم؟!

باید از خود بپرسیم تعریفی که ما از انسان داریم مطابق با کدام ‌یک از تعاریف انسان‌شناسیِ موجود در دنیا است، مطابق با انسانی است که مکتب لیبرالیسم معرفی می‌کند و یا مطابق با انسانی است که مکتب مارکسیسم معرفی می‌نماید و یا انسان مورد نظر ما انسانی است که روانشناسی می‌شناسد و یا انسان آیین‌هایی مثل بودا است. راه‌کاری که معلوم می‌کند انسان مورد نظر ما در تعلیم و تربیت و اقتصاد و... انسانی است که مکتب اسلام معرفی می‌نماید چیست؟

این‌ها سؤالاتی است که نویسنده سعی دارد در ابتدای بحث مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا معلوم شود ریشه‌ی بحران در نظام تربیتی اقوام مختلف در غفلت از جایگاه حقیقی انسان است. عظمت بحث وقتی روشن می‌شود که بدانیم ما به جهت فرهنگ غنی فلسفه‌ی اسلامی می‌توانیم در فضایی این‌چنین آشفته معبری به سوی حقیقت انسان در جامعه‌ی خود باز کنیم.

2- ما در نظام اسلامی قبل از هر اقدامی باید متوجه باشیم برای کدام انسان برنامه‌ریزی می‌کنیم و با دقت کامل متوجه انسانی باشیم که اسلام مدّ نظر دارد وگرنه ممکن است ناخواسته برای انسانِ مکتب لیبرالیسم برنامه‌ریزی کنیم ولی رفتار و اخلاق مناسب با انسان اسلام را از او انتظار داشته باشیم و این موجب سرگردانی جوانانی می‌شود که در ذیل برنامه‌ها‌ی تربیتی ما قرار می‌گیرند. از این جهت می‌توان گفت دوگانگی بین نظر و عمل معضل نظام تربیتی ما در این دوران است و همه‌ی آشوب‌های فکری در این دوگانگی نهفته است. شرط یگانگی در جامعه آن است که با زبانی با یکدیگر سخن بگوییم که از جان ما ریشه گرفته باشد و این تنها با شناخت صحیح نسبت به گوهر انسانی میسر است.

3- این کتاب سعی کرده ابعاد حساس و عمیق انسان را آن طور که اسلام و علمای اسلام مطرح نموده‌اند به طور مختصر با خوانندگان در میان بگذارد و بنا به موقعیت، تعریف انسان در بقیه‌ی مکاتب را نیز گوشزد کند تا روشن شود نظرگاه اسلام نسبت به انسان چگونه است و اسلام برای کدام انسان برنامه‌ریزی کرده است و نیز معلوم گردد چنانچه ما در برنامه‌های تربیتیِ خود ابعادی از انسان را که اسلام گوشزد می‌کند بی‌جواب بگذاریم، با انسانی معترض و ناراضی از زندگی روبه‌رو خواهیم بود، هرچند او تلاش کند که با رفاه بیشتر و سرگرم‌شدن به دنیا، روان معترض خود را مشغول کند.

4- اساسی‌ترین نکته‌ای که در کتاب مورد بحث قرار گرفته موضوع «حقیقت انسان» و معنای سعادت اوست که پس از روشن‌شدنِ حوزه‌ی اختیار انسان، انسان را متوجه جایگاه انسان کامل می‌نماید تا راه انسان‌ها به سوی کمالی که باید طی کنند مشخص شود. زیرا تنها حکیم واقعی است که می‌داند برای تجلیات انوار الهی بر قلب انسان‌ها، آن‌ها باید در عقیده و عمل به انسان‌های کامل نزدیک شوند و از این طریق با خودِ حقیقت متحد گردند، این است معنای توجه خداوند به بندگان عالِم و پارسا.

5- اساس و بنیان هر مکتبی تفسیر و تبیینی است که از انسان دارد مکتبی که انسان را در ابتدا و انتهای وجودش بریده از غیب می‌بیند با مکتبی که برای انسان وسعتی به اندازه ابدیت قائل است و او را حتی در قبل از هبوط مدّ نظر دارد، متفاوت است.

6- اگر چه این کتاب را می‌توان مستقل از کتاب‌های دیگر مولف محترم در زمینه انسان شناسی مطالعه کرد ولی مطالعه آن را بعد از کتاب‌های «ده نکته از معرفت نفس» و «آشتی با خدا از طریق آشتی با خود راستین» و «خویشتن پنهان» پیشنهاد می‌شود.ان شاء الله این کتاب متمم و مکمل مباحث مطرح شده در کتب مذکور باشد.

 ۱۷۴ صفحه، ۱۲۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 9789642609475 

چاپ ۱۳۹۳: ۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

مقدمه
مقدمه‌ی مؤلف
ضرورت انسان شناسی
تربیت کدام انسان؟!
نتایج انسان‌شناسی در حوزه‌های مختلف معرفتی
تفاوت انسان‌شناسی اسلامی با آنتروپولوژی
اهمیّت انسان‌شناسی و ارتباط آن با معارف دینی
انسان‌شناسی و رابطه‌ی آن با توحید
ارتباط انسان‌شناسی با نبوت
ارتباط انسان‌شناسی با معاد
انسان‌شناسی و ارتباط آن با مسائل اخلاقی
انسان‌شناسی و ارتباط آن با علوم انسانی
مراتب وجودی انسان در منظر قرآن
گوهر انسانی
حقیقت روح و ابزار بودن بدن
جایگاه قوای نفس
مراحل تکمیل نفس
چگونگی ادراک محسوسات
حقیقت نفس
اصل روح انسان
رابطه‌ی نفس ناطقه با بدن و چگونگی مرگ
مقام خلیفة اللّهی انسان
کرامت انسان
راز خلیفه‌ی الهی‌بودن آدم
انسان‌شناسی و ارتباط تازه با خداوند
هدف نهایی حقیقت انسان
نفس مطمئنّه
لطافت نفس انسان
حجاب‌های نفس
عوامل آزادیِ نیروی شگرف انسان
سبب محرومیت نفس از حقایق
چگونه شروع کنیم؟
انسان و اختیار
مفاهیم اختیار
احساس اختیار به صورت بدیهی
نقد اندیشه‌ی جبر
تفاوت ارادهی تکوینی و تشریعی خداوند
مغالطه بین ضرورت علت و معلول و جبر
مشیّت الهی و اختیار انسان
جهان قانونمند و مشیّت خدا
نقش عالم ربوبی در عالم ماده
آزادی تکوینی و هدایت تشریعی
شقیّ، خودْ شقیّ است
توصیف ارزشی انسان در قرآن
انسانِ آرمانی اسلام
انسان در عالی‌ترین افق
علم و حقیقت انسان‌ساز
انسان در منظر دین
مراحل کمال انسان و نقش دین در تحصیل آن
انسان کامل و ولایت تکوینی
حیات انفرادی پس از دنیا
هماهنگی در معرفت انسان و شناخت جهان
انسانِ کامل؛ پیوند دو سر حلقه‌ی هستی
انسان در منظر عرفان اسلامی
تحلیل کلام ابن عربى در مورد انسان کامل
جایگاه انسان کامل در نظام هستى
ظهور خلافت الهی در انسان کامل
معیّت و احاطه‌ی علمی انسان کامل
 

راهنمای دانلود کتاب انسان؛ از تنگنای بدن تا فراخنای قرب الهی

برای دانلود کتاب انسان؛ از تنگنای بدن تا فراخنای قرب الهی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  انسان؛ از تنگنای بدن تا فراخنای قرب الهی
علیرضا سنگول
۱۳۹۴/۱۰/۵
کتاب بسیار خوبی است کسانی که در راه خودسازی هستند حتما این کتاب را مطالعه کنند خداوند به آقای اصغر زاده طول عمر بابرکت عنایت فرماید.
فیروز دوست محمدی
۱۳۹۵/۱/۳۰
نکات بسیار عمیق ودقیقی رامطرح کرده اند
مهناز مردونی
۱۳۹۵/۹/۳۰
استادطاهرزاده قلم توانایی دارن وعالی مینویسن
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۹)