دانلود کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش

  • از: راضیه فارسی
  • ناشر: انتشارات قانون یار
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش

کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش نوشتۀ راضیه فارسی، پژوهشی تخصصی در علم شیمی با موضوع نانو ذرات و خواص مغناطیسی آن‌ها است.

کاربرد گستردۀ کاتالیزورها در صنعت قرن حاضر، محققان را به سوی طراحی مدل‌هایی با قدرت کاتالیستی بالا و قابل بازیافت رهنمون کرده است. این امر با به کارگیری فناوری نانو در تولید ذرات کاتالیستی در ابعاد نانومتر محقق می‌گردد. ویژگی‌های منحصر به فرد نانو ذرات را می‌توان به سطح فعال بسیار بالا و فراوان در این‌گونه ذرات نسبت داد.

در تکنیک‌های عملیات تجربی ساده و تک مرحله‌ای، بیش از دو بلوکه ساختاری با وزن مولکولی پایین یک باره و همزمان با هم ترکیب می‌شوند و دو یا چند پیوند تشکیل می‌شود. بنابراین مولکول‌ها و ساختارهای پیچیدۀ مفید و با ارزش به صورت بسیار سریع، کارآمد، مؤثر و با صرف زمان کم بدون اینکه جداسازی هرگونه حد واسطی انجام گیرد، سنتز می‌شوند. ضمن اینکه این دستیابی، این امکان را نیز به ما می‌دهد که از افزودن هر واکنش‌گری به طور اضافی و زاید پرهیز نماییم، میزان ضایعات و هدر رفت فرآورده‌ها و تولیدات را به حداقل برسانیم و با این کار برای دستیابی به حداکثر بازده فرآورده‌های سنتزی، صرفه‌جویی نماییم.

واکنش‌های چند جزیی تک مرحله‌ای، به دلیل افزایش سرعت، تنوع ساختاری بی‌نظیر، کارآمدی، دستیابی سریع به مولکول‌های آلی کوچک با کارکرد چندگانه و دارای گروهای عاملی بسیار، برای تولید چهارچوب‌های ساختاری مهم به کار می‌روند. بنابراین بعضی از خصوصیات واکنش چندجزیی را می‌توانیم، سریع، کارآمد، مؤثر و با صرف زمان کم و هزینه‌های پایین بیان کنیم. به علت فواید زیاد مشتقات دی‌هیدروپیریدین بعد از هانش روش‌های زیادی برای تولید این مشتقات انجام گرفته است که پایه و اساس همه آن‌ها واکنش هانش بوده است. روش کلاسیک ساخت این مشتقات شامل رفلاکس مواد در حضور یک کاتالیست اسیدی و در حلال آلی می‌باشد. این روش‌ها اگر چه کارآمد هستند، اما خالی از عیب نمی‌باشند، زمان طولانی، راندمان کم، شرایط سخت واکنش‌ها از معایب این روش‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل ارائۀ راهکار مناسب برای تهیۀ این ترکیبات ضروری به نظر می‌رسد.

در بخشی از کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش می‌خوانیم:

کاتالیزوری دارای فعالیت زیاد می‌باشد که دارای سطح ویژه بالا و تعداد مواضع فعال زیاد باشد و بدلیل اینکه در نانوذرات این خصوصیات وجود دارد آن‌ها جزء بهترین گزینه‌ها برای کاتالیزورها محسوب می‌باشند. در کنار ارتباط اندازه و فعالیت، شکل ذرات نیز باید در نظر گرفته شود. دما و غلظت واکنش دهنده‌ها در طی سنتز ذرات دراندازه و شکل آن‌ها مؤثر می‌باشد. نانوذرات پوشیده نشده اغلب ناپایدار بوده و درطی واکنش کاتالیزوری به هم می‌چسبند.

جهت تولید نانوذرات پایدار و حفظ خاصیت کاتالیزوری آن‌ها نیاز است که رشد نانوذرات را متوقف و سطح آن را پایدار نمود. محافظت از طریق افزایش عوامل پایدار کننده و یا تثبیت آن‌ها بر روی مواد جامد با سطح ویژه زیاد انجام می‌پذیرد.

عوامل پایدار کننده‌ایی که بدین منظور استفاده می‌گردند عبارتند از: پلیمرها و یا سورفکتانت‌هایی با زنجیره بلند آلکیلی و سرقطبی که به سطح نانوذرات از طریق برهم کنش الکترواستاتیکی یا کووالانسی پیوند می‌خورند. پایدار شدن بدون استفاده از روش‌های ذکر شده تنها از طریق دافعه الکترواستاتیکی یا مزاحمت فضایی و یا ادغام هر دو توجیه‌پذیر می‌باشد. علاوه بر این نانو ذرات جهت پایداری بیشتر و یا سهولت بازیافت بر روی بستر معدنی تثبیت شده ویا به آن پیوند زده می‌شوند.

تلاش زیادی جهت یافتن بسترهای جدید برای تبدیل کاتالیزورهای همگن به کاتالیزورهای ناهمگن صورت گرفته است، اما مشکلی که در آن‌ها وجود دارد این است که اغلب، فعالیت و گزینش پذیری مواد توده‌ای متفاوت با مواد در سطح مولکولی است. همچنین این نکته قابل توجه است که اغلب توزیع کاتالیزورهای ناهمگن معمول در محیط مایع بسیار ضعیف می‌باشد. یک راه جهت غلبه کردن بر این مسئله کوچک کردن سایز، ذرات تا حد ممکن می‌باشد.

 ۷۲ صفحه، ۷۳۷ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8796-94-7 

چاپ ۱۳۹۶: ۲۱۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: کلیات
فصل دوم: روش تحقیق
فصل سوم: نتایج
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش

برای دانلود کتاب بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  بررسی یک نانوکاتالیست مغناطیسی در سنتز هانش