دانلود کتاب بیماری آسم


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب بیماری آسم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب بیماری آسم

کتاب بیماری آسم به قلم جان آیرز، از سری کتاب‌های انجمن پزشکی بریتانیا، ابعاد مختلف این بیماری را تشریح نموده و بیماران و اطرافیان ایشان را از شیوه‌های کنترل و درمان آسم آگاهی می‌سازد.

اغلب مردم آسم را به عنوان حمله‌های تنگی نفس همراه با خس‌خس (در کودکان و بزرگسالان) می‌شناسند که گاهی هنگام کار سخت بدنی و گاهی زمان استراحت، به درجات خفیف یا شدید روی می‌دهد. برخی افراد محرک‌های خاصی را عامل ایجاد این بیماری می‌شناسند؛ و به عنوان نمونه، حیوانات، دود و گردۀ گیاهان را نام می‌برند و یا گمان می‌کنند بیماری آسم، مخصوص کودکان است و بعضی دیگر آن را نوعی بیماری می‌دانند که می‌تواند افراد را در کلیۀ سنین تحت تأثیر قرار دهد. عده‌ای آن را گرفتاری اتفاقی می‌دانند و عده‌ای نیز آن را مشکل دائمی و مهمی می‌دانند.

مسلماً هیچ‌کدام از این‌ها نمی‌تواند کاملاً صحیح باشد. اما، همه به نحوی حق دارند، به هر حال به دلیل اینکه فاکتورهای متعددی در ایجاد بیماری آسم دخالت دارند مشکل بتوان تعریف ساده‌ای از آسم بر زبان آورد.

کتاب بیماری آسم (The British Medical Association family doctor guide to asthma) به عنوان یکی از مجموعه کتاب‌های راهنمای پزشکی خانواده است و توسط انجمن پزشکى بریتانیا منتشر شده است که این بیماری را در تمام مراحل از تعریف تا درمان مورد بررسی قرار می‌دهد.

کلمه «آسم» به عنوان اصطلاحی جامع و فراگیر برای توضیح نوعی بیماری به کار می‌رود که ویژگی آن بروز متناوب تنگی نفس (در اثر تنگی موقتی نایژه‌ها یا مجراهای تنفسی ریه‌ها) است. دستگاه تنفسی شامل مجاری تنفسی (نای، نایژه و نایژک‌ها) و محفظه‌های هوایی در شش‌ها است که اکسیژن بدن را تأمین می‌کنند و دی‌اکسید کربن آن را دفع می‌نمایند. مخاط از طریق مژک‌ها (تارهای بسیار ریز) که روی دیواره داخلی مجاری تنفسی وجود دارند، در سرتاسر ریه حرکت می‌کنند.

جان آیرز (Jon G Ayres) در این کتاب به ارائه بهترین تعریف در مورد آسم را می‌پردازد. ‌آسم نوعی بیماری است که در آن راه‌های هوایی ریه ملتهب می‌شوند؛ و در نتیجه، نسبت به محرک‌های خاصی که باعث تنگ شدن آن‌ها و کاهش جریان هوا در آن‌ها می‌شوند، حساس‌تر می‌گردند. این حساسیت باعث تنگی نفس و خس‌خس سینه می‌شوند. نام پزشکی این حساسیت مجاری تنفسی «تحریک بیش از حد نایژه‌ها» است. در بخش جراحی یا کلینیک، پزشکان از اصطلاح «مجرای منقبض» استفاده می‌کنند.

بنابراین آسم یک بیماری معین نیست؛ بلکه شکل‌های مختلفی دارد. این کلمه نیز همانند کلمه «سرطان» فقط به ما می‌گوید که ما با چه نوع بیماری و در چه محدوده‌ای از بدن سر و کار داریم. ذیل همین عنوان کلیِ «آسم» طیفی از شدت‌ها، عوامل تحریک کننده و پیامد‌های بیماری را می‌توان یافت. بر این اساس، آنچه برای یکی از بیماران به آسم خوب است، ممکن است برای دیگری نامناسب باشد.

آسم بیماری به شدت فردی است و کنترل آن نیز باید شخصی باشد؛ چرا که عوامل گوناگونی علت اصلی آسم در هر فرد هستند.

مهم‌ترین ویژگی کتاب‌ آن است که به زبانی ساده نوشته شده است؛ به طوری که اطلاعات مختصر و مفید آن دلهره و نگرانی بیماران آسم و خانواده‌ها را به حداقل می‌رساند تا با خونسردی بیشتر روال زندگی بیمار را به حالت عادی برگردانند و به سوی بهبودی سوق دهند.

در بخشی از کتاب بیماری آسم می‌خوانیم:

به هیچ وجه، مدرک صریحی مبنی بر ضرر و یا منفعت شوفاژ برای بیمار مبتلا به آسم وجود ندارد. برخی بیماران عقیده دارند گاز مصرفی در شوفاژ هوا را به شدت خشک می‌کند، اما بعید است که موضوع این مسئله‌ای اساسی باشد. از سوی دیگر، بنا بر دلایل تئوریک، هوای گرم شوفاژ باعث بروز مشکل به خصوص در افراد حساس نسبت به حشرۀ گرد و غبار خانگی می‌شود.

متأسفانه، عوض کردن این سیستم حرارتی پر هزینه است. به ویژه، اگر هیچ تضمینی نباشد که پس از برداشتن این سیستم، بیمار بهبود خواهد یافت. با این همه، من به بیمارانم توصیه می‌کنم که در صورت وجود سیستمی جدید، از این سیستم استفاده نکنند.

دمای اتاق خواب
سرجان فلویر، پزشک مشهور قرن هفدهم که خود مبتلا به آسم بود، اعتقاد داشت چنانچه آسم باعث بیدار شدن بیمار در شب شود، به دلیل «گرمای رختخواب» است. همچنین می‌گفت باز گذاشتن پنجرۀ اتاق خواب و یا حداقل خنک نگه داشتن هوا به هنگام خواب در شب، برای مبتلایان به آسم مفید است. در حقیقت، برای این موضوعات پاسخ واضحی وجود ندارد. برخی هوای خنک را در شب ترجیح می‌دهند و دیگر افراد آن را دلیل خس‌خس بیشتر می‌دانند، بخصوص، اگر مجبور باشند به دلایل دیگری شب از خواب برخیزند. بازهم، تغییر و تنظیم محیط اطراف‌تان به بهترین نحو و مناسب شما با خودتان است.

 ۹۶ صفحه، ۵۹۴ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-7935-20 

چاپ ۱۳۸۵: ۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۵۰۰ ت - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

1- آسم چیست؟
2- میزان شیوع آسم چقدر است؟
3- عوامل و محرک‌های ایجاد آسم
4- نشانه‌ها و تشخیص آسم
5- پیشگیری و خودیاری
6- داروهای مورد استفاده در درمان آسم
7- مدیریت آسم
8- آسم در سالخوردگان
9- انواع خاص آسم
10- آسم شغلی
11- درمان‌های مکمل
12- آینده بیماران
13- نحوۀ استفاده از اسپری تنفسی
14- پرسش و پاسخ

راهنمای دانلود کتاب بیماری آسم

برای دانلود کتاب بیماری آسم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  بیماری آسم