دانلود کتاب تالاسمی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تالاسمی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

کتاب‌های مرتبط

بیشتر ›

معرفی کتاب تالاسمی

کتاب تالاسمی (راهنمای پزشکی خانواده) اثر آندرولا الفتریو (Eleftheriou Androulla) توسط فرهاد همت خواه برای افراد مبتلا به تالاسمی ترجمه شده است.

افراد دچار تالاسمی (thalassemia) دارای یک اختلال خونی ارثی هستند که باعث کم خونی خفیف و یا شدید می‌شود. کم خونی به علت کم شدن هموگلوبین و کم شدن تعداد گلبول‌های قرمز ایجاد می‌شود. هموگلوبین نوعی پروتئین است که در گلبول‌های قرمز قرار دارد و وظیفه آن حمل اکسیژن به سراسر بدن است.

در افراد مبتلا به تالاسمی، ژنی که مسئول ساختن هموگلوبین می‌باشد وجود ندارد و یا اینکه دچار تغییر شده است. انواع شدید تالاسمی معمولاً در اوایل دوران کودکی تشخیص داده می‌شوند و تا آخر عمر با فرد باقی می‌مانند.

دو نوع اصلی تالاسمی یعنی آلفا تالاسمی و بتا تالاسمی، به این خاطر نامگذاری شده‌اند که دو زنجیره پروتئینی آلفا و بتا باعث ساخت هموگلوبین طبیعی می‌شود. ژن‌های ایجاد کننده هر نوعی از تالاسمی از والدین به فرزندان به ارث می‌رسد. انواع خفیف و شدید تالاسمی وجود دارند.

وقتی که یک یا چند تا از چهار ژنی که برای ساخت زنجیره آلفا گلوبینِ مولکول هموگلوبین لازم است وجود نداشته باشد یا تغییر کرده باشد آلفا تالاسمی ایجاد می‌شود. وقتی بیشتر از دو ژن دچار اشکال باشند انواع متوسط تا شدید کم خونی بوجود می‌آید. آلفا تالاسمی ماژور می‌تواند باعث سقط جنین شود.

وقتی که یک یا هر دو ژنی که برای ساخت زنجیره بتا گلوبین مولکول هموگلوبین لازم است تغییر کرده باشند بتا تالاسمی ایجاد می‌شود. شدت بیماری بستگی به ماهیت ناهنجاری و اینکه یک یا هر دو ژن دارای مشکل هستند، دارد. اگر هر دو ژن دارای اشکال باشند کم خونی می‌تواند از متوسط تا شدید باشد.

تالاسمی بر اثر عدم وجود یا تغییر ژن‌هایی که در ساخت هموگلوبین شرکت می‌کنند ایجاد می‌شود. هموگلوبین، پروتئینی است که در داخل گلبول‌های قرمز قرار داشته و وظیفه حمل اکسیژن در سرتاسر بدن را بر عهده دارد. افراد دچار تالاسمی، هموگلوبین کمتری می‌سازند و تعداد گلبول‌های قرمز آن‌ها نیز از حالت طبیعی کمتر می‌باشد که این وضعیت باعث بروز کم خونی‌های خفیف تا شدید می‌شود.

این کتاب یکی دیگر از عناوین کتاب های مجموعه راهنمای پزشکی خانواده انجمن پزشکى بریتانیا می‌باشد. در کتاب‌های راهنمای پزشکی خانواده مطالب به گونه‌ای ساده بیان شده‌اند، که برای عموم قابل فهم باشند.

 ۸۰ صفحه، ۴۶۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-5723-83-3 

چاپ ۱۳۸۷، قیمت الکترونیکی: ۳۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

تالاسمى در یک نگاه
علل ایجاد تالاسمى
علایم و نشانه‏ هاى تالاسمى چه هستند؟
خون و تالاسمى
ترکیبات خون
پیشگیرى از تالاسمى
چگونه تالاسمى به ارث مى‏رسد؟
مشاوره ژنتیک
درمان تالاسمى با تزریق خون
واکنش‏هاى بدن نسبت به تزریق خون
برداشتن آهن اضافه از بدن
دفروکسامین (دسفرال)
میزان آهن موجود در ادرار
عوارض جانبى دسفرال
حاملگى و دسفرال
نحوه عمل دفریپرون
رژیم غذایى و تالاسمى
بیمارى‏هاى همراه با تالاسمى
بزرگ شدن طحال
مشکلات قلبى در بیماران مبتلاء به تالاسمى
مشکلات غدد درون ریز بدن
اختلال رشد
تأخیر در بلوغ
کم کارى تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)
کم کارى پاراتیروئید (هیپوپاراتیروئیدیسم)
دیابت (مرض قند)
پوکى استخوان
بارورى و تولید مثل
پیوند مغز استخوان

راهنمای دانلود کتاب تالاسمی

برای دانلود کتاب تالاسمی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تالاسمی

نظرات کتاب تالاسمی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.