دانلود کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها)

  • از: حسنعلی مرادی
  • ناشر: انتشارات آرمان رشد
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها)

کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها) به قلم حسنعلی مرادی، مهم‌ترین رویدادهای تاریخی و اطلاعات شخصیت‌های تأثیرگذار در تاریخ و حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری، مذهبی، اقتصادی و سیاسی از اوایل اسلام تا دوره‌ی صفاریان و سامانیان را مورد مطالعه و بررسی قرار داده است.

یکی از اهداف و دلایل اصلی نگارش این کتاب آن است تا شما را با تاریخ ایران آشنا کند. قطع نامناسب، سنگینی و حجم زیاد، متن‌های طولانی و عدم استفاده از تصویر، از جمله عواملی هستند که سد راه برقراری ارتباط با مخاطبان شده‌اند. این عدم ارتباط در کنار بی‌علاقگی ایرانیان به مطالعه، موجبات فراموشی این اطلاعات را فراهم نموده است. تا آنجایی که افراد تحصیل کرده با مدارج بالا، کوچک‌ترین آگاهی در مورد تاریخ خود ندارند و اطلاعات همواره در سطح نخبگان و افراد خاص باقی مانده و به لایه‌های پایینی جامعه و توده مردم راه پیدا ننموده است.

به همین دلیل این مجموعه در تلاش است تا با مطالب جذاب از دوره هخامنشیان تا دوره قاجاریان و با نوشتاری ساده و مفید، زمینه آشنایی عموم مردم و علاقه‌مندان به دانستن تاریخ را فراهم آورد.

همان گونه که می‌دانید، اکثر تاریخ‌های ذکر شده برای شخصیت‌های ایرانی و اسلامی عموماً به شکل هجری قمری هستند. در این کتاب تلاش نویسنده بر آن بوده تا با استفاده از اثر ارزشمند استاد احمد بیرشک (گاهنامه تطبیقی 3000 ساله)، تمامی تاریخ‌ها را در وهله اول به سه شکل میلادی، شمسی و قمری در طی جداول جداگانه استخراج و توجه ویژه‌ای به تاریخ شمسی نماید.

از جمله موارد دیگری که در طراحی این اثر مد نظر قرار گرفته شده گنجاندن نقشه‌های جنبی است. شما می‌توانید در یک صفحه و در یک نگاه، اطلاعات تمامی دوره‌ها شامل: زمان حکومت، مدت حکومت، پایتخت، تعداد حکمرانان، شخصیت‌های هم عصر، مهم‌ترین کتب و رویدادهای مهم را از نظر گذرانده و دوره‌ها را با هم مقایسه نمایید.

در بخشی از کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2 می‌خوانیم:

هنگام تسلط اعراب بر ایران تا مدت‌ها لهجه رسمی ادبی و سیاسی ایرانیان پهلوی ساسانی بود. مسلمانان از آن جا که تشکیلاتی دیوان سالاری نداشتند از خط پهلوی ساسانی استفاده نمودند تا زمان حجاج بن یوسف که یکی از کاتبان ایرانی به نام صالح بن عبدالرحمن به فکر نقل دیوان از پهلوی به عربی افتاد.

گویند ایرانیان حاضر شدند صد هزار درهم به او دهند تا از این کار منصرف شود و او نپذیرفت، با این حال تداوم خط و لهجه پهلوی تا حدود قرن پنجم از میان نرفت، در همان حال که ایرانیان به نقل بسیاری از کتب پهلوی به عربی سرگرم بودند گروهی از علمای زردشتی تألیف کتب به لهجه و خط پهلوی را ادامه دادند و آثار متعددی همچون دینگرت، بندهشن، دینیک و... را تألیف نمودند.

کتاب دینکرت بزرگ‌ترین دانشنامه دین زرتشت مهم‌ترین مأخذی که به یاری آن می‌توان راجع به تمدن ایران در عهد ساسانی اطلاعات ذی قیمتی به دست آورد، کتاب بندهشن، کتاب دینیگ، کتاب ارداویرافنامه، کتاب شکند گمانیک ویژار که به قصد اثبات اصول دین زرتشت نوشته شده، کتاب زات سپرم، کتاب شایست نشایست، کتاب شهرستان‌های ایران مهم‌ترین کتاب جغرافیای پهلوی که تاکنون چندین نوبت توسط مستشرقین فرانسوی چاپ شده است.

کتاب مادیگان چترنگ در خصوص بازی شطرنج، کتاب مادیگان گجستک ابالیش و... را در سه قرن اول هجری گردآوری و تألیف نمودند. بسیاری از آن‌ها اکنون نیز باقی مانده است. با ترجمه کتاب‌های پهلوی به عربی و ورود اصطلاحات گسترده پهلوی به عربی وسعتی در عربی ایجاد شد.

 ۱۸۱ صفحه، ۷ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-9870-73-8 

چاپ ۱۳۹۷: ۶۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

اوایل اسلام و امویان
مهم‌ترین رویدادها
تصاویر
حکومت عباسیان، طاهریان
شخصیت‌های هم‌عصر
مهم‌ترین رویدادها
تصاویر
تصاویر امویان
تصاویرعباسیان، طاهریان
موقعیت زمانی شخصیت‌های مهم

راهنمای دانلود کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها)

برای دانلود کتاب دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  دانستنی‌های تاریخ ایران و جهان 2: اوایل اسلام و امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان و سامانیان (شخصیت‌ها و رویدادها)