دانلود کتاب در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا

کتاب در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا مجموعه‌ای از خاطرات روزانه جان دوست، رمان‌نویس کرد سوری تبار ساکن آلمان است و آنچه را که در ماه نخست همه‌گیری ویروس کرونا گذشت، از دید یک رمان‌نویس با سابقه با شما به اشتراک می‌گذارد.

درباره کتاب در چنگال کابوس:

جان دوست نویسنده این کتاب تصمیم می‌گیرد بخشی از وقایع روزانه‌اش را در طول دوران همه‌گیری بیماری کرونا ثبت کند. از آن زمان که او قلم به دست می‌گیرد و شروع به نوشتن می‌کند تا پایان تصمیمش برای ادامه ثبت خاطرات و وقایع روزانه‌اش درست سی روز طول می‌کشد و حاصل این نوشته، کتاب در چنگال کابوس (In the nightmare) می‌شود.

او تمام تلاشش را می‌کند تا با استفاده از این اثر احساست و تجربه‌های کوچک و بزرگ مهمی را با شما به اشتراک بگذارد و از نحوه کنار آمدنش با این بحران جهانی بگوید. نویسنده فقط به بازگویی تجربیات شخصی‌اش بسنده نمی‌کند و به عنوان یک ناظر و بیننده از دور تلاش می‌کند تا با نگاهی مردم شناسانه و شاعرانه جامعه و واکنشش به این اتفاق را هم بررسی و توصیف کند. بیان او تا حدودی شاعرانه و تاثیرگذار است تا جایی که بخش‌هایی از متون کلاسیک شاعران بزرگ عرب را هم یادآوری می‌کند.

دکتر هناء البواب در نسخه چاپ عربی کتاب در چنگال کابوس درباره آن نوشته است:

باید میان جان دوست به عنوان نویسندۀ روزنوشت‌های ویروس کرونا و جان دوست به عنوان داستان‌نویس و نیز جان دوست به عنوان مترجمی زبردست تفاوت قائل شد. او در هر یک از زمینه‌های فوق زبانی خاص، سبکی ویژه و افقی متفاوت برمی‌گزیند که فقط با آن زمینه تناسب دارد. تصویرسازی‌ها در روزنوشت‌های «در چنگال کابوس» به گونه‌ای است که گویی نویسنده درصدد است تصویری از قرار گرفتن در «چنگال زندگی» را بنمایاند. نویسنده در اینجا گویی به دنبال «راهنمایی» می‌باشد که قرار است راه خروج را از صحرایی گسترده نشان دهد اما خود می‌داند که احتمال گم‌گشتگی در این صحرا خیلی زیاد است. زبانی که جان دوست در این نوشتار استفاده می‌کند با زبان نثر ادبی متعارف او که از آن در رمآن هایش بهره برده و من دو نمونه از آن‌ها را خوانده‌ام، به کلی متفاوت است.

کتاب در چنگال کابوس مناسب چه کسانی است؟

کسانی که به رمان و داستان‌های خارجی به ویژه ادبیات کشورهای کرد و عرب خاورمیانه علاقه دارند از مطالعه این کتاب لذت خواهند برد. جان دوست در این اثر با استفاده نوشته‌هایی که به طور روزانه می‌نویسد، کتابی را با حال و هوا و سبک رمان‌های خودش می‌آفریند و به کاوش در زندگی گذشته خود و هم نوعان کردزبانش می‌پردازد.

با جان دوست بیشتر آشنا شویم:

این شاعر و نویسنده کرد ساکن آلمان اهل سوریه است و در شهر کوبانی در شمال سوریه متولد شد. جان دوست (Jan Dost) چند رمان به زبان‌های کردی کرمانجی و عربی نوشته است و از جمله نویسندگان پرکار در سرزمین مادری و در میان مهاجران اروپا به شمار می‌رود. علاوه بر این او ده‌ها دفتر شعر، اثر ادبی و پژوهشی را به زبآن‌های کردی و عربی به رشته تحریر درآورده است. چندین رمان و اثر این نویسنده از زبان عربی یا کردی به زبان‌های گوناگون از جمله اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است. جان دوست علاوه بر نویسندگی، ترجمه چند اثر از کردی به عربی را هم در کارنامه خود دارد. از میان آثار این نویسنده می‌توان به «سه گام تا رهایی»، «کوبانی» و «مارتین خوشبخت» به عنوان آثار شاخص او نام برد.

در بخشی از کتاب در چنگال کابوس می‌خوانیم:

پیش از ظهر قدم‌زنان خودم را به باوهاوس، فروشگاه مشهور آلمانی رساندم. فاصله‌اش از خانه ما یک کیلومتر بیشتر نبود. دلم می‌خواست از هوای بی‌نظیر امروز بیشترین بهره را ببرم. از دور مردی را دیدم که در حین راه‌رفتن چیزی را بلندبلند با خودش می‌خواند. نزدیک‌تر که شدم فهمیدم که دارد کلمه «کرونا» را تکرار می‌کند؛ مثل یک آهنگ. دقیق‌تر که به او نگاه کردم متوجه شدم که مرد بیچاره انگار اختلال حواس دارد. شاید هم دچار یک حمله هیستریک شده باشد.

شیوع کرونا یک‌بار دیگر و برای همه ثابت کرده که انسان در برابر رخدادهایی از این دست چقدر درمانده و ناتوان است. انسان حتی اگر سیاره‌ها و کل فضا را درنوردد و بر اعماق اقیانوس‌ها چنگ بیندازد باز هم ضعیف و بی‌عرضه است. انسان موجودی است بی‌نهایت پیچیده؛ گاه در اوج شوکتش جلوه‌گر می‌شود و برای تحقق رؤیاهایش آن‌سوی آسمان‌ها را هم جستجو می‌کند اما گاه در برابر بروز کوچک‌ترین ناملایمتی درماندگی‌اش را به نمایش می‌گذارد. گاه ممکن است در برابر درنده‌خوترین دیکتاتوری‌ها، عنودانه سرکشی کند، متهورانه خود را به خطر اندازد، زندان و شکنجه دژخیمان را به جان بخرد و حتی ممکن است زیر شکنجه‌های وحشیانه جان بدهد بدون آنکه ذره‌ای از آرمآن هایش دست بکشد یا حتی کلمه‌ای برای دلخوشی صاحبان قدرت بر زبان آورد. در عین حال ممکن است در مقابل این جسم میکروبی نتواند اراده لازم برای ایستادگی را از خود نشان دهد. مهم‌تر آنکه ممکن است در چنین حالتی قدرت تصمیم‌گیری صحیح را هم از دست بدهد.

 ۱۳۴ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-208-760-9 

چاپ ۱۳۹۹: ۲۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۷۴۰۰ ت - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا

برای دانلود کتاب در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا

نظرات کتاب در چنگال کابوس: سی روز نخست کرونا

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.