دانلود کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

کتاب‌های مرتبط

بیشتر ›

معرفی کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید

کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید به قلم جهانگیر خسروشاهی، نگاهی است به زندگی شهید محراب، آیت‌الله عبدالحسین دستغیب که همراه با دو اثر داستانی روایت می‌شود.

این کتاب از زبان یکی از اعضای سازمان کمونیستی به نام شریف روایت می‌شود که برای موافقت سازمان با سفرش به آلمان شرقی یا روسیه، مدارکی را بر علیه آیت‌الله دستغیب تهیه کرده و به آن‌ها ارائه می‌دهد اما پس از مدتی بر حسب اتفاق در زندان‌های ساواک با ایشان هم سلول شده و پس از آشنایی با ایشان و شناخت شخصیت وی، دچار تحول درونی‌ شده و نسبت به گذشته پشیمان می‌شود.

این پشیمانی تا جایی است که پس از آزادی از زندان تصمیم می‌گیرد برای دیدار آیت‌الله دستغیب به شیراز برود اما به‌ دلیل بیماری موفق نمی‌شود. در همان روز‌ها منافقین در مسیر نماز جمعه آیت‌الله دستغیب‌ بمب گذاری کرده و مسبب به شهادت رسیدن آن بزرگوار می‌شوند. در ‌نهایت هنگامی که او در مجالس ختم آن شهید حضور داشت سازمان را متوجه تغییرات خود کرده و توسط افراد آن‌ها به قتل می‌رسد و جنازه او پس از مراسم در خلسه‌ای لذت بخش روی زمین قرار می‌گیرد.

این داستان که آغاز و انجام درخشانی دارد از سرمای نیمه شب در باغ مخفی اعضای کمونیست و صدای زوزه شغال‌ها آغاز شده و در شبی بارانی با جمع کثیری از مردم عزادار، به پایان می‌رسد.

نویسنده داستان را نه در یک محور خطی، بلکه به گونه‌ای روایت می‌کند که قصه در میان دو محور زندگی آیت‌الله دستغیب و قصه ترس‌ها، تردید‌ها و تحولات درونی مرد کمونیست قرار گرفته و نشان داده می‌شود.

در بخشی از کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید می‌خوانیم:

در حدود 325 سال قبل، در کنار شاه‌چراغ، مدرسۀ علمیه‌ای به نام حکیم بنا شد. این مدرسه، دارای چهارده حجره 4*3 و هشت حجرۀ 4*6 و چهار مَدْرَس (محل درس گفتن در حوزه‌های علمیه) بزرگ بود. این مدرسه، پس از مدتی که محل تحصیل بود، به‌ مرور از رونق افتاد و رو به ویرانی نهاد و از شدت بی‌توجهی به خرابه‌ای پر از خاشاک و زباله تبدیل شد.

عبدالحسین دستغیب شیرازی، بعد از ماه رمضان سال 1350 ه‌.ش بعد از اینکه یکی دو سال به تحریک مردم پرداخت، مشغول به کار شد و به طور جدی به بازسازی این مدرسه پرداخت. وی با کمک مردم مقادیر زیادی سنگ خریداری کرد. سنگ‌ها در مدرسه به اندازۀ متناسب تراشیده شد و در جای خود نصب گردید. حجره‌هایی که سقف آن‌ها در اثر مرور زمان فرو ریخته بود، طاق زده شد. قسمت پایین حجره‌ها با کاشی‌های 10*10 تعمیر و مرمت گردید. سر در مدرسه که به طور کلّی از بین رفته بود، بازسازی و در و پنجره‌ها تعویض شد.

حوض مدرسه که گودالی از آب آلوده بود، ‌تخریب و در جای آن حوض بزرگ و آبرومندی ساخته شد. وسائل رفاهی مدرسه از قبیل آشپزخانه و حمام بنا شد. آشپزخانۀ مدرسه، به دستور عبدالحسین دستغیب، هر شبانه‌ روز یک وعده غذای گرم طبخ نموده و در اختیار طلاب قرار می‌داد.

این مدرسه در حال حاضر، نیاز استان فارس را به عالم دینی تأمین می‌کند و یکی از مراکزی است که زیر نظر این فرد با مدیریتی قوی اداره می‌شود و می‌توان از طریق اعزام عناصری به درون مدرسه به اطلاعات دیگری دربارۀ آن دست یافت.

عبدالحسین دستغیب شیرازی این مدرسه را با صرف حوصله، دقت، پشتکار کم‌نظیر و هزینه نمودن مقادیر زیادی پول، بازسازی کرد.

 ۸۰ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-506-565-0 

چاپ ۱۳۹۲: ۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید

برای دانلود کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  دوشنبه‌ای که می‌آید

نظرات کتاب دوشنبه‌ای که می‌آید

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.