دانلود کتاب ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی

  • از: مینو امیرقاسمی
  • ناشر: انتشارات ائلشن
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی

کتاب ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی نوشته‌ی مینو امیرقاسمی، دربردارنده‌ی داستان‌هایی کوتاه همراه با اشعار زیبا و آموزنده از بزرگترین شاعر زن ایرانی پروین اعتصامی است.

درباره‌ی کتاب ذره در چشمه خورشید:

سخنی مبنی بر این که پروین اشعاری مخصوص کودکان یا نوجوانان سروده، گفته نشده است؛ اما آنجا که شعر و سخنان حکیمانه‌اش با مناظره یا قصه‌ای کوتاه و به ظاهر ساده می‌آمیزد، مضمون و موضوع شعرش ظرفیت استفاده برای جوانان، نوجوانان و حتی کودکان را پیدا می‌کند.

برخی از قصه‌های پروین مورد اقتباس نویسندگانی، به ویژه برای کودکان قرار گرفته است. همانطور که می‌دانید ظرفیتی در اشعار پروین اعتصامی وجود دارد که هر نویسنده و صاحب ذوقی می‌تواند ویژگی‌های تربیتی، اخلاقی، حکمی و عرفانی شعرهای او را برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ساده‌نویسی کند.

این قصه‌ها همچنین ظرفیت تبدیل شدن به متن‌های نمایشی برای نوجوانان و کودکان را دارند که امید است برای تعلیم و تربیت اخلاق فردی و اجتماعی جامعه‌مان مورد توجه قرار گیرند.

بزرگان شعر و ادب در طول تاریخ الگوهای ملموسی برای هویت اندیشان نسل‌های ایرانی بوده‌اند و با آثار متفاوتشان مسیر اصالت و بزرگی نسل‌ها را با مشعل علم، خرد و اخلاق منور ساختند.

دیوان شاعران بزرگ ایرانی از آدم الشعراء رودکی سمرقندی گرفته تا فردوسی، سنایی، عطار، مولوی، سعدی، حافظ، صائب تبریزی، فضولی، نباتی، ملک الشعراء بهار، علامه دهخدا، شهریار و... با موضوعات متفاوت مملو از هدایت انسان به رشد و تعالی و معنویت است.

اما بدون شک شاعری که صریح و واضح در تمام اشعار دیوانش بدون توجه به خواهش‌های نفسانی، مشعل‌دار علم و اخلاق بوده، حکیم بانوی شعر ایران، پروین اعتصامی است. شخصیت و شعر پروین اعتصامی، هر چند به تعبیر مقام معظم رهبری، «سعی می‌شد که چهره‌اش پنهان بماند» و برخی از منتقدان ادبی گاه نبوغ شعری او را نادیده گرفته‌اند، اما در نهایت اشعار او در بطن جامعه جاری و در بین طبقات مختلف مردم، مورد قبول واقع شد.

کتاب ذره در چشمه خورشید برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب برای علاقه‌مندان به حوزه‌ی ادبیات، شعرخوانی و داستان‌خوانی مناسب است.

در بخشی از کتاب ذره در چشمه خورشید می‌خوانیم:

روزی روزگاری، مرغ ماهیخوار بر بالای امواج دریا به پرواز درآمد و در پی یافتن طعمه از این موج به آن موج می‌برید و جستجو می‌کرد. از دور چشمش به ماهی افتاد، پایین‌تر آمد و نزدیک سطح آب که رسید صدا زد:

آی ماهی کوچک تو از این دریای شور چه می‌خواهی، چرا با این همه شنا در میان این آب قدرتمند خود را خسته و ناتوان می‌کنی. آیا فکر می‌کنی راه و رسم درست زندگی این است؟ تو با این قد و قواره به خاطر همین تلاش مدام در دست‌های بی‌رحم امواج است که چنین خرد و ضعیف شده‌ای.

هیچ فکر کرده‌ای که تا به کی و تا کجا می‌خواهی شب و روز میان این آب‌های گل آلود، پریشان و سرگشته باشی؟ ماهیک! وقتش رسیده است که فکر چاره‌ای بکنی و دستی به سر و روی زندگیت بکشی، زندگیت را نو نوار کنی.

مرغ ماهیخوار دوباره چرخی در هوا زد و پایین و بالا رفت و بال‌هایش را به امواج زد و دوباره ادامه داد که: مرا ببین که چطور خود را از دست خطرها رهانده‌ام؛ از باد و سیل و طوفان باکی ندارم و ترسی از صیاد در دلم نیست.

 ۷۵ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-428-181-2 

چاپ ۱۳۹۸: ۲۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیش‌گفتار
مقدمه
توانا و ناتوان
تیمارخوار
جان و تن
جولای خدا
رفوی وقت
شوق برابری
صید پریشان
طوطی و شکر
عهد خونین
کارآگاه
کارگاه حریر
مور و پیل

راهنمای دانلود کتاب ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی

برای دانلود کتاب ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ذره در چشمه خورشید: قصه‌هایی برای نوجوانان بر اساس شعرهایی از پروین اعتصامی