دانلود کتاب روانشناسی نوجوان: از دنیای نوجوان خود چه می‌دانید؟


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب روانشناسی نوجوان: از دنیای نوجوان خود چه می‌دانید؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب روانشناسی نوجوان: از دنیای نوجوان خود چه می‌دانید؟

در کتاب روانشناسی نوجوان: از دنیای نوجوان خود چه می‌دانید؟ نوشته‌ی زهره رجب زاده دزفولی، سعی شده در مورد مسائل نوجوانان با صراحت صحبت شود. روش‌های توضیح داده شده در این اثر، پاسخی است به سوالات والدین تا نوجوانان خود را با کمترین آسیب تربیت کنند.

زندگی کردن با موجود کله شق و دوست داشتنی که اغلب قوانین خانه را زیر پا می‌گذارد، دائم بحث و جدل می‌کند، با پنهان کاری، اوقات تلخی و شانه از بار مسئولیت خالی کردن شما را به ستوه می‌آورد کار ساده‌ای نیست. اگر شما با موضوعی موافق باشید نوجوان‌تان بدون استثنا مخالف است!

اگر شما بر تمیزی خانه تأکید دارید، اتاق او همیشه شلخته و نامنظم است! و از همه بدتر ادبیات نامتعارفی که از دوستان خود به خانه آورده باعث می‌شود که برای به پایان رسیدن دوره نوجوانی او روز شماری کنید!

مسائل مربوط به نوجوانی مختص هیچ ملت و قوم خاصی نیستند و برای تمام مردم در همه جای دنیا وجود دارند. نوجوانان در تمام ملل دنیا طبعی کنجکاو، پرشور و جستجوگر دارند. به قول حافظ: «بس طور عجب لازم ایام شباب است». بدون شک دوران بلوغ نه فقط برای نوجوان بلکه برای همه اعضای خانواده دورانی پیچیده و پرماجراست.

عدم تکامل شخصیتی و نگرش خاص نوجوان نسبت به زندگی و همچنین کشمکش‌ها و تعارض‌های ناشی از گذر از مرحله کودکی به بزرگسالی، شرایطی بحرانی را برای نوجوان بوجود می‌آورد. در حقیقت این تغییرات جسمی و روانی علل پزشکی و روانشناختی دارد. نوجوان می‌خواهد فردیت خود را اثبات کند و یک هویت بالغ برای خود کسب کند؛ از وابستگی به سمت استقلال حرکت کند و این حرکت اگر چه با بلاتکلیفی، اضطراب، تعارض و سرکشی همراه است اما در عین حال اگر هماهنگ با روحیاتش با او برخورد شود می‌تواند هم برای والدین و هم برای نوجوان، خاطره‌انگیز باشد.

ترس بی‌مورد، سرکوب و ندادن آگاهی‌های لازم به نوجوان به همان اندازه مسأله‌ساز است که رها کردن و تنها گذاشتنش در مشکلات و مسائل جامعه‌ی پیچیده امروز.

با داشتن اطلاعاتی در مورد چگونگی و علل تغییرات شخصیتی و خُلقی نوجوان، دیگر نه از اختلاف نظرها و بد خلقی‌هایش و نه از افت تحصیلی او از کوره در نمی‌روید. به هر حال طغیان به هر شکلی که باشد یک جزء لازم از رشد و یک مرحله طبیعی از تکامل است.

در بخشی از کتاب روانشناسی نوجوان می‌خوانیم:

معمولاً در نوجوانی دایره فعالیت‌ها گسترش پیدا می‌کند و سرگرمی‌های جدید، موضوعات جدید در مدرسه، موسیقی، ورزش و امثال آن را در بر می‌گیرد. بسیار پیش می‌آیدکه اگر نوجوان از علایق و فعالیت‌های معمولی این دوره کناره می‌گیرد به دلیل نگرانی از آینده‌اش باشد. البته نوجوانان از لحاظ شدت و نوع علاقه با یکدیگر فرق می‌کنند. اما فقدان علایق جدید در این سن نگران کننده است. اغلب نوجوانان در مدرسه یا فعالیت‌های خارج از مدرسه به فعالیت‌های جدیدی روی می‌آورند مانند ورزش، شطرنج، ریاضی، کامپیوتر یا مهارت‌های دیگر.

تمایلات جنسی و ارتباط با بزرگسالانی چون معلم یا مربی ورزشی نیز در این دوره آغاز می‌شوند. روابط پخته‌تر با اعضای دورتر خانواده مانند پدر بزرگ یا مادر بزرگ نیز در این دوره شکل می‌گیرد که گاهی حتی به صورت مراقبت و یاری رساندن به آن‌ها مشاهده می‌شود. تمام این‌ها نوعی گسترش علاقه و روابط است. اما فاصله گرفتن نوجوان از تمام این موارد و مشغول شدن به بازی‌های کامپیوتری و تماشای تلویزیون برای ساعت‌های متمادی می‌تواند حاکی از فشار روانی در وجود او باشد. اگر عملکرد تحصیلی نوجوان خوب باشد و تکالیفش را درست و به موقع انجام دهد، احتمال آن می‌رود که از حال درونی او غافل بمانیم. نکته مهم و قابل توجه، دیر یا زود شکل گرفتن علایق جدید نیست، زیرا نوجوانان از این لحاظ با یکدیگر فرق می‌کنند. مثلاً ممکن است که علایق جنسی در یکی اوایل نوجوانی ظاهر شود و در دیگری اواخر نوجوانی. نکته اساسی این است که ببینیم آیا اصلاً تغییری هر چند تدریجی، به سوی علایق بزرگسالی ظاهر می‌شود یا خیر. مثلاً ممکن است نوجوان کم کم به سر و وضع خود توجه نشان دهد که می‌تواند نشانه علاقه او به رفتار بزرگ سالان یا نشانه تمایلات جنسی باشد. گاهی ممکن است درباره‌ی مشاغل جالب اعضای فامیل بحث کند بی‌آنکه از شغل مورد علاقه خود حرفی بزند. اما اگر هیچ یک از نشانه‌هایی که حاکی از رشد علائق در او است، مشاهده نشود، جای نگرانی دارد. در چنین شرایطی، حمایت‌های مستمر وگرم عاطفی باید بخشی از رابطه پرورشی شما با فرزندتان را تشکیل دهد. در این مورد اگر ابتدا روی روابط خانوادگی کار کنید، نوجوان برای برقراری ارتباط با شما راحت‌تر می‌شود.

 ۲۶۳ صفحه، ۴۷۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8194-98-9 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب روانشناسی نوجوان: از دنیای نوجوان خود چه می‌دانید؟

برای دانلود کتاب روانشناسی نوجوان: از دنیای نوجوان خود چه می‌دانید؟ و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  روانشناسی نوجوان: از دنیای نوجوان خود چه می‌دانید؟
سارا صفرنیاکان
۱۳۹۹/۱/۱۲
با سلام کتاب از نظر محتوا خیلی خوب بود. ممنونم
ابوذر سلیمانی
۱۳۹۹/۱/۱۲
عالی بود، اگر در قیمت‌ها تخفیف داده شود بهتر است
sara farzan
۱۳۹۸/۷/۲۶
عالی بود و به من خیلی کمک کرد که بفهمم خیلی از تغییرات طبیعی است وباید چگونه برخورد کرد
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۶)