دانلود کتاب زیست شناسی سلولی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب زیست شناسی سلولی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب زیست شناسی سلولی

کتاب زیست شناسی سلولی نوشته‌ی جعفر وطن دوست، با بیانی واضح، ساده و مختصر و با توجه به پیشرفت‌های روزافزون در زمینه‌ی علوم سلولی و مولکولی، به تکنیک‌ها و پیشرفت‌های این حوزه می‌پردازد.

زیست‌شناسی سلولی (Cell biology) به عنوان علمی که به بررسی و شناخت سلول از جنبه‌های مختلف می‌پردازد، منشأ بسیاری از علوم دیگر زیست‌شناسی است. لذا یادگیری عمیق آن به درک بسیاری از مفاهیم زیست‌شناسی و علوم مرتبط کمک شایانی می‌کند. مطالب این کتاب کاملاً واضح، ساده و مختصر هستند و از طرفی با توجه به پیشرفت‌های روزافزون در زمینه‌ی علوم سلولی و مولکولی، تا حد امکان بر این تکنیک‌ها و پیشرفت‌ها نیز تأکید دارند.

زیست‌شناسان موجودی را زنده می‌دانند که سه ویژگی خاص را دارا باشد. ساختاری سازمان یافته از غشاء دو لایه و متابولیسم سلولی جهت تولید انرژی داشته باشد. همچنین واجد اسیدهای نوکلئیک بوده و قادر به انتقال خصوصیات به نسل بعد باشد. کوچک‌ترین ساختاری که هر سه ویژگی بالا را داراست سلول نام دارد. بنابراین سلول خود به تنهایی می‌تواند یک موجود زنده باشد.

تمامی موجودات زنده از سلول ساخته شده‌اند. سلول‌ها واحدهای غشادار کوچکی هستند که با محلول‌های غلیظ شیمیایی پر شده‌اند و با قدرت خارق‌العاده‌ای که دارند رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند و بدین ترتیب تکثیر می‌یابند. تک سلولی‌ها، ساده‌ترین شکل حیات‌اند. موجودات پیچیده‌تر، مثل ما انسان‌ها، مجموعه‌های متشکل از انواع مختلف سلول هستند که هر نوع سلول آن‌ها کارهای ویژه‌ای انجام می‌دهند و این سلول‌های متنوع توسط سیستم‌های ارتباطی پیچیده‌ای هماهنگ می‌شوند.

در بخشی از کتاب زیست شناسی سلولی می‌خوانیم:

سلول‌های ماهیچه‌ای برای وظیفه انقباض ویژگی یافته‌اند و این ویژگی در ساختار و عمل، ماهیچه را به عنوان نمونه اصلی برای مطالعات حرکات سلولی و نیز در سطح مولکولی مطرح ساخته است. در مهره داران سه تیپ متفاوت سلول ماهیچه‌ای وجود دارد. ماهیچه اسکلتی که مسئول تمام حرکات ارادی است، ماهیچه قلب که خون را از قلب پمپ می‌کند و ماهیچه‌های صاف که مسئول حرکات غیر ارادی از قبیل حرکات معده، روده، مجرای ادرار و عروق خونی می‌باشند.

در هر دو نوع ماهیچه‌های صاف و اسکلتی عناصر انقباضی اسکلت سلولی در یک آرایش بسیار منظم که منجر به یک الگوی مخطط عرضی می‌شوند، وجود دارند. فرم توصیف شده‌ی ماهیچه‌های اسکلتی ما را در درک موجود از انقباض ماهیچه‌ای و دیگر حرکات سلولی وابسته به اکتین در سطح مولکولی هدایت می‌کند.

ماهیچه‌های اسکلتی دستجاتی از فیبرهای ماهیچه‌ای (میوفیبر) متشکل از سلول‌های بزرگی هستند که در طی نمو از ادغام تعداد زیادی سلول‌های انفرادی به وجود آمده‌اند. قسمت اعظم سیتوپلاسم این سلول‌های میوفیبر، از میوفیبریل‌ها تشکیل شده که دستجاتی استوانه‌ای از دو نوع رشته‌های ضخیم میوزینی (با قطری حدود 15 نانومتر) و رشته‌های نازک اکتینی (با قطری حدود 7 نانومتر) هستند. هر میو فیبریل از واحدهای انقباضی بنام سارکومر تشکیل شده که باعث ظاهر خط خطی ماهیچه اسکلتی و صاف است.

 ۳۵۵ صفحه، ۹ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-106-450-0 

چاپ ۱۳۹۵: ۴۱۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۰۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات
فصل دوم: ابزارها و تکنیک‌های زیست سلولی
فصل سوم: ماکرومولکول‌های زیستی
فصل چهارم: غشاء سلولی
فصل پنجم: اسکلت سلولی
فصل ششم: اندامک‌های سلولی
فصل هفتم: چرخه سلولی
فصل هشتم: سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت

راهنمای دانلود کتاب زیست شناسی سلولی

برای دانلود کتاب زیست شناسی سلولی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  زیست شناسی سلولی
Eisa Nasirr
۱۳۹۹/۱/۲۷
کتاب لودیش را هم اضافه کنید و قسمتی را برای کتابهای دانشگاهی اختصاص بدهید بویژه کتابهای ارشر و دکتری
aub pasandi
۱۳۹۹/۲/۵
کتاب خوبیه برای مطالب پایه
سارا عرب
۱۳۹۸/۱۰/۷
کتاب جهت مفاهیم پایه خوب می‌باشد
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴)