دانلود کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها

  • از: محمدرضا راضی
  • ناشر: انتشارات پشتیبان
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها

در کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها نوشتۀ محمدرضا راضی، ضمن تبیین جایگاه و اهمیت سواد رسانه‌ای، فقه رسانه و اخلاق رسانه‌ای در پرتوی مسئولیت‌های فردی و اجتماعی، مدل اسلامی سواد رسانه‌ای مورد تحلیل قرار گرفته و در انتها نیز به ارائه‌ مهم‌ترین نظرات فقهی و احکام رسانه‌ها پرداخته شده است.

رسانه، کلانترین موضوع اجتماعی در فقه است به طوری که چتر آن بر همۀ موضوعات گسترده شده و از دین، فرهنگ و هنر تا مسائل اقتصادی، رفاهی، سیاسی، امنیتی و... را فرا گرفته و تحت تأثیر خود قرار داده است. شاید بتوان گفت رسانه بدون اجازه و ارادۀ ما و با صرف نظر از نزدیک شدن یا نشدن ما، تأثیرات خود را به شکل حداکثری بر جامعه می‌گذارد.

از این رو با فتوای فقهی عدم تقرب نمی‌توان به سراغ رسانه آمد؛ زیرا از یک سو، فرار از رسانه و دوری از آن بیهوده است و ناگزیر، باید با آن روبه‌رو شویم و از سوی دیگر، رسانه تأثیر بسیار زیادی در تضعیف یا تقویت شریعت دارد و نمی‌توان آثار دینی‌اش را نادیده گرفت.

تعامل بهینه و اثربخش با رسانه‌ها مستلزم دارا بودن سواد رسانه‌ای است؛ لکن از منظر رسانۀ اسلامی، سواد رسانه‌ای نه فقط آن چیزی که در ادبیات آکادمیک به آن اشاره شده، بلکه لازمۀ فقاهت اکبر اشراف و توجه به تمامی حوزه‌ها از جمله سواد رسانه‌ای، فقه اصغر، اخلاق رسانه‌ای و مسئولیت‌های مخاطبان است.

در بخشی از کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها می‌خوانیم:

در کنار تمامی اصول اخلاقی حرف‌های رسانه‌ای اسلام رسالت اصلی خبرنگار و رسانه یعنی انعکاس مسائل و واقعیت‌های اجتماع تلاش برای بهبود اوضاع جامعه و کمک به توسعه اجتماعی با در نظر گرفتن مصالح و منافع جامعه را نیز همواره مورد تاکید قرار می‌دهد.

رسانه در نظام اسلامی نه ابزاری مطلق در خدمت قدرت و نه تریبونی رها و یله در دست افرادی است که به بهانه حقوق مردم و آزادی در پی کسب منافع نامشروع خود هستند. ارتباطگر مسلمان متناسب با مصالح و ضروریات توسعه همه جانبه در جامعه اسلامی علاوه بر حفظ حدود و رعایت اصول اخلاقی چنانچه کژی و ناهنجاری مشاهده کند صدای اعتراض خود را بلند می‌کند و رسالت حرف‌های خود را در اصلاح عیوب به کار خواهد بست.

 ۱۱۲ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-8794-09-7 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
رسانه چیست؟
سواد ‌رسانه‌ای
فقه رسانه فقه اصغر و فقه اکبر
جایگاه رسانه در فقه
تعامل اخلاق و رسانه
اخلاق رسانه و رسانه اخلاقی
نسبت فقه رسانه با اخلاق ‌رسانه‌ای
مسئولیت اجتماعی اهل رسانه
مدل اسلامی سواد ‌رسانه‌ای
تبیین ارکان مدل اسلامی سواد ‌رسانه‌ای
احکام فقهی رسانه‌ها
خبر رسانی
مسئولیت اجتماعی خبرنگار
دستیابی به اطلاعات سازنده و مفید
شجاعت و شرافت حرف‌های خبرنگار
عدم تحریف و دستکاری در اخبار
صداقت و عینیت خبر
اعتبار منبع و روایی خبر
خودداری از مکر و خدعه و غوغا سالاری
احترام به مردم و گوناگونی فرهنگ‌ها
حرمت حریم خصوصی افراد
انتقاد سالم و سازنده
حرمت شایعه پراکنی
حرمت نشر اکاذیب
جواز افشای ستمگر
نکوهش تملق و چاپلوسی
انعکاس مشکلات مؤمنان
حرمت تمسخر و استهزا
اصول اخلاقی رسانه دینی
استفتائات
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها

برای دانلود کتاب سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سواد رسانه‌ای و احکام فقهی رسانه‌ها
محمدرضا فیضی
۱۳۹۷/۷/۲۹
خوبه، گرچه قیمتش نسبت به مطالبش واقعت زیاده
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)