دانلود کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم

کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم اثر سید حسین کهنمویی و مینا جیگاره، به منظور آشنا ساختن نسل جوان و دانش‌پژوهان با تفسیر قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه به رشته نظم کشیده شده است.

از دیرباز مسلمانان غیر عرب زبان به ویژه ایرانیان به شوق فهم معانی قرآن و تدبر در آیات آن به آموختن زبان عربی و ادبیات آن پرداخته‌اند. در این میان ایرانیان گوی سبقت از همگان ربوده، نه تنها این زبان را آموخته‌اند بلکه در مسیر آموزش این زبان به دیگران، روش‌های جدیدی را ابداع و حتی با تألیف کتاب‌هایی در علوم ادبی، خدمتی بزرگ به زبان و ادبیات عرب کرده‌اند.

این کتاب در دو بخش جداگانه صرف و نحو طی نه فصل در قالب ابیات منظومه تنظیم شده است. فصل‌های اول تا چهارم مربوط به مباحث و قواعد صرف و فصول پنجم تا نهم درباره مباحث و قواعد نحو می‌باشد که با شرحی مختصر همراه با مثال‌هایی از قرآن کریم و دیگر متون عربی تقدیم خوانندگان می‌شود.

همچنین، برای استفاده بیشتر خوانندگان، برخی از نکات صرفی و نحوی تحت عنوان «نکته» با استفاده از کتاب‌های دکتر فاضل صالح سامرائی ذکر شده و در پایان هر مبحث با طرح پرسش و تمرین، مجال خودآزمایی دانشجویان و دانش‌پژوهان فراهم شده است.

در این کتاب برای استفاده بیشتر خوانندگانی از رشته‌های غیر زبان عربی و الهیات و نیز دانشجویان دبیرستان، مثال‌های زیادی ذکر شده که با ترجمه فارسی همراه است. گاهی برای رعایت اوزان شعری و خوش‌خوانی ابیات اندک دخل و تصرفی در واژگان اعمال شده است.

در بخشی از کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم می‌خوانیم:

درآیه‌ای مانند آیۀ 8 سورۀ مزمّل (وَ تَبَتَّل إلیه تَبتیلاً) یعنی: و یکسره دل از همه برگیر و به سوی او رو کن؛ که فعل از باب «تفعّل» است و مصدر (مفعول مطلق) از باب «تفعیل» و این امر موجب جمع شدن دو معنا با هم می‌شود.
توضیح مطلب آنکه:
- باب «تفعّل» «تدریج و تکلّف» را می‌رساند، مانند: «تجَرَّع الدواء» یعنی: دارو را جرعه جرعه نوشید؛
- اما باب «تفعیل» تکثیر و فراوانی را، مانند «کَسّر» که «تکثیر و مبالغه» را می‌رساند. لذا وقتی گفته می‌شود: «کسرت القلم» یعنی: قلم را شکستم؛ اما زمانی که گفته می‌شود: «کسّرت القلم» یعنی: آن را تکه تکه کردم، مانند: «قَطَعتُ اللحم» و «قَطَّعتُ اللحم».

 ۴۶۹ صفحه، ۹ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-289-396-3 

چاپ ۱۳۹۵: ۳۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۵۰۰ ت - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
بخش اول: علم صرف
فصل اول: مبحث فعل
فصل دوم: معتلات
فصل سوم: مبحث اسم
فصل چهارم: حرف
بخش دوم: علم نحو
فصل پنجم: معرب و مبنی
فصل ششم: موارد رفع اسم
فصل هفتم: موارد نصب اسم
فصل هشتم: موارد جر اسم
فصل نهم: توابع
تمرینات عمومی

راهنمای دانلود کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم

برای دانلود کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم

نظرات کتاب شرحی مختصر بر صرف و نحو منظوم

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.