دانلود کتاب شهرناز: داستان ادبی، اخلاقی و تاریخی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب شهرناز: داستان ادبی، اخلاقی و تاریخی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب شهرناز: داستان ادبی، اخلاقی و تاریخی

کتاب شهرناز: داستان ادبی، اخلاقی و تاریخی نوشته‌ی یحیی دولت آبادی، روایت‌گر دختری به نام شهرناز امیرزاده والا تبار است که پدرش سپه سالار لشکر و خانواده‌اش از بزرگان کشور هستند؛ به همین جهت شهرناز بسیار مغرور و خودپسند است و همین غرور او فراز و نشیب‌ها و شکست‌هایی را در زندگی‌اش به وجود می‌آورد.

به اعتقاد یحیی دولت آبادی کتاب شهرناز به حقیقت گذشته و به صورت افسانه نگارش یافته و حتی بعضی از اشخاص اساسی این داستان در هنگام نگارش آن هنوز در قید حیات بوده‌اند. در رمان شهرناز که در سال 1305 نوشته شده و جزو اولین رمان‌های فارسی به شمار می‌آید، تأثیر مستقیم رمان‌های احساساتی ترک به خوبی نمایان است. صحنه‌ها و مجالس اغلب ساختگی و غیر طبیعی هستند و کاراکتر اشخاص به درستی مشخص نشده‌اند.

یحیی دولت آبادی نویسنده‌ی حوادث مشروطیت و بعد از مشروطیت و از بنیان‌گذاران نهادهای نوین آموزشی در ایران همچون انجمن معارف مدرسه سادات بوده است. او از جمله رجال سیاسی عصر مشروطه و دوران بعد از آن تا اوایل حکومت رضاشاه به محسوب می‌شود و پست‌های سیاسی چون نمایندگی مجلس شورای ملی را در مقاطع متعدد تجربه کرده است.

در بخشی از متن کتاب شهرناز می‌خوانیم:

رسم و عادت این است که پس از خوانده شدن صیغه عقد نکاح داماد را به مجلس عقدکنان آورده از دور در آینه صورت عروس را می‌بیند اما عروس در این وقت هم حق ندارد سرخود را که به زیر افکنده بلند کند و دیدگان فروبسته را اندکی گشوده و نگاهی با همسر خود رد و بدل نماید که اگر کرد او را بی‌جا می‌خوانند.

مجلس عقدکنان شهرناز آماده‌ شده به هر نوید و تهدید بوده دختر را برای آمدن به مجلس حاضر ساخته‌اند جامه حریر سفیدی بر او پوشانیده وی را به همه گونه آرایش‌ها بیاراسته به مجلسی که پر است از خانم‌های محترم پیر و جوان خویش و بیگانه به‌ اندازه‌ای که راه آمد و شد بسته است آورده به‌ زحمت می‌برند به‌ جای خود بنشانند.

در اتاق که به‌ واسطه دود کندر و اسپند و بوی عطرها و گل‌ها و میوه‌جات و ادویه گوناگون و تنفس زیاد رنگ و بوی هوایش تغییر کرده به‌ طوری‌ که اشخاص آزاد بنیه دار نمی‌توانند بیش از چند دقیقه در آن جا زیست نمایند و ناچارند برای تغییر هوا خود را بیرون بیندازند شهرناز ناتوانِ سر تا پا فکر و خیال چند ساعت زیر دست آرایش کنندگان خودپسند زحمت و فشار دیده در عرق شرمندگی غوطه‌ور چگونه می‌تواند یکی دو ساعت بی‌آنکه سربلند کرده نفسی به آسایش بکشد یا حرکتی نموده باشد زیست نماید.

 ۲۵۱ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-8698-67-1 

چاپ ۱۳۹۵: ۲۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۲۵۰۰ ت - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

درباره یحیی دولت آبادی
فصل اول: وصف شهرناز و زندگانی او
فصل دوم: خواستگاری
فصل سوم: مقدمات زناشویی
فصل چهارم: عقد و عروسی
فصل پنجم: انقلاب احوال
فصل ششم: مصاحبت دانا
فصل هفتم: دنباله گفتگو و نتیجه
فصل هشتم: بروز اختلاف
فصل نهم: اندیشه‌ها و عروسی خانه
فصل دهم: عروسی دهاتیان
فصل یازدهم: نزهت و صحبت
فصل دوازدهم: مقدمات جدائی
فصل سیزدهم: جدائی
فصل چهاردهم: دل‌بستگی تازه
فصل پانزدهم: خوشحالی و انتظار
فصل شانزدهم: رسیدن به آرزو
فصل هفدهم: مسافرت با نتیجه
فصل هجدهم: دولت دهقانی و خوشبختی
فصل نوزدهم: شهرناز و مرگ پدر
فصل بیستم: به میهمانی رفتن و میهمانی نمودن شهرناز
فصل بیست و یکم: دوباره شوهر نمودن شهرناز
فصل بیست و دوم: دو حادثه مهم
فصل بیست و سوم: رقابت و انقلاب سریع
فصل بیست و چهارم: مرگ مادر و زناشویی ناچاری
فصل بیست و پنجم: عاقبت کار شهرناز

راهنمای دانلود کتاب شهرناز: داستان ادبی، اخلاقی و تاریخی

برای دانلود کتاب شهرناز: داستان ادبی، اخلاقی و تاریخی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  شهرناز: داستان ادبی، اخلاقی و تاریخی
fariba fakhravar
۱۳۹۸/۶/۱۴
شخصیت پردازی و فضا سازی (مخصوصا برای کتابی با ادعای واقعی بودن)، بسیار ضعیف بود.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)