دانلود کتاب صوتی سایه ملخ


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سایه ملخ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی سایه ملخ

کتاب صوتی سایه ملخ نوشته محمدرضا بایرامی، داستانی عجیب و شنیدنی از تمامی ابعاد جنگ را روایت می کند، داستانی از مقاومت یک نوجوان.

پسر نوجوانی به نام صابر به کار چوپانی مشغول است. صابر به دلیل کم‌سو شدن چشمان پدرش ناچار است به تنهایی از گوسفندان نگهداری کند. خانواده صابر تمام سعیشان را می‌کنند تا هر چه سریع‌تر گوسفندان را چاق و با فروختن آن‌ها بتوانند هزینه عمل چشم پدر را فراهم کنند. پدر از این کار و تلاش خانواده برای بهبودی خودش که حاصلش هدر رفتن زحمات آن‌هاست رنج می‌کشد. داستان با تمثیل حمله ملخ‌ها به محصولات کشاورزی روستا ادامه می‌یابد. بعد از آن با گم شدن گوسفندان چند تن از اهالی روستا و کشف سرقتشان توسط نیروهای عراقی که در مرزهای بین دو کشور برای حمله به ایران آماده می‌شوند، داستان به اوج می‌رسد. در این قسمت از داستان، شاهد رشد ناگهانی قهرمان نوجوان هستیم که خود را در صحنه‌ای نو از زندگی می‌بیند.

آغاز داستان «سایه ملخ» در گرمای تابستان است. در یک فضای روستایی و همراه با بوی مزرعه‌ها و تصاویری زنده از زندگی اجتماعی و روابط اهالی آن. سایه ملخ یک داستان بومی است که با قلمی روان و سلیس از هرگونه خودنمایی‌های کلامی به دور است. نویسنده این بومی بودن را از طریق فضاسازی، شخصیت‌پردزای، نوع قصه و روابط میان مردم به تصویر می‌کشد. محمدرضا بایرامی با شناخت دقیق از زندگی روستایی بعضی از سنت‌های حاکم بر آن مثل ساده‌زیستی، تفکرات سنتی و تسلط مردان بر زنان را در اثر خود به نمایش می‌گذارد.

بایرامی در این کتاب سعی نمی‌کند تا صابر را خیلی شجاع و قهرمان و بزرگ نمایش دهد و تصایر غیرواقعی به نوجوانان ارائه نمی‌دهد. در حقیقت موفقیت‌هایی که نصیب صابر می‌شود تنها به دست خود او اتفاق نمی‌افتد بلکه با کمک اطرافیانش شکل می‌گیرد. رمان سایه ملخ از بهترین آثار محمدرضا بایرامی در عرصه رمان نوجوان و در حوزه جنگ است. او برای نگارش این اثر به روستا رفت تا بهتر بتواند فضای داستان را به تصویر بکشد.

با محمدرضا بایرامی بیشتر آشنا شویم:

محمدرضا بایرامی در سال 1344 در اردبیل به دنیا آمد. او موفق شد با کتاب «کوه مرا صدا زد» از قصه‌های سبلان جایزه خرس طلایی و جایزه کبرای آبی سوئیس و همچنین کتاب سال سوئیس را به دست آورد. او جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را به دلیل نگارش دو کتاب «لم‌یزرع» و «گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند» از آن خود کرد. بایرامی هم‌اکنون رئیس خانه داستان ایران است.

از دیگر آثار او می‌توان به قصه‌های ساوالان، دشت شقایق‌ها، شب در بیابان، بادهای خزان، بعد از کشتار، شب‌های بمباران، هفت روز آخر، مردگان باغ سبز، همسفران و... اشاره کرد.

شنیدن کتاب صوتی سایه ملخ به په کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر به ادبیات مقاومت و جنگ علاقه‌مندید این کتاب را از دست ندهید. این اثر همچنین برای نوجوانان بسیار جذاب و آموزنده است.

در بخشی از کتاب صوتی سایه ملخ می‌شنویم:

صدای اییییژ شنیده می‌شد. برگشتم طرف جاده. بابا بود. گردوخاک‌کنان می‌آمد. وقتی رسید موتور را نگه داشت کنار راه. زد روی جک و بی‌آنکه خاموش کند پیاده شد. ساز دهنی را چپاندم توی جیبم و بلند شدم. زیرچشمی گله را نگاه کردم. بدجوری پراکنده شده بودند. سرم به ساز زدن گرم شده بود و از آن‌ها غافل شده بودم. هر یک از گوسفندها یک جایی داشتند برای خودشان می‌چریدند. با خودم گفتم کارم درآمد. حالا بیا جواب بابا را بده. بابا به آرامی نزدیک می‌شد. آرامشش از آن آرامش‌های خطرناک بود. خودم را آماده کردم تا اگر زد زمین نخورم. می‌دانستم فقط وقتی به زبان می‌آید که قبلاً حسابی خدمتم رسیده باشد.

«این طوری مگه می‌چرونن؟ گوسفندا رو همین جوری ول کردی به امون خدا تا از اینجا و اونجا سر ساقه‌ها رو بخورن و مرتع رو به کثافت بکشن؟ چند بار باید بهت گفت مثل بچه آدم جلوی گله وایسا تا حسابی یه کَرت رو پاک کنن بعد برن سراغ یه کَرت دیگه. تو کی آدم می‌شی؟ کی می‌خوای از این سر به هوا بودنت دست برداری؟ نمی‌دونی وقتی کَرت نیم‌خور بشه دیگه به هیچ دردی نمی‌خوره؟» بابا رسیده بود جلوی من. زیر لبی گفتم: «سلام.» و منتظر شدم تا بگذرد و سیلی یا لگدش غافلگیرم کند.

 ۶ ساعت و ۵۲ دقیقه، ۳۲۶ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۲۲۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۴۳ دقیقه
یک
۳۵ دقیقه
دو
۳۶ دقیقه
سه
۱۴ دقیقه
چهار
۲۱ دقیقه
پنج
۲۸ دقیقه
شش
۱۶ دقیقه
هفت
۵۴ دقیقه
هشت
۵۷ دقیقه
نه
۴۶ دقیقه
ده
۲۲ دقیقه
یازده
۲۷ دقیقه
دوازده
۶ دقیقه
سیزده
۲ دقیقه
چهارده
۸ دقیقه
پانزده

راهنمای دانلود کتاب صوتی سایه ملخ

برای دانلود کتاب صوتی سایه ملخ و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  سایه ملخ