دانلود کتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان

عکس جلد کتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان
قیمت:
۱۵۰۰۰ تومان - 5.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان

در کتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان نوشته مصطفی رحماندوست، 31 داستان ویژه‌ی ماه شهریور روایت می‌شود که کودکان و نوجوانان هر شب می‌توانند به یکی از این قصه‌ها گوش فرا دهند. این اثر برای گروه سنی «ج» و «د» مناسب است.

ضرب‌المثل یا زبانزد در ادبیات ما جایگاه بخصوصی دارند. هر مثلی به خودی خود تاریخ فشرده‌ای است که مردم امروزه را به ریشه‌های فرهنگی گذشته‌ی کشورمان پیوند می‌زند. مثل‌ها بسیار ارزشمندند، زیرا عمری به درازای عمر انسان دارند. آن‌ها گونه‌ای از بیان هستند که تاریخچه و داستانی پندآموز درون خود پنهان کرده‌اند.

مجموعه "مثل‌ها و قصه‌هایشان" به 12 ماه‌ سال بخش‌بندی شده و هر داستان آن، شامل مثلی ایرانی است و در دل هر داستان یکی، دو ضرب‌المثل گنجانده شده‌ و بچه‌ها را با ضرب‌المثل‌های ایرانی آشنا می‌کند.

همه‌ی داستان‌های این اثر، در گنجینه‌ی درخشان و مهم فرهنگ مردم ایران ریشه دارد. اصل داستان‌ها توسط نویسنده به نگارش درنیامده است. بلکه او روایت‌گر داستان‌هایی است که ضرب‌المثلی را پدید آورده‌اند. پرداختن به این قصه‌ها، به تقویت هویت ایرانی فرزندانمان کمک می‌کند و میان زندگی امروز آن‌ها و ریشه‌های دیروزشان پلی عاطفی برقرار می‌کند، تا ریشه‌های دیرپای فرهنگ این دیار در یاد آن‌ها همواره تازه بماند. این کتاب برای بزرگ‌ترها منبع قصه‌گویی و برای کودکان و نوجوانان مجموعه قصه‌ای شیرین، دل‌نشین و ایرانی است.

مصطفی رحماندوست، نویسنده برجسته ایرانی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، در سال 1329 متولد شد. او مشهور به شاعر صد دانه یاقوت است که یکی از درخشان‌ترین و برجسته‌ترین اشعار اوست که در دوره تحصیلات ابتدایی و در درس زبان فارسی آموزش داده می‌شود. او دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه تهران در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی است. از دیگر آثار او عبارت‌اند از: فرهنگ آسان، فرهنگ ضرب‌المثل‌ها، ترانه‌های نوازش و مجموعه شعرهای قصه پنج انگشت و بازی با انگشت‌ها.

در قسمتی از کتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان می‌شنویم:

روزی بود، روزگاری بود. در آن روزگار نادرشاه افشار پادشاه ایران بود. نادرشاه مردی جنگی و دیکتاتور بود و تمام مدّت عمرش، روی اسب سوار بود و از این جا به آن جا لشکرکشی می‌کرد. او حتّی به هندوستان هم لشکرکشی کرد و الماس و طلا و جواهرات بسیاری را از هندی‌ها گرفت و به ایران آورد.

یک روز که نادرشاه مشغول جنگ با گروهی از مخالفانش بود، کار جنگ خوب پیش نمی‌رفت. سربازان خسته‌ی او یا یکی یکی از پای در می‌آمدند و یا فرار می‌کردند. نادرشاه دید که اگر همین طور به جنگ ادامه بدهد، حتماً شکست می‌خورد و خودش هم کشته می‌شود. فکری کرد و با خود گفت: «باید عقب‌نشینی کنم و با لشکر تازه نفسی دوباره به جنگ این یاغی‌ها بیایم.»

نادرشاه با این فکر دستور عقب نشینی داد. همه از میدان جنگ گریختند. هرکس به طرفی رفت. سربازان دشمن، سربازان نادرشاه را دنبال کردند. لشکر نادر پراکنده شد. گروهی هم به دنبال نادرشاه راه افتادند. او که دید چاره‌ای ندارد، سربازانش را رها کرد و مجبور شد به تنهایی به طرف بیابان بتازد. مقداری که رفت دشمن از تعقیب او چشم پوشید.

نادرشاه رفت و رفت تا به کلبه‌ای رسید. به پشت سرش نگاه کرد؛ کسی به دنبالش نمی‌آمد. نادرشاه گرسنه و تشنه بود. کنار کلبه‌ی پیرزنی از اسب پیاده شد. پیرزن از کلبه بیرون آمد و گفت: «خسته نباشی مرد!»

نادرشاه وارد کلبه‌ی پیرزن شد و در کف کلبه به زمین نشست و کمی خستگی در کرد. بعد روبه پیرزن کرد و گفت: «پیرزن! من شاهم! گرسنه و تشنه هستم، هر چه داری بیاور تا بخورم.»

پیرزن لبخندی زد و گفت: «اگر گاوم ماده بود و شیر می‌داد که معطل نمی‌کردم؛ فوری شیرش را می‌دوشیدم و برایت می‌آوردم. امّا گاو من ماده نیست، گاو نر هم که شیر نمی‌دهد.

فهرست مطالب

۱ دقیقه
معرفی
۵ دقیقه
1 شهریور: هر چه می‌گویم: نر است می‌گوید: بدوش
۷ دقیقه
2 شهریور: بپا کوزه رو نشکنی
۸ دقیقه
3 شهریور: نانش بده، نامش نپرس
۱۰ دقیقه
4 شهریور: شریک دزد و رفيق قافله
۷ دقیقه
5 شهریور: زور من وقت غربیل کردن معلوم می‌شود
۹ دقیقه
6 شهریور: شتر را با نمد داغ می‌کنند
۷ دقیقه
7 شهریور: چه کشکی، چه پشمی
۱۰ دقیقه
8 شهریور: دانه دیدی و دام ندیدی؟
۶ دقیقه
9 شهریور: خروس بی محل
۸ دقیقه
10 شهریور: می خواهی زوزه بکشی
۱۱ دقیقه
11 شهریور: رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود
۶ دقیقه
12 شهریور: دوستی دوستی می کند پوستی
۸ دقیقه
13 شهریور: اگر رستم از دست این تیرزن / من و کنج ویرانه‌ی پیرزن
۱۰ دقیقه
14 شهریور: دشمن دانا به از دوست نادان
۱۱ دقیقه
15 شهریور: دل به دست آر تا کسی باشی
۹ دقیقه
16 شهریور: رفتی شهر کورها، دیدی همه کورند، تو هم کورشو
۱۰ دقیقه
17 شهریور: سیر از گرسنه خبر ندارد، سواره از پیاده
۸ دقیقه
18 شهریور: بز خری می‌کند
۱۰ دقیقه
19 شهریور: کوه به کوه نمی‌رسد، آدم به آدم می‌رسد
۸ دقیقه
20 شهریور: کور نرود به بازار، گر نرود به دیدار
۶ دقیقه
21 شهریور: کور باد چشمی که تا به هنگام بسته شود
۶ دقیقه
22 شهریور: فریب نالهی دشمن را نخور که دشمن کار خودش را می‌کند
۱۰ دقیقه
23 شهریور: سرم را سرسری نتراش استاد سلمانی که ما هم در دیار خود سری داریم و سامانی
۷ دقیقه
24 شهریور: آن فکری را که تو کردی من هم کردم
۶ دقیقه
25 شهریور: تو نیکی می‌کن و در دجله انداز
۷ دقیقه
26 شهریور: مگر تیشه‌ی سر خانه است که نمی‌شود به آن دست زد
۵ دقیقه
27 شهریور: سر شاخه نشسته و بیخش را می‌برد
۸ دقیقه
28 شهریور: دم روباه از زرنگی به دام می‌افتد
۹ دقیقه
29 شهریور: با دم شیر بازی نکن
۷ دقیقه
30 شهریور: بز را به پای خودش می‌آویزند و میش را هم به پای خودش
۸ دقیقه
31 شهریور: جا، جای ماندن نیست

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان
نویسنده
گویندهمصطفی رحماندوست، مریم نشیبا، بهرام شاه محمدلو، احترام برومند
ناشر چاپیانتشارات محراب قلم
ناشر صوتی نوین کتاب گویا
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابMP3
مدت۴ ساعت و ۹ دقیقه
زبانفارسی
قیمت نسخه صوتی
۱۵۰۰۰ تومان - 5.49€
خرید کتاب صوتی
موضوع کتابکتاب صوتی کودک و نوجوان، کتاب‌های جملات قصار، کتاب‌های داستان برای کودکان، کتاب‌های داستان برای نوجوانان

نظرات کتاب صوتی قصه‌های شهریور: مثل‌ها و قصه‌هایشان

نسرین محمدی
۱۳۹۹/۲/۲۶
واقعا عالیه؛ممنون از کتاب خوب و آموزندتون؛دخترم تا شب سه تا مثل و قصه گوش نده نمیخوابه
Hosain Alizadeh
۱۴۰۰/۳/۸
خوب است
تشکر
موفق باشید
ArtinAkhlaghi Nasab
۱۳۹۹/۳/۵
عالی ارزش این آثار خیلی بالاس واقعا ممنون
مشاهده همه نظرات ۳
داستان نوجوان، داستان کودک، مجموعه مثل ها و قصه هایشان، کتاب مثل ها و قصه هایشان قصه های تابستان، کتاب مثل ها و قصه هایشان شهریور، ضرب المثل در قالب داستان، گروه سنی ج، گروه سنی د، ضرب المثل، ضرب المثل ها رایج در زبان فارسی، ضرب المثل های ایرانی، امثال، حکایت، ضرب المثل های قدیمی، ضرب المثل های معروف، ضرب المثل های زیبا، ضرب المثل های کهن، ضرب المثل های قدیمی با داستان، ضرب المثل های فارسی، ضرب المثل کودکانه با معنی، ضرب المثل خنده دار با داستان، مثل های پارسی، همه ی ضرب المثل های ایرانی، فرهنگ ایرانی، سخن قصار، دانلود داستان صوتی کودک، کتاب صوتی کودک، دانلود قصه های کودکانه صوتی برای اندروید، قصه برای کودک، قصه های کودکان، دانلود داستان آموزنده برای کودکان، قصه صوتی برای کودکان، داستان آموزنده، قصه کودکانه صوتی، داستان برای نوجوانان، کتاب داستان برای نوجوانان، داستان اخلاقی برای کودکان، داستان کودک و نوجوان، داستان اخلاقی