دانلود کتاب طاهره صفارزاده


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب طاهره صفارزاده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب طاهره صفارزاده

کتاب طاهره صفارزاده نوشته ذبیح الله حبیبی نژاد، از مجموعه کتاب شخصیت‌های مانا، در‌بر‌دارندۀ ویژگی‌ها و آگاهی‌هایی از تفکر و زندگانی صفارزاده است که در آثار مشابه خود کمتر می‌توان یافت، که برخی از آن‌ها‌ عبارتند از: ذکر سال‌ شمار و شرح کامل زندگانی وی؛ بررسی اندیشۀ صفارزاده از جنبه‌های گوناگون شاعری، مترجمی، و قرآن‌پژوهی.

در جامعۀ علمی و فرهنگی سرزمین ما انسان‌هایی چهره ‌نمایانده‌اند که اندیشه و تفکرات آنان تأثیر به‌ سزایی در تحول فکری و علمی پژوهندگان وادی علم و معرفت داشته است. پیامد‌ آن هم آگاهی مردم جامعه و بیداری آنان است. بسیاری از این شخصیت‌ها با توجه به تعالی فکری و علمی مردم جامعۀ خود و جامعۀ جهانی و بر اساس اصول انسانیت و با بهره‌گیری از توانایی‌های خود در این مسیر گام‌هایی برداشته‌اند تا سعادت بشری را به نوعی به ارمغان بیاورند.

از میان شخصیت‌های علمی و فرهنگی معاصر روزگار ما زنده‌یاد طاهره صفارزاده از زمرۀ آنانی بود که علم و هنر خود را در مسیر بیداری مردم جامعه‌اش و بر اساس اعتقادات و باورداشت‌های خود به خدمت گرفت و سالیان عمرش را در زمینه‌های علمی و فرهنگی گذراند تا به عنوان یک انسان صاحب ‌خرد آنچه در توشه دارد برای مردم جامعه‌ای که در آن می‌زیست، به عنوان تجربه‌ای گران‌بها، به یادگار بگذارد.

او از جمله شاعرانی است که در برهه‌های گوناگونی از زمان با علم و هنر خویش متوجه مسائل اجتماعی و سیاسی جامعۀ خود و هم‌ گام با مردم زمانه‌اش بود. او افزون بر شاعری، با تحصیل و ممارست در وادی اصول نظری و علمی ترجمه توانست مجموعه تفکرات و نظریات خود را به زبان جهانی (انگلیسی) بیان کند. سابقۀ سال‌ها تدریس در دانشگاه‌ها، ترجمه و ویراستاری متون مختلف به زبان خارجی از وی چهره‌ای اثربخش و در عین حال پایبند به اعتقادات دینی ترسیم کرده است.

او با توانایی‌های علمی‌اش در مقولۀ ترجمه و با بیانی ساده و روان در ترجمۀ کلام وحی (ترجمۀ فارسی و انگلیسی قرآن حکیم)، استعدادهای علمی خود را بیش از پیش نمایان ساخت و اثری جاودانه از خود به یادگار گذاشت. نگارندۀ این دفتر بر اساس اسناد و منابع زندگی ایشان و با توجه به منابع مکتوب این مجموعه را سامان داده است.

در بخشی از کتاب طاهره صفارزاده می‌خوانید:

با پیروزی انقلاب اسلامی در 1357، شاعر تمامی آرزوهای خود را در مسیر وحدت انسان‌ها و رسیدن مردم سرزمینش به اهداف‌شان تحقق‌ یافته می‌بیند. مجموعه شعر بیعت با بیداری او روایت‌ کنندۀ حوادث و رویدادهای انقلاب مردم در طی سال‌های 1356 تا 1358 است. شاعر با شوری انقلابی که در او موج می‌زند مردم خود را در این رویداد بزرگ با واژه‌ها همراهی می‌کند. اگر بخواهیم به لحاظ ساختار شعری و هنر شاعری این اثر را بررسی کنیم، باید بگوییم با اثر دیگر شاعر، کتاب سفر پنجم، جز در مواضعی اندک، تفاوت بسیاری دارد. شاعر با اتفاقاتی که در حین پیروزی انقلاب رخ داده است به کل از مقولۀ شعری خارج شده است و بیشتر با لحن‌ شعاری و خطابه‌ای سخن خود را بیان کرده است. آنچه برای او حائز اهمیت است همان رسالت و تعهدی است که او در ‌آثار قبلی خود از آن بسیار سخن گفته و گویا در این برهه از زمان خود را آزادتر احساس‌ کرده است که اندیشه‌اش را با زبانی به دور از هر گونه استعاره و ابهام بیان کند و تا آن‌جا پیش می‌رود که می‌خواهد فقط وقایع و حماسه‌ها را ثبت کند. در واقع هنر شعری در اکثر شعرهای این مجموعه فراموش می‌شود؛ مانند شعرهای «دیوارها»، «صف»، «مستعمرات»، و «در آفتاب خطبۀ او» این مطلب تماما در این نمونه مصداق دارد.

شعر بلند «سفر بیداران» از جمله شعرهایی است که لحن زبانی هنر شاعری صفارزاده در آثار پیشینش به نوعی در آن نمود یافته است. سفر بیداران روایت حماسۀ مردم ستم‌ دیده و انقلابی ایران است؛ حماسه‌ای که از سالیان پیش شکل گرفته و با نیروی ایمان و وحدت به ثمر نشسته است. شاعر در این حماسه از شجاعت مردم آزاده سخن گفته و شجاعت آنان را به مسلمانان صدر اسلام در جنگ بدر تشبیه کرده است.

 ۱۳۶ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-175-743-3 

چاپ ۱۳۹۵: ۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۵۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یادداشت مجموعه
سالشمار
مقدمه
معرفی، نقد و بررسی منابع
فصل اول: مرور اجمالی بر زندگی طاهره صفارزاده
طاهره صفارزاده و کانون نویسندگان و کانون فرهنگی نهضت اسلامی
حیات فرهنگی و اجتماعی در بعد از انقلاب
فصل دوم: آرا و اندیشه‌های صفارزاده
هم‌سفر شعر
در مسیر علمِ ترجمه
قرآن‌ پژوهی و ترجمه متون دینی
آثار
منابع و مآخذ
اسناد و تصاویر

راهنمای دانلود کتاب طاهره صفارزاده

برای دانلود کتاب طاهره صفارزاده و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  طاهره صفارزاده